Stylowe okapy sufitowe

Stylowe

Okapy sufitowe doskonale wpisują się w najnowsze trendy projektowe i wzornicze. Wymagają przy tym pewnych przemyśleń i innego spojrzenia na kuchnię, ale za to odwzajemniają się jakością i efektywnością wentylacji, a do tego znakomicie się prezentują. (Fot. Elica)

Okapy sufitowe to jeden z najbardziej elitarnych i zarazem prestiżowych typów okapów. Cechuje je duża efektywność. Płaska i zwykle dość duża powierzchnia w tego typu urządzeniach wygląda bardzo elegancko, zwłaszcza po włączeniu zintegrowanego oświetlenia.

Stylowe

Ciarko Design Su Frame; Elica Cloud Seven IX/A/90; Falmec Vega Circle Tech Isola 115

Montaż i codzienna obsługa

Montaż okapu sufitowego polega na zabudowie mechanizmu wentylującego w suficie, nierzadko specjalnie do tego podwieszanym, lub zamontowaniu go na nim w sposób widoczny. Sufitowa konstrukcja, oczywiście odpowiednio ukryta pod zabudową, nie zaburza aranżacji i wystroju kuchennego wnętrza, a do tego nie zajmuje cennej przestrzeni w domowej kuchni. Rozwiązanie to preferują przede wszystkim zwolennicy minimalistycznego wzornictwa i nowoczesnych wnętrz. Ze względu na utrudniony dostęp do urządzenia jego obsługa odbywa się najczęściej za pomocą pilota. Może też być dostępna opcja sterowania z płyty. Na rynku nie brakuje także sufitowych modeli, którymi można sterować z wykorzystaniem aplikacji mobilnej.

Stylowe

Część okapu sufitowego może zostać ukryta w podwieszanym suficie. Dzięki temu urządzenie pozostaje niemal niewidoczne w kuchennej aranżacji.

Szyk i wzornicza elegancja

Dzisiejsze okapy projektowane są tak, aby jak najtrafniej dobrać je do reszty urządzeń lub do klasycznego stylu i neutralności w kuchni. Urządzenia określane mianem minimalistycznych powinny więc być gładkie oraz jednolite. Jeśli mamy więc bardzo eleganckie mieszkanie lub przestrzenny dom, a przy tym nieco więcej funduszy na zakup okapu – model sufitowy jest idealnym rozwiązaniem. Sprawdza się nie tylko podczas gotowania, ale tak naprawdę w codziennym funkcjonowaniu. Okap szybko odświeży powietrze w pomieszczeniu, jest także idealny podczas spotkań z rodziną czy znajomymi, gdy w pomieszczeniu przebywa dużo osób. Dosyć duże gabarytowo okapy sufitowe dobrze radzą sobie z wymianą powietrza nawet w pomieszczeniach o większej kubaturze. Ich stylistyka nawiązuje zwykle do minimalizmu w każdej kwestii. Tego typu modele świetnie się prezentują po zamontowaniu, choć mocno się nie wyróżniają i nie zajmują przy tym miejsca w kuchni – dobrze zainstalowany okap sufitowy może być niemal niewidoczny.

Stylowe

Miele DA 2808; Falmec Nuvola 90; Elica Skydome H16 A/100

Niebanalne oświetlenie wnętrza

Dostępne na rynku modele okapów sufitowych w zdecydowanej większości wyposażone są we własne oświetlenie (obecnie najczęściej LED-owe), dzięki czemu stały się niezwykle efektowne. Przemyślane rozmieszczenie diod daje wyjątkowy nastrój i wpływa na wygląd oraz funkcjonalność całej kuchni. Kiedyś oświetlenie traktowane było jedynie jako praktyczny dodatek, dzięki któremu gotowanie stawało się łatwiejsze. Dzisiaj rola oświetlenia mocno się zmieniła i znacznie wykroczyła poza swój pierwotny kształt. Obecnie, poza funkcjonalnością, nowoczesne oświetlenie wnosi powab, swoistą „magię”, staje się elementem dekoracji i ma istotny wpływ na projektowanie kuchni.

Szczególne cechy w zakresie oświetlenia w rozwiązaniach sufitowych zauważalne są także wieczorem, kiedy chcemy włączyć delikatne oświetlenie. Okap może wówczas pełnić funkcję pięknej, estetycznej lampy. Co więcej, w wielu modelach dostępna jest regulacja temperatury barwowej oświetlenia. Umożliwia ona dostosowanie tego parametru do innych elementów oświetleniowych wykorzystywanych w domowej aranżacji.

Stylowe

Konstrukcje sufitowe pokazują, że urządzenia te doskonale sprawdzają się również jako elegancki i praktyczny element wystroju kuchni czy aneksu kuchennego.

Wygodne sterowanie pilotem

Producenci okapów starają się, żeby wprowadzane przez nich na rynek modele były innowacyjne i dawały większą swobodę obsługi użytkownikowi. Większą niż wciąż popularne sterowanie manualne przy pomocy panelu z przyciskami bezpośredniego wyboru. Na rynku mamy zatem wiele modeli obsługiwanych za pomocą pilota zdalnego sterowania. Niegdyś opcja ta zaliczana była do tych najbardziej prestiżowych i komfortowych. Dziś stała się ona standardem. Pilot działa na zasadzie przekazywania fal podczerwieni i łączy się w ten sposób z okapem. Pozwala sterować urządzeniem w odległości od kilku do kilkunastu metrów. Dodawany jest często jako element wyposażenia, choć w wypadku niektórych modeli sprzedawany jest osobno, jako opcja. Pilot jest bardzo chętnie używany przez wielu konsumentów. Warto sprawdzać, jakimi funkcjami okapu można z jego pomocą sterować.

Stylowe

Produkowane obecnie okapy sufitowe mogą nie tylko skutecznie pochłaniać opary, ale również pełnić funkcję stylowego oświetlenia domowego wnętrza. (Fot. Falmec)

Komunikacja bezprzewodowa

Często stosowanym udogodnieniem w codziennej obsłudze okapów jest sterowanie z wykorzystaniem aplikacji mobilnej, nierzadko w ramach całego systemu „inteligentnego” domu. Okapy mogą łączyć się ze smartfonem lub tabletem dzięki modułom komunikacji bezprzewodowej Wi-fi oraz Bluetooth. Pozwala to na zdalną obsługę modelu z poziomu telefonu bez wstawania z fotela, a nawet gdy nie ma nikogo w domu! W praktyce jest to bardzo funkcjonalna opcja, która wnosi do pomieszczenia kuchennego kolejne nowoczesne rozwiązanie. Wystarczy jeden dotyk palca na ekranie urządzenia mobilnego, aby okap rozpoczął pracę. Działanie jest dosyć proste. Należy pobrać kompatybilną, udostępnioną przez producenta aplikację na urządzenie mobilne. Po sparowaniu smartfona lub tabletu z okapem aplikacja wraz z funkcją wydawania poleceń jest gotowa do działania. Modele okapów z modułem komunikacji bezprzewodowej Bluetooth pozwalają z odległości nawet do kilkudziesięciu metrów włączyć urządzenie, oświetlenie i regulować moc turbin. Modele korzystające z Wi-Fi, w zależności od modelu, mogą przekazać informacje o stanie aktywności urządzenia (czy jest włączone czy nie), o statusie poboru energii elektrycznej, pozwalają także na zdalną kontrolę nad oświetleniem, a w niektórych modelach – na włączenie i aktywowanie całego mechanizmu okapu.

Stylowe

Franke Mythos Ceiling Flat FMYCF 906 WH; Faber C-Air KL 90; Siemens iQ700 LR99CQS20; FABER Inside UP IX KL 90

Niewidzialny Illusion marki Elica

Włoski producent urządzeń kuchennych, firma Elica, ma w ofercie zarówno produkty awangardowe, jak i bardzo klasyczne. Współczesne wzornictwo okapów i wyciągów kuchennych bardzo silnie związane jest z trendami projektowania i urządzania kuchennych przestrzeni. Kuchnie otwarte na jadalnię i salon to bardzo często strefa codziennego życia, której charakter zmienia się wraz z rytmem życia domowników. W takich wnętrzach potrzeba lub pokusa ukrycia typowo kuchennych urządzeń często jest ogromna. Wychodząc naprzeciw takim oczekiwaniom, Elica oferuje wyciąg kuchenny Illusion, który pozostaje niemal całkowicie niewidoczny, gdy nie jest wykorzystywany. Jest to unikalny model, zamknięty stalową cienką ramką do zabudowy w suficie nad kuchennym blatem lub wyspą. Elica oferuje opcjonalnie możliwość opanelowania płytą gipsowo-kartonową o grubości 9 mm, którą można pomalować na kolor dopasowany do sufitu. Elica Illusion charakteryzuje się klasą efektywności energetycznej A, sterowana jest pilotem, oferuje maksymalną wydajność na intensywnym biegu 770 m³/h, przy hałasie na poziomie do 68 dB(A). W zestawie z urządzeniem sprzedawany jest aluminiowy filtr przeciwtłuszczowy.

Niewidzialny Illusion

Świet(l)ny Su Light marki Ciarko Design

Na rynku dostępnych jest wiele designerskich modeli sufitowych. Firma Ciarko w linii produktowej Ciarko Design oferuje wiele wyjątkowych pod względem wzornictwa, a do tego funkcjonalnych okapów. Jednym z nich jest sufitowy Su Light. Duży, minimalistyczny, jednolity panel świetlny LED zastosowany w modelu Su Light sprawia, że urządzenie na pierwszy rzut oka wygląda jak designerski element oświetlenia. Za jasną taflą emitującą mleczne światło skrywa się jednak potężny silnik, który działa z dużą efektywnością. Dzięki dyskretnej formie okap Su Light idealnie sprawdzi się w kuchniach otwartych na salon, zwłaszcza urządzonych w nowoczesnej lub loftowej stylistyce. Moc oświetlenia wykorzystywanego w okapie wynosi 22 W. Komfortową obsługę okapu zapewnia wygodny, elegancki pilot zdalnego sterowania. Sprawdzi się zwłaszcza, gdy sufit w kuchni jest bardzo wysoki, a tym samym dostęp do urządzenia utrudniony. W kuchni połączonej z salonem bez problemu można uruchomić okap lub wyłączyć urządzenie, wygodnie siedząc na kanapie przed telewizorem. Okap Su Light dostępny jest w dwóch wariantach kolorystycznych: czarnym i białym z inoksowymi elementami.

Świet(l)ny Su Light
2022-01-29
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket