Przecinarki ręczne i akcesoria do płytek

Przecinarki ręczne

Podstawowymi narzędziami w pracy glazurnika są przecinarki ręczne, polecane nie tylko do domowych remontów. Przy układaniu płytek przydatne są systemy ich poziomowania oraz inne akcesoria poprawiające jakość wykonania.

W ofercie producentów sprzętu glazurniczego dostępne są ręczne przecinarki, nazywane gilotynami, łamaczami, które umożliwiają precyzyjne przecinanie zarówno mniejszych, krótszych, jak i długich płytek. Będą odpowiednie do cięcia płytek ściennych, podłogowych, gresów. Gilotyna znacznie przyspiesza pracę przy cięciu po liniach prostych. Elementem tnącym szkliwo jest wymienne obrotowe kółko. Prosta dźwignia powoduje, że nie trzeba używać dużej siły do przełamania płytki. Niektóre dostępne na rynku przecinarki do płytek ceramicznych umożliwiają wykonywanie cięć ukośnych.

Modele ręczne, w odróżnieniu od elektrycznych, nie zużywają prądu, praktycznie nie powodują powstawania kurzu, a w dodatku są ciche. Tańsze konstrukcje ręcznych przecinarek to proste urządzenia. Sprawdzą się głównie przy pracy z miękkimi płytkami o niewielkich rozmiarach. Wraz ze wzrostem twardości płytek, ich rozmiarów czy natężenia pracy warto zastanowić się nad wyborem sprzętu bardziej zaawansowanego, który może mieć możliwość regulacji i eliminowania luzów czy wreszcie wymiany naturalnie zużytych elementów. Przecinarki ręczne do płytek ceramicznych można klasyfikować na wiele sposobów. Stąd rozróżniamy maszynki:

  • standardowe lub profesjonalne – w zależności od intensywności wykonywanej pracy,
  • jednopunktowe lub wielopunktowe – w zależności od konstrukcji łamacza płytki,
  • z pojedynczymi lub podwójnymi prowadnicami – ze względu na system nacinania,
  • z kątownikiem stałym lub obrotowym – do cięcia pod kątem.

Jak jest zbudowana przecinarka ręczna?

Ręczne przecinarki składają się z blatu, prowadnic, uchwytu zintegrowanego z nożem i łamaczem oraz dokładnych przymiarów. Podstawowym elementem przecinarki jest sztywna rama. Jakakolwiek plastyczność czy elastyczność jest w jej wypadku niedopuszczalna. Na ramie umieszcza się blaty robocze. Te z kolei powinny być elastyczne, amortyzowane i poddawać się pod wpływem nacisku. Ma to uchronić przed ukruszeniem się płytki lub też niekontrolowanym pękaniem podczas ich cięcia, które powinno odbywać się w sposób płynny. Warto więc również zwrócić uwagę na to, jak skonstruowana jest prowadnica przecinarki. Podobnie jak w wypadku ramy powinna ona charakteryzować się dużą sztywnością. Prowadnica, jak sama nazwa wskazuje, odpowiada za prowadzenie cięcia. Musi więc być idealnie prosta i dostosowana do systemu łożyskowania (toczenia). Przecinarka z jedną prowadnicą zapewnia dużą sztywność zespołu łamacza, z dwiema gwarantuje bardzo dobrą widoczność linii cięcia.

Przecinarki ręczne

PROLINE 75660; RUBI TP-102 S; MEGA 75460; HIKOKI Superpro 750

Różnorodne rozmiary przecinarek

Oferta przecinarek ręcznych jest bardzo bogata. Przy wyborze trzeba wiedzieć, jakiego rodzaju materiału i formatu płytki będziemy używać oraz jaki rodzaj cięć będziemy stosować – po linii prostej czy ukośnej.

Podobnie jak w wypadku różnych formatów będziemy też pracować z wieloma rodzajami materiałów: kafelkami, gresem, płytkami porcelanowymi itd. Każdy materiał ma określoną twardość i należy także uwzględnić grubość płytki. Dlatego im większa twardość i im większa grubość, będziemy potrzebować maszynki o większej sile łamacza. Przecinarki dostępne są w różnych rozmiarach. Najlepiej wybrać taką, w której będzie możliwe przecięcie maksymalnie dużych rozmiarów płytki. Taki model jest droższy, mniej mobilny, za to bardziej uniwersalny. Dodatkowym atutem ręcznej przecinarki do glazury będzie amortyzowany blat. Rozwiązanie to zmniejsza ryzyko ukruszenia płytki podczas łamania. Przy dużych formatach płytek pomocne będą podpory boczne w celu zwiększenia powierzchni podparcia dla płytek wielkoformatowych.

Przecinarki ręczne

Przecinarka ręczna Rubi TZ-1020 z opatentowanym mechanizmem ruchomego łamacza (nacisk 1500 kg) obsługiwanego jedną ręką z przymiarem obrotowy i bocznym. (Fot. Rubi)

Kółko tnące – bardzo ważny element

Duża różnorodność materiałów ceramicznych (płytki ceramiczne, gres, glazurowana kamionka itp.), a zwłaszcza wykończeń powierzchni (glazurowana, nieszkliwiona, polerowana, szorstka, strukturalna itd.), powoduje, że sukces cięcia jest zależny od rodzaju stosowanych kółek tnących. Za wykonanie rysy w płytce odpowiada kółko tnące. Częstym materiałem, z którego wykonuje się kółka, jest węglik wolframu, a w wersji Gold (Rubi) węglik wolframu pokryty powłoką tytanową do płytek gresowych. Istotny jest też sposób naostrzenia, zależny od średnicy. Każde kółko zachowuje się inaczej w zależności od rodzaju ciętego materiału. Warto sprawdzać u producenta kółek tnących, jaką średnicę należy stosować do danego materiału. Średnice kółek mogą wynosić np. 6, 8, 10, 18, 22 mm (dane Rubi). Należy nie zapominać o czyszczeniu kółek tnących. Podczas codziennego użytkowania cząsteczki emalii, które pokrywają ceramikę, przylegają do powierzchni kółka i osi, zmniejszając w ten sposób jego wydajność i bezpośrednio wpływając na efektywność nacięcia.

Oprócz przecinarki glazurnik powinien wyposażyć się w różne akcesoria do układania płytek.

Przecinarki ręczne

RUBI TX-1020 MAX; CARAT TSP-60; PROLINE 75340

Jak poziomować płytki?

Stosowanie coraz większych formatów płytek sprawia, że ich poziomowanie jest trudniejsze. Dlatego oferowane są różne systemy wyrównywania ich położenia na nierównej powierzchni, uniknięcia uskoków między płytkami oraz wyeliminowania konieczności poprawek, co przyspiesza pracę i zapewnia efekt finalny.

System paskowo-kapturkowy (nazywany także dzwonkami) poziomowania płytek Tile Level Quick Rubi został zaprojektowany z myślą o kładzeniu płytek podłogowych i płytek ściennych ceramicznych dużych formatów (minimum 30 × 30 cm) o grubości od 3 do 16 mm metodą dwuwarstwową. Szczególnie wyróżnia go technika regulacji nacisku szczypcami w zależności od grubości płytki. Dzięki temu użytkownik wywiera zawsze odpowiedni nacisk, potrzebny w danym momencie. Okrągła podstawa i stożkowy kształt „dzwonków” powodują równomierne rozłożenie nacisku na płytkę ceramiczną. Pionowy kierunek jednakowych co do wartości sił wywieranych przez dzwonki na sąsiednie płytki pozwala uniknąć przesunięć ich poziomów względem siebie i uzyskać idealnie płaską powierzchnię.

W uzupełnieniu do profesjonalnego systemu Tile Level Quick popularny jest również system klinowy Delta, którego stosowanie jest bardzo intuicyjne i łatwe. Kleszcze, wchodzące w skład zestawu startowego, pomagają dopchnąć kliny w wypadku stosowania na płytkach grubszych i większych, a ich gumowe osłony chronią płytki przed porysowaniem.

W ostatnim systemie – Rubi Cyclone Level do poziomowania płytek wykorzystywane są specjalne podstawki z gwintem i nakrętki. Podstawki w systemie Cyclone różnią się grubością i kształtem (płaskie, krzyżowe i „T”). Grubość podstaw jest łatwa do identyfikacji dzięki różnym kolorom. Nakrętki są wielokrotnego użytku. Szeroka podstawa zapewnia równomierny docisk. Usuwanie elementów systemu Cyclone po zakończeniu instalacji odbywa się przez uderzenie w nakrętkę (wzdłuż krawędzi płytki) i nie wymaga dodatkowych narzędzi.

Przecinarki ręczne

Zestaw elementów do poziomowania płytek Rubi Tile Level Quick. (Fot. Rubi)

Przygotowanie i kładzenie zaprawy oraz fugi

Istotne w kładzeniu płytek są sposób przygotowania i nakładanie zaprawy oraz fugowanie, które decyduje o efekcie końcowym. Warto korzystać z mieszadła i różnego rodzaju pac.

2022-02-28
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket