Kolumny

Niedrogie kolumny Dali Spektor 6 zapewniają szczegółową, dynamiczną i mocną reprodukcję dźwięku. (Fot. Dali)

Podstawki i uchwyty

Zastosowanie odpowiednich podstawek lub uchwytów do kolumn głośnikowych może ułatwić odpowiednie rozstawienie systemu nagłośnieniowego w pomieszczeniu, w którym wykorzystywane są kompaktowe głośniki. Tego typu dodatki mogą okazać się bardzo przydatne zwłaszcza w wypadku kolumn do zestawu kina domowego, jeśli niektóre z nich trzeba będzie zawiesić, np. pod sufitem lub na ścianie. Przed instalacją uchwytów należy wziąć pod uwagę miejsce odsłuchu, aby nie zamontować kolumn zbyt szeroko lub zbyt wysoko, co zaburzyłoby obraz dźwiękowy. Późniejsze zmiany położenia zamontowanych już uchwytów wiązałyby się z koniecznością wiercenia kolejnych otworów w ścianie czy suficie. Nieinwazyjnym sposobem na odpowiednią instalację głośników podstawkowych są ponadto wszelkiego rodzaju stojaki kolumnowe i podstawki. Jest to przydatne rozwiązanie dla frontowych kolumn w systemie stereo, ale także dla niewielkich i stosunkowo lekkich głośników satelitarnych w kinie domowym. Podstawki do kolumn mogą mieć też konstrukcję teleskopową, która pozwala na regulację wysokości. Umożliwia to dostosowanie umiejscowienia głośnika do preferencji użytkownika. Kable głośnikowe w wypadku niektórych podstawek mogą być chowane w słupku podtrzymującym całą konstrukcję, dzięki czemu są praktycznie niewidoczne. Uniwersalne podstawki kolumnowe mogą umożliwiać kilka opcji mocowania głośników. W wypadku takich stojaków należy zwracać uwagę także na maksymalne dopuszczalne obciążenie. Nieprzekroczenie tej wartości zapewni stabilność konstrukcji.

Kolumny

Stojak pod kolumnę kompaktową zapewni optymalną wysokość odsłuchu. (Fot. Acoustic Energy)

Akustyka pomieszczenia a jakość dźwięku

Pamiętajmy też, że ostateczne brzmienie, jakie dociera do ucha użytkownika, jest zależne nie tylko od kolumn głośnikowych, ale również od właściwości akustycznych pomieszczenia, w którym się one znajdują. Pomieszczenie kiepskie pod względem akustyki (fale stojące, odbicia od ścian) może zepsuć jakość dźwięku odtwarzanego nawet przez najdroższy zestaw kolumn. Dlatego też kolumny polecamy testować w specjalnie do tego zaaranżowanych pomieszczeniach. Często specjalistyczne salony sprzedaży dysponują odpowiednimi salami odsłuchowymi, z których warto korzystać przed zakupem, a domowy pokój można dopasować do brzmienia kolumn, stosując kotary, zasłony, tapety lub specjalne panele akustyczne czy materiały pochłaniające fale dźwiękowe.

Przed dokonaniem ostatecznej decyzji zakupowej dobrze jest przeprowadzić testy odsłuchowe wybranych modeli kolumn głośnikowych. Jest to najlepszy sposób na zweryfikowanie specyfikacji technicznej poszczególnych konstrukcji, które często „na papierze” prezentują się znakomicie, ale już podczas odtwarzania mogą nie spełnić oczekiwań użytkownika. Brzmienie kolumn najlepiej oceniać na podstawie odtwarzania płyt CD z dobrze znanymi nam utworami lub wykorzystując specjalnie przygotowane płyty testowe z nagranymi sygnałami sinusoidalnymi z zakresu pasma akustycznego, czyli od 20 Hz do 20 kHz. Poniżej przedstawiamy kilka uwag pomocnych przy wyborze kolumn głośnikowych.

Należy wytypować kilka kolumn głośnikowych i porównywać je w na tym samym sprzęcie, np. odtwarzaczu CD, wzmacniaczu, i w tym samym pomieszczeniu. Korzystajmy z różnego rodzaju nagrań – muzyka orkiestrowa (duża dynamika) czy mały zespół, w którym w scenie muzycznej usłyszymy detale poszczególnych instrumentów. Wiarygodna ocena jest wyłącznie wówczas, gdy porównywane modele stoją obok siebie. Należy słuchać kolumn przy równym poziomie głośności. Nawet bardzo mała zmiana w głośności może zostać łatwo zauważona jako różnica w jakości dźwięku. Wsłuchajmy się, które zestawy głośnikowe brzmią czyściej, bardziej zrozumiale i naturalnie. Obraz dźwięku powinien być obszerny i jednocześnie zwarty. Jeśli preferujemy niskie tony, sprawdźmy kolumny z obudową zamkniętą i otworem bass-reflex. Bas powinien być głęboki, lekki, szybki i dobrze zdefiniowany. Zmieniajmy pozycję odsłuchową. Najpierw usiądźmy prosto, potem lekko się nachylmy. Jeśli usłyszymy znaczną różnicę brzmienia w obydwu pozycjach, jest możliwe, że kolumny mają niedostateczne możliwości rozpraszania dźwięku w pionie. Dźwięk z dobrych zestawów głośnikowych rozprzestrzenia się pod szerokim kątem. Jeśli słuchamy muzyki w kilka osób i nie możemy siedzieć w optymalnym miejscu, poruszając się po pomieszczeniu, sprawdźmy, jak dźwięk brzmi w różnych jego miejscach.

Martin Logan Motion 4i – innowacyjna konstrukcja

Martin Logan Motion 4i

Kolumnę kompaktową podstawkową Motion 4i wyróżniają zakrzywiony kształt obudowy i zastosowane głośniki. Zakrzywienie obudowy w praktyce umożliwia montaż głośników pod dwoma różnymi kątami za pomocą dołączonego uchwytu ściennego. Oznacza to, że można skierować dźwięk w dowolne miejsce, zarówno przy montażu na wysokości ucha, jak i przy montażu wysoko pod sufitem. Kaskadowy port bass reflex Folded Motion pozwala na zastosowanie długich, dopasowanych tuneli, które zawijają się wokół siebie, spowalniają i kontrolują ruch powietrza fal basowych. Wynikiem jest dokładny, niski bas, który może być odtwarzany z wysokimi poziomami głośności i minimalnymi zniekształceniami. Innowacyjny przetwornik wysokotonowy Folded Motion (wykorzystywany także w głośnikach klasy ultra high-end) wytwarza realistyczne wysokie tony. Przetwornik Folded Motion generuje dźwięk prostopadle do wygiętych wypukłości membrany, podobnie jak akordeon. Bardzo mała masa membrany „ściska” powietrze i wymaga prawie o 90 proc. mniejszego zakresu ruchu niż typowa 1-calowa kopułka, co zmniejsza zniekształcenia i jednocześnie zapewnia bardzo krótki czas reakcji. Szybka reakcja, połączona z dużą powierzchnią (8 razy większą niż typowej 1-calowej kopułki) tworzy przejrzysty, bardzo dynamiczny i precyzyjny dźwięk. W 4-calowym głośniku średnio-niskotonowym zastosowano membranę papierową. Zakres przenoszonych częstotliwości kolumny głośnikowej wynosi 70 Hz – 23 kHz (±3dB). Zalecana moc wzmacniacza to 20 – 150 W.

Kolumny
2022-01-23
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket