Pralki z systemem automatycznego dozowania

Pralki z systemem

Pralki automatyczne na przestrzeni ostatnich lat stały się nie tylko urządzeniami do prania, ale też wirowania, odkłaczania, suszenia, a nawet odświeżania tkanin. Wszystkie te udogodnienia zostały opracowane i wdrożone do seryjnej produkcji, aby zaspokoić wciąż rosnące potrzeby użytkowników. Jedną z nowszych innowacji jest tak zwany system automatycznego dozowania. (Fot. Miele)

Dozowanie detergentów podczas prania w pralkach automatycznych to nic innego, jak dobór odpowiedniego środka do rodzaju zabrudzeń. Standardowa metoda to taka, podczas której wsypujemy proszek lub wlewamy płyn do prania do specjalnej kieszeni w obudowie pralki. W nowoczesnych modelach pralka może nas w tym wyręczyć, oferując praktyczne, wygodne i nowoczesne rozwiązanie w postaci dozowania detergentów za pomocą specjalnych rozwiązań automatycznych i aplikatorów.

Pralki z systemem

Miele WEH875WPS; Amica WA2S814BKiSVOD; Siemens WM14US6EPL

Jak dozujemy detergenty?

Jak wykazały badania zachowań związanych z praniem, przeprowadzone w wybranych krajach europejskich przez markę Siemens, ok. 90 proc. wszystkich konsumentów źle dozuje detergenty. Zgodnie z zasadą „na wszelki wypadek” większość z nich stosuje ich zbyt dużo. Tymczasem takie zachowanie nie dosyć, że jest bardzo kosztowne, ponieważ detergenty zbyt szybko się kończą, zaś nadmierna ilość piany to dodatkowe cykle płukania i większy pobór wody, to jeszcze jest niekorzystne dla środowiska naturalnego, bowiem następuje tu niepotrzebna eksploatacja zasobów naturalnych. Te problemy rozwiązują innowacyjne systemy automatycznego dozowania detergentów.

Pralki z systemem

Niektóre modele pralek firmy Amica wykorzystują system OptiDose. Napełnienie zbiorników na detergenty do pełna wystarcza na ok. 20 cykli prania. Zbiornik na płyn do prania ma pojemność 0,6 l, a na płyn do płukania 1 l. W najnowszych pralkach tego producenta dostępny jest system OptiDose Pro. W urządzeniach z tym rozwiązaniem pojemnik na detergent ma objętość 0,8 l, a na płyn zmiękczający 0,4 l. (Fot. Amica)

Dlaczego dozowanie automatyczne jest wygodne?

Wyjaśnimy to na prostym przykładzie. Co należy zrobić, aby w wypadku pralki wymierzyć właściwą ilość detergentu? Należy zbadać twardość wody i rodzaj zabrudzeń, zważyć masę wsadu i określić rodzaj tkaniny. Dobrze też wziąć pod uwagę specyfikę danej pralki, np. wielkość i geometrię bębna. Wystarczy odrobina zdolności matematycznych i po godzinie dochodzimy do właściwego wyniku. Na szczęście od tego są systemy automatycznego dozowania, które samoczynnie dozują środek piorący w zależności od wszystkich wspomnianych przed chwilą czynników.

Pralki z systemem

Miele WEI875WCS; Samsung WW90T534DAE; Bosch WAU24S6GPL

Dla kogo automatyczne dozowanie?

Urządzenia wyposażone w tę funkcję z pewnością zachwycą użytkowników ceniących sobie wygodę, precyzję w doborze ilości środka piorącego, dbałość o środowisko naturalne i oszczędność – zarówno energii, wody, a w konsekwencji również pieniędzy. Tradycyjne dozowanie detergentów i dodatkowo eksperymentowanie z doborem najlepszego środka (np. raz używanie kapsułek piorących, raz proszku, a raz żelu piorącego) sugeruje, aby podczas wyboru sprzętu pralniczego wybrać taki, który nie jest wyposażony w funkcję automatycznego dozowania. Taki sprzęt będzie wyposażony w tradycyjną szufladę, która pod względem praktycznym ma pewne niedogodności, ale również wiele zalet. Zautomatyzowane dozowanie, połączone z optymalnym odmierzeniem środka piorącego, a nawet z samoczynnym doborem wszystkich parametrów prania, pozwala oczadzić czas, a co równie ważne energię i wodę.

Pralki z systemem

W pralkach firmy Miele dostępny jest system automatycznego dozowania TwinDos. Jest to rozwiązanie dwufazowe. Wpływa nie tylko na skuteczność prania, ale także na ekonomiczną pracę samego urządzenia. (Fot. Miele)

Specjalne szuflady i pojemniki

Na rynku dostępne są modele pralek wyposażonych w szuflady „inteligentne”. Znaczy to tyle, co zastosowanie specjalnych konstrukcji szuflad lub systemów pojemników, które uzupełnia się płynnymi środkami piorącymi, a pralka samoczynnie dobiera optymalną ich ilość. Innym rozwiązaniem jest możliwość dozowania środków piorących dzięki pojemnikom napełnionym skoncentrowanym środkiem czyszczącym oraz płynem zmiękczającym. Osobne, wyjmowane pojemniki są wówczas montowane na stałe w urządzeniu. W gestii użytkownika jest jedynie raz na jakiś czas uzupełnienie tych pojemników. Na rynku są także modele, które wykorzystują detergenty w postaci gotowych elementów do zamontowania. Nie trzeba wówczas przelewać środków chemicznych do odpowiednich pojemników, wystarczy taki gotowy podzespół umieścić w specjalnym obszarze w urządzeniu. Kiedy detergent skończy się, wystarczy wymienić pojemnik na nowy.

Pralki z systemem

Miele WSD663WCS; Amica WA2C814BKiSVOD; Bosch WAU2856LPL

Detergenty na miarę zabrudzeń

Jednym z najważniejszych warunków skutecznego prania, również z wykorzystaniem systemów automatycznego dozowania, jest odpowiedni detergent, usuwający plamy z ubrań. W jego składzie, oprócz wielu związków chemicznych, najważniejszym elementem jest substancja powierzchniowo czynna, która usuwa wszelkie cząstki brudu. Na rynku dostępne są różne formy środków chemicznych z aktywnymi enzymami – od proszków po detergenty w płynie czy kapsułkach. Są one również podzielone ze względu na kolorystykę odzieży, w tym do prania tkanin białych i kolorowych. Jeśli plama jest trudna do usunięcia, zaleca się nanieść na tkaninę środek odplamiający albo wybielacz (do odzieży białej). Oprócz środków chemicznych należy stosować także płyny do zmiękczania, które używane są w ostatniej fazie płukania. Przyjmuje się, że kiedy użytkownik użył mniej detergentu do prania, temperatura, czas oraz oddziaływanie mechaniczne powinny zostać zwiększone. Warto wspomnieć, że systemy automatycznego dozowania detergentu zapewniają odpowiednie jego zużycie, dostosowane do wybranego programu prania. Zwalnia to użytkownika z odmierzania odpowiedniej ilości płynu do prania czy płukania przed rozpoczęciem cyklu prania.

Płyny i wielozadaniowe kapsułki

W pralkach marki Miele stosowane są rozwiązania takie jak CapDosing czy TwinDos. Pierwsze wykorzystuje specjalne kapsułki, które wystarczy umieścić w komorze na płyn zmiękczający. Urządzenie automatycznie dozuje ich zawartość w momencie optymalnym dla procesu prania. Użytkownik ma do wyboru kilka różnych rodzajów środków piorących, dostosowanych do rodzaju odzieży. Dostępne są również kapsułki Booster (na uporczywe plamy). Z kolei system automatycznego dozowania płynu do prania TwinDos to rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale przede wszystkim gwarantujące czyste pranie dzięki dwóm zbiornikom: UltraPhase1 i UltraPhase 2, z których pobierane są detergenty w ilości optymalnej dla odpowiedniej fazy prania.

2022-02-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket