Kosiarki sieciowe i akumulatorowe

Kosiarki

Kosiarki elektryczne sieciowe i akumulatorowe to najpopularniejsze maszyny do koszenia trawy w ogrodach przydomowych. Wiele zalet mają kosiarki akumulatorowe, które są lekkie, ciche, zwrotne i łatwe w obsłudze.

Kosiarka do trawy jest niezbędna do pielęgnacji przydomowych terenów. Wybierając kosiarkę, należy uwzględnić takie czynniki, jak rozmiar obszaru, na którym pracujemy, oraz dostęp do źródła zasilania. Dzięki temu można wybrać sprzęt wyposażony w odpowiednie funkcje i rozwiązania, które z pracy z kosiarką uczynią przyjemność. W wypadku modeli sieciowych o „zasięgu” kosiarki decyduje długość przewodu zasilającego. Tutaj szczególną uwagę zwrócić należy na rodzaj kabla sieciowego. Powinien być wodoodporny, a w kosiarce powinien być uchwyt przytrzymujący przewód, aby nie wyrwał się z gniazda, jeśli zaczepi się w czasie pracy. Kosiarka akumulatora ogranicza powierzchnię koszenia do pojemności akumulatora.

Silniki w kosiarce sieciowej

W najtańszych kosiarkach do trawy stosowane są silniki szczotkowe. Silnik taki wymaga jednak serwisowania związanego z wymianą szczotek oraz generuje większy hałas niż silniki bezszczotkowe. Wyróżniamy dwa rodzaje silników elektrycznych do kosiarek: komutatorowe (szczotkowe) i indukcyjne. Jednofazowy silnik komutatorowy (szczotkowy) prądu przemiennego wyposażony jest w wirnik z magnetowodem, zawierającym komutator, po którym ślizgają się szczotki węglowe, doprowadzające prąd. Silnik charakteryzuje się dużym momentem rozruchowym i szybkimi obrotami oraz mniejszą masą niż indukcyjne. Najszybciej zużywają się w nim szczotki doprowadzające prąd.

Silniki indukcyjne to najnowsze rozwiązanie w kosiarkach. Silnik indukcyjny (bezszczotkowy) jest zasilany prądem stałym, a zamiast szczotek stosuje się elektrycznie sterowany komutator. Główną zaletą silników bezszczotkowych jest dużo większa trwałość i niezawodność, wynikająca z wyeliminowania z konstrukcji szczotek, będących najczęstszą przyczyną awarii, oraz najszybciej zużywających się elementów mechanicznych silnika. Eliminacja szczotek zapewnia cichszą pracę silnika.

Kosiarki

STIGA Combi 753 SQ AE; AL-KO AKKU 4757 VS Li Power Flex; NAC LE13-32-PB-C 1300W

Silniki elektryczne z zasilaniem akumulatorowym

Kosiarki zasilane akumulatorem są coraz bardziej popularne. Przemawiają za nimi łatwość obsługi, lekkość oraz względnie cicha praca w porównaniu do silników spalinowych. Jednostki elektryczne zasilane akumulatorem wykorzystują silnik DC (prądu stałego) ze szczotkami lub bezszczotkowy. Te ostatnie wydają się najlepszym rozwiązaniem, gdyż są lekkie, nie przegrzewają się, a rezygnacja ze szczotek czyni je odpornymi na zużycie mechaniczne. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie silnika bezszczotkowego (BLDC), który jest praktycznie bezobsługowy i nie wymaga wentylowania. Wadą urządzeń wyposażonych w silniki BLDC jest wyższa cena zakupu, w perspektywie dłuższej eksploatacji może się to jednak okazać bardziej opłacalną inwestycją. Warto, zatem wziąć to pod uwagę przy wyborze kosiarki akumulatorowej. Kosiarki akumulatorowe są droższe z powodu akumulatora, który stanowi około 30 proc. ich ceny. Rekompensują to wygodą pracy, zwrotnością i brakiem konieczności stosowania kabla, który może dostać pod nóż i stale plącze pod nogami.

Kosiarki

Przy ustalaniu wysokości koszenia wygodny jest mechanizm centralny z dźwignią. (Fot. Kärcher)

Akumulator do kosiarki – jaki wybrać?

W kosiarkach akumulatorowych stosowanych jest kilka systemów różniących się liczbą akumulatorów (najczęściej jeden lub dwa) oraz pojemnością i napięciem znamionowym baterii. Moc silnika elektrycznego zależy od dwóch parametrów: napięcia oraz natężenia prądu. W większości wypadków napięcie zasilające urządzenia akumulatorowego wiąże się z jego wydajnością, w związku, z czym można wyodrębnić trzy podstawowe kategorie urządzeń ogrodowych:

  • klasa podstawowa to modele zasilane akumulatorami o napięciu 18 i 24 V, przeznaczone do niewielkich przydomowych ogródków (do 400 m2) ze względu na ograniczoną moc, szerokość robocza kosiarki jest niewielka (np. 33 cm);
  • dla zaawansowanych użytkowników do wymagających prac przeznaczone są urządzenia zasilane akumulatorami 36 i 48 V. To dobra propozycja do ogrodów i działek o średnim, a nawet dużych rozmiarze (400 – 600 m2), szerokość koszenia może wynosić nawet 48 cm;
  • najbardziej wymagający konsumenci pracujący na dużych obszarach (powyżej 600 m2) powinni rozważyć urządzenia zasilane akumulatorami o napięciu 60 lub 80 V.

Najczęściej do kosiarek stosowane są akumulatory litowo- jonowe o pojemności 2, 4, 5 lub 7,5 Ah. Przy wyborze kosiarki akumulatorowej należy także sprawdzić, jaką powierzchnię uda się skosić na jednym naładowaniu. Druga sprawa to czas ładowania, który jest zależny od pojemności akumulatora. Przy zastosowaniu szybkich ładowarek czas ładowania może wynosić od 90 do 180 min, a w wypadku zastosowania ładowarki standardowej od 220 do 300 min.

Kosiarki

KÄRCHER LMO 18-36 Battery Set; STIGA Combi 336c

Praca z akumulatorami

Kosiarki mogą być zasilane jednym lub dwoma a nawet czterema akumulatorami, dzięki czemu ich wydajność się zwiększa. Kosiarki akumulatorowe mogą być wyposażone także w tryb Eco, pozwalający na oszczędzanie energii przez zmniejszenie prędkości obrotowej silnika noża w przypadku koszenia rzadszej trawy. Przy korzystaniu z zasilania akumulatorowego ważny jest wskaźnik jego naładowania, aby ocenić jak długo będziemy mogli pracować.

Kosiarki

Wśród cech użytkowych kosiarki akumulatorowej warto zwrócić uwagę na pojemność kosza. (Fot. Kärcher)

Jak dbać o akumulator?

Akumulator jest najważniejszą częścią kosiarki. Niesprawny łub rozładowany nie uruchomi silnika. Najczęstszą przyczyną niesprawności akumulatorów w sprzęcie użytkowanym sezonowo jest rozładowanie. Jedną z przyczyn jest pozostawienie akumulatora w kosiarce. Mimo że kosiarka jest nieużywana, układ elektryczny nieznacznie rozładowuje akumulator. Przy codziennym użytkowaniu pobór prądu na poziomie 0,02 – 0,05 A jest niezauważalny, jednak, gdy weźmiemy pod uwagę okres miesiąca lub dwóch, może nastąpić całkowite rozładowanie akumulatora. Samorozładowanie to cecha wszystkich akumulatorów, zależna od jakości baterii (dla ogniwa Li-Ion wynosi tylko 0,5 – 3 proc. na miesiąc) nawet, gdy wyjmiemy je z kosiarki. Mają na to wpływ też wilgoć i temperatura, w jakiej będziemy je przechowywać. Należy również pamiętać, że przed odstawieniem akumulatora na półkę powinniśmy go naładować. Okres użyteczności akumulatora to od 4 do 6 lat, w zależności od jego jakości. Przy właściwej eksploatacji okres ten może się wydłużyć. Jeśli jednak często korzysta się z akumulatora na niepełnym doładowaniu i niewłaściwie ją przechowuje, spadek jej wydajności można zaobserwować znacznie szybciej.

Kosiarki

Przy pomocy zatyczki do mulczowania ścinki trawy można rozprowadzić na trawniku, dzięki czemu posłużą jako naturalny nawóz. (Fot. Kärcher)

Wysokość koszenia i wielkość kół

W najtańszych kosiarkach są trzy możliwości ustalenia wysokości koszenia przez zdjęcie wszystkich kół (tzw. regulacja osiowa) i zamocowanie ich ponownie w korpusie w nagwintowanych otworach wykonanych na różnych wysokościach. Komfort zmiany wysokości koszenia zapewnia tzw. mechanizm centralny, który za pomocą dźwigni zmienia wysokość zawieszenia wszystkich kół. Położeń może być jeszcze więcej – 5, nawet 6. Zakres regulacji koszenia wynosi od 20 do 100 mm.

Nóż tnący

Warto przyjrzeć się konstrukcji noża tnącego, od którego kształtu będzie zależeć nie tylko jakość cięcia. Wyróżniamy trzy profile noża tnącego:

  • prosty, przeznaczony do kosiarek bez kosza, z dwoma ostrzami na końcach;
  • profilowane do kosiarek z koszem – dodatkowe wygięcie łopatek wytwarza dużą siłę odśrodkową, działającą podczas obrotów noża, co powoduje, że cała skoszona trawa zbierana jest do kosza kosiarki;
  • prosty lub profilowany z funkcją mulczowana trawy – brzegi noży mają dodatkowe ząbki, rozdrabniające trawę, która jest rozrzucana po trawniku, aby stanowiła nawóz. Jest to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów na „odżywanie” trawnika, jednak nieodpowiednie przeprowadzenie takiego zabiegu może doprowadzić do powstawania nieestetycznego filcu na trawie. Istotne jest regularne koszenie trawy, aby nie było jej za dużo.

Fabrycznie nóż jest wyważony, dzięki czemu drgania nie przenoszą się na łożysko silnika i maszyna pracuje cicho. Ważne jest, aby przy ostrzeniu nie zmienić geometrii ostrza, co może spowodować jego niewyważenie i uszkodzenie łożyska napędowego.

2022-02-28
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket