Szybkie ładowanie urządzeń mobilnych

Szybkie ładowanie

Standaryzacja ładowarek do urządzeń przenośnych przynosi coraz więcej korzyści. Wybierając sprzęt o odpowiedniej mocy, możemy go wykorzystać do zasilenia zarówno t elefonu, jak i notebooka, co znacznie ułatwia np. podróże.

Wszystko to jest zasługą uniwersalnego standardu USB-C, który znajdziemy obecnie nie tylko w telefonach i laptopach, ale i innych urządzeniach, np. słuchawkach, aparatach, kamerach. Wystarczy więc jedna ładowarka czy powerbank, aby zasilić wszystkie te urządzenia. Zastosowany system elektroniczny samodzielnie dobierze najlepsze parametry pracy, zapewniając tym samym bezpieczeństwo wszystkich sprzętów.

Szybkie ładowanie urządzeń

W rozwoju standardów szybkiego ładowania pionierskimi urządzeniami były smartfony. W tegorocznych premierach możemy zauważyć osiągnięcie optymalnych wartości mocy, które są odpowiednie dla urządzeń mobilnych, czyli ok. 50 – 60 W. Przy akumulatorach o pojemności rzędu 5000 mAh jest to wartość odpowiednia. Zasilacze o większej mocy byłyby zbyt drogie w produkcji lub zajmowały za dużo miejsca, a nie przyspieszyłby ładowania do tego stopnia, aby było to odczuwalne dla użytkownika. Tylko niektórzy producenci decydują się na stosowanie znacznie szybszych standardów ładowania. Przykładem może być Xiaomi, które w modelu Mi 12 Ultra planuje wprowadzenie ładowania z mocą aż 120 W.

Wybór odpowiedniej ładowarki jest jednak dziś coraz ważniejszy ze względu na to, że do telefonów częściej dołączany jest sam przewód USB-C lub Lightning, dlatego to użytkownik musi samodzielnie wybrać odpowiedni zasilacz. Na rynku znajdziemy modele oferujące moc np. 60 W. Bez trudu przy ich pomocy naładujemy nie tylko smartfon, ale i np. MacBooka Air czy energooszczędne ultrabooki. Tryb pracy, czyli napięcie i natężenie prądu, jest dostosowywany automatycznie do ładowanego urządzenia, tak aby zapewnić maksymalną bezpieczną szybkość ładowania. Oczywiście, ładowarki wykorzystujące ten standard są nieco większe niż standardowe, dołączone do smartfonów. Jeśli zależy nam na uniwersalności, warto wybrać ładowarkę z kilkoma złączami USB, co umożliwi szybkie ładowanie wielu urządzeń.

Kolejnym z popularnych standardów szybkiego ładowania, obsługiwanym także przez ładowarki USB PD, jest Quick Charge (QC). Został opracowany przez firmę Qualcomm i jest stosowany w telefonach z jej procesorami. Obecnie najbardziej rozpowszechnione wersje tego standardu to QC 3.0 oraz 4.0+. Ta ostatnia jest zgodna ze standardem USB PD i zapewnia moc nawet 27 W. Z QC kompatybilne są niektóre rodzaje szybkiego ładowania opracowane przez producentów smartfonów, np. TurboPower (Motorola), Adaptive Fast Charging (Samsung), BoostMaster (Asus) czy Dual-Engine Fast Charging (Vivo).

Szybkie ładowanie

SILICON POWER QP66; VARTA Power Bank Fast Energy 10000; SAMSUNG EB-P3300XJEGEU

Szybkie ładowanie bezprzewodowo

Obok tradycyjnego ładowania przewodowego coraz większą popularnością cieszy się szybkie ładowanie bezprzewodowe. Jego zaletą jest wygoda – wystarczy odłożyć smartfon na odpowiednie miejsce, np. na biurku, by mieć pewność, że będzie zawsze gotowy do pracy. W tym roku w tej materii poczyniono znaczny postęp, telefony takie jak Huawei P50 Pro mogą być ładowane bezprzewodowo z mocą nawet 50 W. Sprawia to że, ładowanie jest tak samo efektywne jak przewodowa transmisja energii. Oczywiście, aby w pełni wykorzystać te możliwości, niezbędna jest odpowiednia ładowarka, którą należy dokupić. Obecnie jednak większość urządzeń wykorzystuje raczej mniejszą moc, np. 15 W. Bezprzewodowe ładowanie sprawdza się także w samochodzie. Coraz więcej aut jest w nie wyposażonych, dostępne są również specjalne uchwyty ładujące. Jeśli mamy więcej gadżetów wykorzystujących ładowanie bezprzewodowe, np. także słuchawki czy zegarki, to są dostępne ładowarki z dwoma, a nawet trzema miejscami do ładowania.

Szybkie ładowanie

Powerbank z kilkoma gniazdami USB pozwoli ładować więcej niż jedno urządzenie jednocześnie. (Fot. Silicon Power)

Ładowarki uniwersalne

Przede wszystkim, wybierając ładowarkę odpowiednią do posiadanych urządzeń mobilnych, powinniśmy zwrócić uwagę na jej kompatybilność ze standardami szybkiego ładowania w użytkowanym sprzęcie. Ważna jest także liczba złączy USB – w niektórych modelach znajdziemy nawet 4 porty, więc z łatwością naładujemy kilka sprzętów jednocześnie. Należy jednak pamiętać, że ładowanie wielu urządzeń może ograniczyć działanie funkcji szybkiego ładowania. Jeśli ładowarka ma być wykorzystywana nie tylko do smartfona, ale i np. komputerów przenośnych, niezbędne jest urządzenie kompatybilne ze standardem USB Power Delivery. Powinno oferować moc ładowania wynoszącą przynajmniej 30 W. Wystarcza ona do ładowania najbardziej oszczędnych laptopów. W zależności od posiadanego sprzętu można sięgnąć po wydajniejszą ładowarkę, np. 60 lub nawet 100 W.

Ważna jest także ochrona urządzeń, którą zapewnia wielostopniowy system zabezpieczeń, obejmujący ochronę przed zwarciem, przepięciem i przegrzaniem. Właśnie z tego względu warto wybierać produkty renomowanych producentów oraz pochodzące z autoryzowanej dystrybucji. Tylko wtedy mamy gwarancję, że sprzęt jest oryginalny i niezawodny. W tanich podróbkach i zamiennikach zabezpieczenia mogą być słabej jakości lub ich nie ma w ogóle, co może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, włącznie z pożarami.

Szybkie ładowanie

LAMAX 20000 mAh Fast Charge; SILICON POWER QS15; VARTA Wall Charger; SILICON POWER Boost Charger QM15

Szybkie ładowanie w powerbankach

Pojemność akumulatora to istotny punkt w specyfikacji powerbanku. Im jest większa, tym więcej urządzeń lub więcej razy będziemy mogli naładować. Standardowa jednostka pojemności to miliamperogodzina [mAh]. Duża pojemność akumulatora osiągana jest w prosty sposób – przez zwiększenie liczby ogniw lub stosowanie ogniwa o zwiększonej pojemności. Obecnie dostępne są powerbanki o pojemności nawet ponad 20 000 mAh, które są bardzo popularnym wyborem. Są dostępne w przystępnych cenach oraz mają relatywnie nieduże rozmiary. Powerbank o dużej pojemności oraz mocy obsługujący ładowanie USB Power Delivery będzie szczególnie przydatny do zasilania takich urządzeń jak np. ultrabooki. Popularnym segmentem są również modele o pojemności 10 000 mAh, naładujemy przy ich pomocy smartfon kilka razy, a jednocześnie są dosyć małe. Górną granicą pojemności jest zazwyczaj ok. 26 800 mAh. Wynika to z przepisów prawa lotniczego. Powerbanki o większej pojemności (powyżej 100 Wh), mogą być przewożone jedynie za zgodą linii lotniczych.

Należy pamiętać o tym, że powerbank również należy zasilić, w tym wypadku długość ładowania producent zazwyczaj podaje w specyfikacji. Pomijając zależność od mocy ładowania, wpływ na długość procesu ma, oczywiście, pojemność akumulatora w powerbanku. Im jest ona większa, tym więcej jest ogniw, które magazynują energię. Dlatego zwłaszcza powerbanki o dużej pojemności także są coraz częściej wyposażone w szybkie ładowanie. Dzięki niemu uzupełnienie energii trwa krócej, co przy pojemnościach rzędu 20 000 mAh ma niebagatelne znaczenie.

Szybkie ładowanie

Wybierając ładowarkę, zwróćmy uwagę na kompatybilność ze standardami szybkiego ładowania w posiadanych urządzeniach. (Fot. Lamax)

Systemy zabezpieczające

Jedną z obaw związanych z szybkim ładowaniem jest kwestia bezpieczeństwa, dotyczy to wpływu na trwałość baterii oraz ochrony akumulatorów przed uszkodzeniem. Faktycznie, ładowanie akumulatorów z większą mocą powoduje wzrost ich temperatury, co mogłoby się negatywnie odbijać na trwałości. W praktyce jednak ładowarki renomowanych producentów kompatybilne z określonymi standardami są wyposażone w elektronikę, która stale monitoruje temperaturę, aby była ona bezpieczna, i chroni sprzęt przed nadmiernym naładowaniem, dynamicznie dostosowując moc ładowania do panujących warunków.

Dlatego tak ważne jest, żeby sam proces ładowania również odbywał się w odpowiednich warunkach, czyli w temperaturze od 10 do 30 °C. Nie powinniśmy np. zostawiać ładującego się smartfona na nasłonecznionym parapecie. Faktycznie, zbyt wysoka temperatura może negatywnie wpłynąć na trwałość i wydajność baterii. Biorąc pod uwagę cykl eksploatacji produktu i duże pojemności akumulatorów w dostępnych urządzeniach mobilnych szybkie ładowanie przynosi zdecydowane korzyści pod względem komfortu użytkowania. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie chcemy z niego korzystać, w niektórych urządzeniach można wyłączyć tę funkcję. Po co jednak ograniczać możliwości sprzętu?

Szybkie ładowanie

SILICON POWER QP77; LAMAX USB Smart Charger 6.5A; SILICON POWER Boost Charger QM10 Combo

Przewody ładujące

Do skorzystania z szybkiego ładowania niezbędna jest nie tylko odpowiednia ładowarka, ale również dobrej jakości przewód. Oczywiście, wymagania te będzie spełniał kabel dołączony do urządzenia. Jeśli jednak potrzebujemy więcej przewodów, należy wybierać takie dobrej jakości ze stosownymi oznaczeniami. Przewody do urządzeń Apple ze złączem Lightning powinny być oznaczone certyfikatem „Made for iPod/ iPad/iPhone”. Renomowani producenci w specyfikacji kabli określają, z jakim standardem są one kompatybilne, np. USB PD czy Quick Charge, i z jaką mocą ładowania mogą pracować. Warto zwrócić uwagę na sam wygląd zewnętrzny przewodu, zazwyczaj te lepszej jakości są pokryte materiałowym oplotem, który znacznie zwiększa ich odporność. Jeśli przewód będzie wykorzystywany do komunikacji z komputerem, powinniśmy także zwrócić uwagę na to, jaki transfer maksymalnie oferuje, zazwyczaj jest to 480 Mbit/s, czyli szczyt możliwości portu USB 2.0, lub 5 Gbit/s, a więc tyle co w USB 3.0. Oczywiście, sens zakupu takiego przewodu jest tylko wtedy, gdy posiadany sprzęt jest wyposażony w złącze pracujące z taką prędkością. Aluminiowe ekranowanie kabli Lightning oraz USB-C zapewnia doskonałą ochronę przed zakłóceniami oraz stabilność transferu danych. Długość przewodu powinniśmy dobrać do swoich wymagań i oczekiwań.

Moc w małej formie – Silicon Power QP70

Powerbanki Silicon Power QP70 wyróżniają się stylowym designem oraz niewielkimi rozmiarami – pomimo dużej pojemności bez problemu mieszczą się w dłoni. Są dostępne w trzech wariantach kolorystycznych: czerwonym, szarym i czarnym. Wyposażono je w porty: USB-C Power Delivery o mocy 18 W (także z funkcją ładowania powerbanku), USB-A z Quick Charge 3.0 o mocy 18 W i mikro-USB do ładowania powerbanku. To pozwala na wszechstronne zasilenie różnego typu urządzeń, w tym dwóch jednocześnie. Pojemność wbudowanych akumulatorów to 10 000 mAh, co umożliwia ok. 2,5-krotne naładowanie typowego telefonu. Zastosowany system zabezpieczeń chroni urządzenia elektroniczne przed przeładowaniem. Masa powerbanku to jedynie 200 g. W zestawie znajdują się również pokrowiec oraz przewód USB-C.

Moc w małej formie
2022-03-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket