Funkcjonalne i kompaktowe blendery ręczne

Funkcjonalne i kompaktowe

Blendery ręczne są wyjątkowo praktycznymi urządzeniami. Mogą być wyposażone w dodatkowe akcesoria, jakimi są np. trzepaczka do ubijania piany, pojemnik do mieszania, pojemnik z wymiennymi tarczami tnącymi, nóż do mieszania, kruszenia lodu, a nawet młynek do przypraw, ziół i czekolady.

Podstawowym parametrem blendera, na który zwrócimy uwagę, wybierając sprzęt, jest oczywiście jego moc. Faktycznie, jest ważną cechą, ale nie najważniejszą. Powinna być podawana w watach i w blenderach ręcznych wynosi zazwyczaj od 150 do 1200 W. Moc należy dobierać do zastosowań, w jakich wykorzystywany będzie sprzęt. Faktycznie np. z miksowaniem owoców poradzą sobie nawet urządzenia z podstawowego segmentu o mocy ok. 300 W. Jeśli jednak przed blenderem mamy stawiać trudniejsze zadania, np. przygotowanie humusu czy kruszenie lodu, to warto wybrać urządzenie o większej mocy, np. 1000 W.

Osobną kwestią jest to, że zazwyczaj większą mocą dysponują także urządzenia wykonane z lepszej jakości materiałów, co jest zdecydowaną korzyścią. Akcesoria blendera, jak i sam sprzęt mogą być wykonane z metalu lub tworzyw sztucznych. Jaki blender wybrać? Ten z tworzywa sztucznego będzie przystępniejszy cenowo oraz poradzi sobie z podstawowymi pracami. Zazwyczaj będzie także lżejszy, a jest to przecież sprzęt, który trzymamy w ręce, więc masa ma znaczenie. Wykorzystanie metalu w akcesoriach przynosi szereg korzyści, np. możliwość użytkowania blendera do miksowania gorących sosów i kremów. Materiał jest również trwalszy, a w zasadzie jedyną negatywną cechą jest większa masa.

Funkcjonalne i kompaktowe

Zelmer ZHB6500 Genius; Concept TM4735; MPM MBL-11

Parametry urządzenia

Podczas zakupu blendera pod uwagę trzeba warto wziąć podstawowe parametry. Oprócz wcześniej opisanej mocy będzie to m.in. prędkość obrotowa. Oznacza ona, jak szybko wiruje końcówka robocza blendera, i sięga nawet 20 tys. obr./min. Szybkość powinniśmy dobierać od obrabianych składników, jednak w podstawowych modelach regulacja prędkości jest zazwyczaj dwustopniowa. Najbardziej zaawansowane urządzenia są wyposażone w przełącznik umożliwiający płynną regulację prędkości. Kolejnym z istotnych parametrów jest pojemność zbiornika do miksowania. Zazwyczaj jest on dołączony w zestawie i wykonany z tworzywa sztucznego. Jest także wyposażony w miarkę, a typowa objętość to ok. 700 ml. Niektóre modele blenderów w zestawie mają nawet dwukrotnie większe pojemniki. Oczywiście, blenderem ręcznym możemy pracować także w dowolnych innych pojemnikach. Warto także pamiętać o masie i wymiarach. Sprzęt o większej mocy będzie zauważalnie cięższy i większy ze względu na zastosowanie wydajniejszych elementów. Choć duża moc w wielu zadaniach może się przydać, to właśnie dlatego nie należy też z nią przesadzać, żeby użytkowanie sprzętu było wygodne.

Funkcjonalne i kompaktowe

Stalowa stopa blendera ręcznego gwarantuje dużą trwałość urządzenia oraz wydajną pracę. (Fot. Bosch)

Sterowanie w blenderze

Sposób obsługi ma szczególne znaczenie w wypadku pierwszego typu urządzeń, które wymagają także ergonomicznego kształtu i muszą po prostu dobrze „leżeć w dłoni”. Tutaj najczęściej występuje sterowanie manualne, które ma formę pokrętła lub przycisku. Kupując model ręczny, warto wcześniej sprawdzić, czy aby na pewno odpowiada nam konkretny typ sterowania i czy zmiana ustawień za pomocą przycisków jest wygodna. Trzeba brać pod uwagę, że jedną dłonią trzymamy urządzenie i jednocześnie zmieniamy prędkość obrotów. Przy pomocy pokrętła najczęściej możemy określić prędkość obrotową, z jaką ma pracować urządzenie. Z kolei przyciskiem je uruchamiamy. Najczęściej sprzęt jest wyposażony w dwa przyciski, z których ten drugi odpowiada za uruchomienie trybu turbo. Zapewnia on zwiększoną wydajność, przydatną szczególnie przy obróbce twardej żywności.

Funkcjonalne i kompaktowe

Amica BL6016; GOTIE GHB-1000; Bosch ErgoMixx MS62B6190

Przechowywanie blenderów

Jeśli chodzi o blendery, to kłopotliwe może być przechowywanie akcesoriów do modeli ręcznych. Tutaj najczęściej producenci oferują stojaki, do których można przytwierdzić nie tylko końcówki, ale i samo urządzenie. Innym rozwiązaniem jest praktyczny kubek przytwierdzany do podstawy, który służy nie tylko do miksowania produktów, ale też do przechowywania blendera z końcówką. Ważną kwestią jest także przechowywanie przewodu. Część urządzeń wyposażona jest w specjalne schowki na przewód. W rozdrabniaczach przewód owija się wokół korpusu urządzenia tak, aby uniknąć jego splątywania się. Do modeli z tym rozwiązaniem dołączany jest także specjalny zaczep spinający kabel. Niektóry producenci stosują również przewód o konstrukcji podobnej do kabla od słuchawki telefonicznej. Jest on elastyczny, a gdy nie użytkujemy sprzętu, zajmuje znacznie mniej miejsca.

Funkcjonalne i kompaktowe

Funkcjonalny uchwyt umożliwia wygodne przechowywanie akcesoriów. (Fot. Concept)

Wyposażenie blenderów

Blendery ręczne często dostępne są w zestawie oprócz ostrza tnącego także z rozdrabniaczem oraz ubijaczką do mas. Dzięki temu przy ich pomocy możemy też przygotować np. ciasto na naleśniki czy poszatkować warzywa, np. cebulę, czy zioła. Poszczególnym akcesoriom przyjrzymy się bliżej, aby wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Ostrze tnące to podstawowy element każdego blendera. Wykonane jest najczęściej ze stali nierdzewnej, a w podstawowych modelach stosuje się standardowe dwustronne ostrze. Choć to wbrew pozorom prosty element, to producenci nie ustają w jego ulepszaniu. Przede wszystkim większą wydajność zapewnia zastosowanie czterostronnego lub nawet sześciostronnego noża tnącego. Dzięki niemu możemy szybciej i efektywniej miksować twardsze składniki. Niektórzy producenci zamiast typowej stali nierdzewnej używają również jej stopów z domieszką np. tytanu, co ma zapewnić większą trwałość. Specjalna konstrukcja ostrza i jego osłony może również zapobiegać nadmiernemu rozchlapywaniu miksowanych składników. Końcówka do ubijania to kolejny niemalże standardowy element wyposażenia blendera. Przy jej pomocy łatwo przygotujemy pianę z białek, bitą śmietanę, lekkie ciasto naleśnikowe, a nawet majonez. Wszystko to znacznie mniejszym nakładem pracy niż przy użyciu tradycyjnej ręcznej „trzepaczki”.

Rozdrabniacz może być oddzielnym urządzeniem lub elementem wyposażenia blendera ręcznego. Jest wyposażony w pojemnik oraz ostrze służące do szybkiego siekania na drobne kawałki. Sprawdzi się przede wszystkim przy obróbce warzyw.

Przydatnym akcesorium może być pojemnik z ostrzami, który może zastąpić malakser. To niezwykle funkcjonalne akcesorium, zwłaszcza dla miłośników sałatek. W zestawie znajduje się komplet noży, przeznaczonych np. do szatkowania, cięcia w plastry czy tarkowania.

Niektóre blendery ręczne mogą także zastąpić tzw. smoothie makery. Wszystko to dzięki dołączanemu do zestawu bidonowi, w którym można miksować składniki na koktajle. Jest on wykonany z tworzywa sztucznego, a jego pojemność to zazwyczaj ok. 500 ml. Rzadko spotykanym dodatkiem do blenderów jest końcówka miksująca. Wyposażona jest w miejsce na dwie trzepaczki do ubijania. Dzięki nim blender może zastąpić tradycyjny mikser.

Funkcjonalne i kompaktowe

Camry CR 4615; Adler AD 4625w; Eldom BL210 Swit; Russell Hobbs Horizon 24691-56

Funkcje i rozwiązania

Możliwość mycia poszczególnych elementów urządzenia w zmywarce (najczęściej dotyczy to ostrzy, pojemnika i końcówek) przede wszystkim znacznie skraca czas czyszczenia akcesoriów po przygotowaniu posiłku. Zaletami są także możliwość nawinięcia przewodu czy elementy antypoślizgowe, zapobiegające przesuwaniu się urządzenia w trakcie pracy, a także ułatwiające jego trzymanie. Podkładka antypoślizgowa może służyć również jako pokrywka pojemnika, jeśli ktoś chce przechowywać przygotowane w urządzeniu potrawy w lodówce. Ważny jest także uchwyt blendera, który powinien być antypoślizgowy, ponieważ pracując w kuchni, często mamy np. mokre ręce. Prostym, lecz szalenie przydatnym rozwiązaniem jest także stojak do blenderów ręcznych. Idealnie, jeśli jest w nim miejsce także dla np. ubijaczki, dołączonej do zestawu. Niby takie proste i takie oczywiste, a jednak nie każdy blender takowy ma.

Wydajny i funkcjonalny blender Zelmer ZHB4752 Vario

Blender ręczny Zelmer ZHB4752 Vario wyróżnia się solidną konstrukcją. Jednym z jego atutów jest uchwyt Easy Grip – ergonomiczne gumowe pokrycie zapewnia maksymalną kontrolę w każdej sytuacji. Z kolei system Vario Control pozwala na płynną regulację prędkości pracy przy pomocy wygodnego pokrętła, oprócz tego w najcięższych zadaniach przydatny będzie tryb turbo. Metalowa stopa XL o długości 252 mm poradzi sobie nawet z twardymi składnikami. Producent zastosował mechanizm Quattromix Pro System. To cztery tytanowe ostrza o zwiększonej wytrzymałości ułożone w pozycji poziomej i pionowej, które pozwalają na osiągnięcie profesjonalnych rezultatów. Atutem jest również duża moc urządzenia, która wynosi 1800 W. W zestawie z blenderem ręcznym Zelmer ZHB4752 Vario znajdziemy kubek z miarką o pojemności 700 ml, rozdrabniacz o pojemności 500 ml, a także przystawkę do puree i trzepaczkę.

Wydajny i funkcjonalny blender
Funkcjonalne i kompaktowe
2022-01-12
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket