Kosiarki

W kosiarkach sieciowych zasięg pracy jest ograniczony długością przewodu zasilającego. (Fot. Stiga)

Kosz na trawę z tworzywa czy z materiału?

Większość kosiarek pchanych wyposażona jest w kosz na ściętą trawę lub istnieje możliwość jego dokupienia. Dzięki temu nie trzeba później grabić trawnika, a pokos można wykorzystać na kompost. Kosze te mogą być wykonane z tworzywa lub materiałów tekstylnych ograniczających pylenie (można je złożyć). Pojemność kosza jest dopasowana do wydajności sprzętu i może wynosić nawet 70 l. Kosz jest, oczywiście, odłączany, co pozwala na skorzystanie z innych technik koszenia. Pojemnik na trawę może mieć funkcję informującą o jego zapełnieniu. Można także kosić bez pojemnika. Ważny jest wtedy sposób wyrzutu trawy – boczny lub tylny.

Kosiarki

KÄRCHER LMO 36-46 Battery Set; MAKITA LM001CZ

Koła i napęd

Kosiarki napędzane są mięśniami operatora popychającego kosiarkę. Ważne jest, aby opory tocznia były jak najmniejsze. Duże koła lepiej sprawdzają się na nierównych i pofałdowanych powierzchniach. Najtrwalsze są koła zbudowane z metalu, np. aluminium, i pokryte gumą z różnymi rodzajami bieżnika. Warto zwrócić uwagę, czy kółka wyposażone są w łożyska – znacznie przedłuży to trwałość układu jezdnego.

Kosiarki

Kosiarki akumulatorowe mogą być zasilane jednym, dwoma, a nawet czterema akumulatorami.

Kosiarka z napędem

Najdroższe są kosiarki akumulatorowe z napędem, w których siła rąk jest zastąpiona trybem samobieżnym. Wtedy znacznie ułatwione jest koszenie na wzniesieniach oraz gęstej trawy, stawiającej większy opór. Wysiłek koszenia jest ograniczony do kierowania kosiarką. Większe kosiarki elektryczne mogą być wyposażone w napęd na tylne koła, powodujący, że wystarczy nimi kierować bez używania siły mięśni. Jest to przydatne rozwiązanie ze względu na masę kosiarki, zwłaszcza gdy przymocowany jest do niej duży kosz na trawę. Napęd sprawdzi się także na trawnikach położonych na nierównym, górzystym terenie. Moc z silnika jest przenoszona poprzez pasek klinowy do prostej przekładni umieszczonej z tyłu lub z przodu maszyny. Moment obrotowy może być przenoszony przez półosie na przednie lub tylne koła. Uruchomienie kosiarki odbywa się za pomocą przycisku rozruchowego i dźwigni umieszonej na pałąku prowadzącym. Przyciśnięcie dźwigni powoduje załączenie napędu, po puszczeniu jej urządzenie natychmiast się zatrzymuje. W ofercie są maszyny ze stałą prędkością napędu lub możliwością bezstopniowej regulacji prędkości roboczej.

Innym rozwiązaniem jest napędu kół przy wykorzystaniu dodatkowy silnika elektrycznego, który napędza tylne koła, z możliwością płynnej regulacji prędkości jazdy.

Kosiarki

Zwróć uwagę na uchwyt i możliwość jego dopasowania do wzrostu użytkownika. (Fot. Kärcher)

Wspólne parametry użytkowe kosiarek sieciowych i akumulatorowych

Podstawowe parametry związane kosiarkami akumulatorowymi dotyczą silnika zasilania, należą do nich:

 • moc znamionowa silnika [W]
 • napięcie akumulatora [V],
 • pojemność akumulatora [Ah],
 • czas ładowania akumulatora [min],
 • czas pracy na jednym ładowaniu [min],
 • obszar koszenia na jednym ładowaniu [m2]. Warto też zwrócić uwagę na parametry użytkowe takie jak:
 • poziom głośności [dB(A)],
 • zalecana powierzchnia [m2],
 • wysokość koszenia [mm],
 • szerokość koszenia [cm],
 • masa [kg],
 • pojemność kosza na trawę [l].

Kosiarki

Obudowa akumulatorów w kosiarkach Kärcher LMO 36 i LMO 46 Battery jest odporna na wstrząsy i chroniona przed kurzem oraz rozpyloną wodą zgodnie z klasą ochrony IPX5. (Fot. Kärcher)

Przechowywanie kosiarki

Jeżeli nie mamy możliwości przechowywania kosiarki na działce, ważne jest, aby można było ją składać i przewozić samochodem. Uchwyt powinien być składany, a nawet wyjmowany z obudowy, wtedy maszyna będzie zajmowała mało miejsca. Niektóre modele mogą stać pionowo, żeby zajmowały mało miejsca, np. w piwnicy czy garażu.

2022-02-28
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket