Słuchawki Bluetooth

Bang & Olufsen Beoplay E8 Sport (certyfikat IP57) mają pięć wymiennych wkładek dousznych i trzy płetwy uszne dla idealnego dopasowania i etui do ładowania bezprzewodowego. (Fot. Bang & Olufsen)

Bezprzewodowo z ANC

Jeżeli np. spacerujemy ulicami czy trenujemy w miejscach hałaśliwych, np. w hali sportowej, docenimy słuchawki wyposażone w automatyczną redukcję szumów zewnętrznych ANC (od ang. Active Noise Cancelling). Zadaniem układu ANC jest wyeliminowanie dźwięków z zewnątrz bez zniekształcania odtwarzanego materiału muzycznego. Przykładem mogą być słuchawki Twins ANC marki Fresh ‘n Rebel. Zostały one wyposażone w układ aktywnej redukcji szumów oraz 4 mikrofony, które służą do skutecznego wykrywania i tłumienia odgłosów otoczenia, a także prowadzenia rozmów telefonicznych. Dodatkowe mikrofony mogą być mogą być wykorzystywane do niwelowania hałasu powodowanego przez wiatr. Automatyczna pauza wyłącza słuchawki po ich wyjęciu z ucha.

Słuchawki Bluetooth

MEE Audio x7; BANG & OLUFSEN BeoPlay E6

Funkcje użytkowe w słuchawkach dousznych

Z funkcji asystenta głosowego w smartfonie (Siri, Google Assistant i Amazon Alexa) można nawet korzystać w słuchawkach dousznych, aktywując funkcję za pomocą czujnika dotykowego. Wskaźnik LED informuje o stanie pracy słuchawek. Funkcja „zamiany ról” umożliwia korzystanie tylko z jednej słuchawki (lewej lub prawej). Czujnik dotykowy w słuchawce umożliwia również przełączenie się z trybu muzyki na tryb dźwięków otoczenia, aby dokładnie słyszeć, co dzieje się dookoła. Można także włączać układ redukcji szumów.

Słuchawki Bluetooth

Technologia UVnano w słuchawkach LG Tone Free FP8 w przeciągu zaledwie 5 minut zabija 99,9 proc. bakterii. (Fot. LG)

Jakość muzyki i kodeki

Najlepsze modele słuchawek Bluetooth obsługują przetwarzanie z wykorzystaniem kodowania aptX. Parametry techniczne sygnału porównywalne są z tymi, które uzyskiwane są w wypadku płyty CD. Niektóre modele słuchawek obsługują również bardziej zaawansowane rozwiązanie – kodowanie aptX HD, w wypadku którego przetwarzanie jest nie 16-, a 24-bitowe, częstotliwość próbkowania wynosi 48 kHz, a szybkość transmisji danych sięga 576 kbit/s. Popularne standardy kodowania dźwięku to AAC (kodek Apple) czy SBC. Niezbędnym elementem do wytworzenia dźwięku w każdym przetworniku słuchawkowym jest cienka membrana, która poruszając się w odpowiedni sposób, produkuje fale dźwiękowe. O jakości dźwięku decydują także jej wielkość i rodzaj – im jest większa, tym mniej jest zniekształceń. W słuchawkach dousznych i dokanałowych średnica jest najmniejsza. Stosowane są w nich wyrafinowane materiały, jak np. grafen w słuchawkach Creative Outlier Air Sports. Zazwyczaj konstrukcje przetworników są opatentowane. O intensywności i kierunku ruchu membrany decyduje sygnał elektryczny zasilający przetwornik.

Przy wyborze słuchawek warto zwrócić uwagę na podstawowe ich parametry. Jednym z najważniejszych jest głośność, ponieważ trenujemy zazwyczaj w terenie, gdzie panują różne hałasy. Według norm unijnych zalecana maksymalna wartość wynosi do 85 dB, poza UE może to być czasami 96 dB. Większość dostępnych w sprzedaży modeli ma jednak większą głośność maksymalną. Oznacza to jednak także wyższe ciśnienie akustyczne, co z czasem jest odczuwalne.

Warto zwrócić uwagę także na impedancję słuchawek, która może przyjmować wartość w zakresie 16- 64 omów. Przy podłączeniu do tego samego źródła dźwięku (np. smartfona) głośniejsze będą słuchawki o mniejszej impedancji, większa impedancja oznacza mniejsze zużycie prądu i mniejszą podatność na szumy. Mniejsze znaczenie w słuchawkach sportowych ma zakres przenoszonych częstotliwości niskich i wysokich dźwięków. Najlepsze słuchawki sportowe są w stanie przenieść dźwięki z zakresu 16 – 22000 Hz.

Słuchawki Bluetooth

NOTHING Ear (1) ANC; FRESH ‘N REBEL Twins ANC

Przed kupnem testujmy słuchawki

Wrażenia odsłuchowe są bardzo indywidualne. Należy do odsłuchu wybrać kilka rodzajów słuchawek i testować je, korzystając ze swoich ulubionych utworów, biorąc pod uwagę niskie i wysokie tony. Najlepiej w sklepie, gdzie panuje hałas. Wyraźnie powinno być słychać różnicę między modelami dousznymi i dokanałowymi. Te pierwsze nie wytwarzają tak wysokiego ciśnienia akustycznego wewnątrz ucha, słyszalne są dźwięki otoczenia. Dokanałowe wyposażone w uszczelki gumowe, a silikonowe praktycznie odcinają zewnętrzne hałasy i pozwalają dobrze odtwarzać niskie tony.

2022-01-23
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket