Z końcem 2021 r. ASEKOL PL uruchomił projekt odbiorów wielkogabarytowego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego od mieszkańców Warszawy. Projekt obejmie wkrótce także inne polskie miasta. ASEKOL PL nie pierwszy już raz prowadzi kampanię edukacyjną wśród mieszkańców stolicy. Tym razem projekt również swoją treścią doskonale wpisał się w zakres prowadzonych przez firmę publicznych kampanii edukacyjnych. Tego rodzaju akcje poprawiają stan świadomości ekologicznej mieszkańców stolicy oraz wspomagają osiągnięcie wysokich poziomów zbierania zużytego sprzętu oraz baterii.
Dlaczego elektroodpady są niebezpieczne?
Niewłaściwie składowane lub utylizowane elektrośmieci są niebezpieczne zarówno dla środowiska jak i człowieka. Szkodliwe substancje, takie jak ołów, związki bromu, rtęć, chrom, nikiel, freon, przedostają się do gleby, a w dalszym kroku do wód gruntowych i powietrza. W rezultacie może dojść do zatrucia organizmów ludzi i zwierząt substancjami trującymi zawartymi w zużytym sprzęcie.
Mirosław Baściuk – dyrektor zarządzający, członek zarządu
ASEKOL konsekwentnie realizuje strategię rozwoju sieci zbierania i zwiększania dostępu do kanałów zbiórki dla mieszkańców. Po „czerwonych kontenerach”, które ułatwiają zbiórkę sprzętu małogabarytowego, przyszedł czas na sprzęt wielkogabarytowy. Projekt będzie rozwijany systematycznie na terenie całego kraju.
Przede wszystkim celem tu było przekazanie informacji o możliwości bezpłatnego pozbycia się wielkogabarytowego zużytego sprzętu jak największej grupie odbiorców. ASEKOL PL szeroko informował o nowej usłudze przez zamieszczenie dużej, angażującej grafiki na autobusach najpopularniejszych warszawskich linii. Grafika przedstawiała szalonego Mikołaja sunącego na skuterze i trzymającego choinkę. Odważny pomysł spotkał się z uznaniem mieszkańców stolicy, którzy chętnie fotografowali tyły autobusów i zamieszczali zdjęcia na swoich profilach w mediach społecznościowych. To dowód na to, że nawet do trudnych tematów można podejść w sposób ciekawy, a co najważniejsze – aktywizujący rozmaite grupy wiekowe mieszkańców, a także przyjezdnych.
Odbiór następuje maksymalnie w ciągu 6 dni roboczych od dnia zlecenia. Samochody i kierowcy zajmujący się odbiorem elektroodpadów są specjalnie oznakowani.
Na czas startu projektu odbioru odpadów od mieszkańców firma wybrała grudzień. W Polsce, i nie tylko, jest to miesiąc kojarzony przede wszystkim z okresem okołoświątecznym, a zatem również z obdarowywaniem się prezentami. Idąc z duchem tej tradycji, każdej osobie, która w ramach prowadzonej kampanii zgłosiła i oddała do utylizacji w okresie od 1 do 23 grudnia wielkogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, firma ASEKOL PL przekazała w zamian świąteczne drzewko. Dla mieszkańców Warszawy korzyść okazała się podwójna, bowiem mogli nie tylko bezpłatnie i bez problemów pozbyć się niepotrzebnych lub uszkodzonych dużych sprzętów, ale dodatkowo otrzymali też świąteczne drzewko w prezencie. Warto dodać, że projekt odbioru sprzętu od mieszkańców jest akcją całoroczną, nie tylko grudniową. Oznacza to, że mieszkańcy stolicy mogą zgłaszać odbiory sprzętów wielkogabarytowych każdego dnia i mieć pewność, że w krótkim czasie sprzęt zostanie od nich zabrany, a także bezpłatnie wyniesiony z mieszkania.
Kierowcy zjawiają się w umówionym terminie i zabierają przygotowany do przekazania sprzęt. Są zaopatrzeni w niezbędne urządzenia ułatwiające to zadanie. Samochody są wyposażone w windy, aby zapewnić odbiór nie tylko drobnych, ale przede wszystkim dużych gabarytowo elektroodpadów.
Dotychczas ASEKOL PL miał w swojej ofercie dla mieszkańców Warszawy rozwiązanie na szybkie, proste i zgodne z przepisami pozbycie się drobnych zużytych sprzętów oraz baterii. Tę możliwość stwarza, już od dwóch lat, specjalny system czerwonych kontenerów, które wciąż zdobywają w stolicy nowe lokalizacje, aby jak najwięcej mieszkańców miało je w swoim sąsiedztwie. Dodatkowo w grudniu 2021 r. firma z dumą ogłosiła, że dostarcza mieszkańcom miasta rozwiązanie kompleksowe, gwarantujące możliwość pozbycia się zużytego sprzętu bez względu na jego gabaryty.
Każdy grudniowy odbiór elektroodpadów na terenie Warszawy kończył się wręczeniem oddającemu zużyty sprzęt wielkogabarytowy świątecznego drzewka.
Jednym z kluczowych założeń projektu odbiorów ZSEE od mieszkańców było to, aby był on łatwo dostępny dla wszystkich. Dlatego też pomysłodawca i organizator akcji dał możliwość przekazania bezpośredniego zlecenia odbioru zarówno przez stronę internetową, jak i telefonicznie. Do zgłaszania odbiorów z gospodarstw domowych udostępniony jest specjalny numer telefonu: 888-092- 093. Szczegóły akcji, a także wszelkie informacje można uzyskać na nowo powstałej stronie internetowej www. elektrosegregacja.pl, przez którą można również zgłosić odbiór sprzętu z domu lub z firmy. Następnie, po otrzymaniu zlecenia, logistyka ASEKOL PL kontaktuje się telefonicznie ze zlecającym i umawia dogodny termin odbioru. Odbiór następuje maksymalnie w ciągu 6 dni roboczych od dnia zlecenia. Kierowcy zjawiają się w umówionym terminie i zabierają przygotowany do przekazania sprzęt, dodatkowo w grudniu – zostawiają w zamian drzewko choinkowe. W dalszych krokach sprzęty transportowane są do zakładu przetwarzania, gdzie zostaną poddane procesowi recyklingu, dzięki któremu można będzie odzyskać z nich różne frakcje nadające się do ponownego użycia, a przekazujący sprzęt mogą mieć pewność, że zrobili wszystko, aby ich elektroodpady nie wywarły negatywnego wpływu na środowisko.
Tylko w ciągu pierwszych kilkunastu dni trwania projektu ASEKOL PL otrzymał około 200 zleceń i odbierając sprzęt jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, rozdał ponad 200 choinek. Oznacza to, że już w pierwszych tygodniach udało się zebrać około 6 t zużytego sprzętu.
Zgłaszanie odbioru elektroodpadów: 888-092-093
Szczegółowe informacje: www.elektrosegregacja.pl
© 2024 InfoMarket