Łatwe mycie okien i nie tylko

Łatwe mycie okien

Utrzymanie okien w czystości nie jest łatwym zadaniem. Dlatego warto korzystać ze specjalnej myjki. Co więcej, sprawdzi się ona przy czyszczeniu innych gładkich powierzchni, np. szklanych mebli, kafli czy płyty grzewczej. W praktyce jest to więc sprzęt niezbędny w całorocznych porządkach.

Większość urządzeń dostępnych na rynku działa na podobnej zasadzie, jednak warto wiedzieć, jakie występują między nimi różnice. Oprócz tego znaczenie mają parametry pracy. Kompaktowe myjki sprawdzą się np. w niewielkich mieszkaniach. Z kolei do domów z dużymi szybami polecamy bardziej zaawansowane modele z dodatkowym wyposażeniem.

Jak działa myjka do okien?

Podstawowe modele myjek wyposażone są w dwa elementy. Pierwszym z nich jest tradycyjny spryskiwacz z nasadką z mikrofibry. Przy jego pomocy czyszczoną powierzchnię zraszamy odpowiednim środkiem do czyszczenia szyb, a następnie przecieramy mikrofibrą. Na takiej powierzchni pojawiają się, oczywiście, liczne smugi oraz zacieki. Dlatego należy skorzystać z drugiego elementu zestawu, czyli już właściwej myjki. Urządzenie jest zasilane akumulatorem, a w trakcie pracy niczym odkurzacz zasysa do zbiornika zabrudzenia i wodę zgarnianą przez listwę zbierającą. Dzięki temu skutecznie usuwa wszelkie smugi i zabrudzenia z gładkich powierzchni. Zbiornik na brudną wodę ma łatwy system opróżniana, abyśmy nie mieli kontaktu z jego zawartością. Niektóre modele myjek do okien integrują spryskiwacz i ściereczkę z mikrofibry w jednej obudowie. Jest ona umieszczona po drugiej stronie listwy zbierającej. Wygoda obu rozwiązań jest kwestią gustu. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że oddzielny spryskiwacz jest lżejszy.

Zdarza się jednak, że zabrudzenia są wyjątkowo uporczywe. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi wibrujący pad z mikrofibrą. Stanowi on świetne uzupełnienie myjki do okien i zastępuje spryskiwacz ze ściereczką. To niewielkie urządzenie wyposażone w wibrujący pad czyszczący z mikrofibry, która w trakcie pracy jest automatycznie nawilżana środkiem czyszczącym. Niewielkie drgania sprawiają, że radzi sobie on szczególnie dobrze z usuwaniem najbardziej uporczywych zabrudzeń, których nie trzeba szorować. Dostępne w zestawie z myjką ściereczki z mikrofibry są wielokrotnego użytku i po czyszczeniu wystarczy je uprać. Warto jednak wyposażyć się w dodatkowe, które mogą przydać się przy sprzątaniu większych powierzchni.

Łatwe mycie okien

Atutem myjki są niewielkie rozmiary. Sprzęt sprawdzi się doskonale w każdym gospodarstwie domowym.  (Fot. Kärcher)

Łatwe mycie okien

Kärcher WV 2 Plus N; Camry CR 7028; Kärcher WV 2 + KV 4 Premium Home Line

Parametry myjki

Jak widać, myjka do okien nie jest wcale skomplikowanym urządzeniem. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka parametrów, których znajomość ułatwi wybór sprzętu odpowiedniego do przeznaczenia. Inną myjkę powinniśmy wybrać do niewielkiego mieszkania, a inną do dużego domu z wielkimi oknami.  

 • Szerokość ssawki – wpływa na szybkość czyszczenia. Szersza ssawka pozwoli szybciej zgarnąć zabrudzenia z dużej powierzchni, z kolei węższa lepiej sprawdzi się przy mniejszych oknach i obszarach. W niektórych modelach myjek dostępne są dwie ssawki, które można łatwo wymieniać w zależności od potrzeb.  
 • Pojemność zbiornika na brudną wodę – brudna woda z zanieczyszczeniami jest zasysana do zbiornika. W większości modeli konsumenckich jego pojemność to ok. 100 ml. Większe zbiorniki, np. 200 ml, są stosowane w sprzęcie profesjonalnym dla personelu sprzątającego. Zbiornik o większej pojemności pozwala na dłuższe wykonywanie pracy.  
 • Czas ładowania baterii – myjki są zasilane akumulatorami litowo-jonowymi. Czas ładowania jest zależny od pojemności baterii oraz mocy ładowarki, może to być np. 100 min. Jeśli to dla nas za dużo, można wybrać myjkę o większej wydajności lub dokupić szybką ładowarkę.  
 • Czas pracy na jednym ładowaniu – od wydajności akumulatora zależy to, jak długo urządzenie będzie pracowało na baterii. W modelach podstawowych będzie to ok. pół godziny, a w tych najbardziej zaawansowanych nawet 100 min.  
 • Wydajność powierzchniowa – ten parametr określa, jaką powierzchnię jesteśmy w stanie umyć w trakcie jednego cyklu pracy. Firma Kärcher w swoich wyliczeniach przyjmuje, że jedno okno ma powierzchnię ok. 3 m2. Parametr ten dobierajmy do obszaru, jaki będziemy sprzątać w domu.  
 • Masa – nawet bardziej zaawansowane myjki ważą mniej niż 1 kg. Nie są więc dużym obciążeniem dla użytkownika. Jednak podstawowe modele, o masie ok. 0,5 kg, mogą być dobrym wyborem np. dla osób starszych.

Łatwe mycie okien

Dobrym uzupełnieniem myjki do okien będzie wibrujący pad czyszczący. Znacznie lepiej usuwa on zwłaszcza uporczywe zabrudzenia. (Fot. Kärcher)

Łatwe mycie okien

Kärcher WV 2 Premium Black Edition; THOMAS Window Jet 2w1; Kärcher WV 5 Plus N

Wyposażenie i funkcje

Myjki do okien można wyposażyć w dodatkowe akcesoria. Oprócz tego, jak każde urządzenie, zużywają się one. Dlatego dostępne są również elementy eksploatacyjne. Jeśli chcemy mieć pewność, że będą one oferowane, powinniśmy wybierać sprzęt uznanych marek. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na obecność niektórych funkcji. Mogą one ułatwić korzystanie ze sprzętu.  

 • Ulepszona listwa ssąca – dokładniej przylega do krawędzi i ułatwia czyszczenie w trudno dostępnych miejscach.  
 • Wskaźnik baterii – w najprostszych modelach znajdziemy diody, które kolorystyką będą informować o poziomie naładowania baterii. Bardziej zaawansowane myjki do okien mają precyzyjne wyświetlacze, dokładnie wskazujące, ile minut czasu pracy jeszcze zostało do dyspozycji.  
 • Wąska ssawka – dodatkowa wąska ssawka sprawdzi się znakomicie przy czyszczeniu mniejszych powierzchni, np. okien szczelinowych, szyb w drzwiach i innych.  
 • Pady z mikrofibry – w zestawie z urządzeniem znajdziemy najczęściej jedną lub dwie nakładki z mikrofibry. Są wielokrotnego użytku, ale po całkowitym zużyciu należy je zastąpić innymi. Dostępne są pady o różnym rodzaju powierzchni, w tym przeznaczone do lekkich zabrudzeń, jak i te szorstkie do bardziej intensywnych.  
 • Akumulatory ze stacją ładowania – to rozwiązanie spotykane w profesjonalnych myjkach. Akumulatory są wymienne i można je wygodnie ładować w specjalnej stacji. To pozwala zachować ciągłość pracy, w razie wyczerpania wystarczy włożyć drugą baterię.  
 • Skrobaczka do brudu – jeśli trafimy na bardziej uporczywe zabrudzenia, to oprócz mikrofibry przydatna może być skrobaczka do brudu.  
 • Listwy zbierające – główny element myjki to listwy zbierające, które jednak zużywają się. Jeśli uległy uszkodzeniu, można je zastąpić nowymi, aby urządzenie dalej skutecznie czyściło, nie pozostawiając smug.  
 • Lance przedłużające – czyszczenie wysoko położnych okien również jest możliwe dzięki lancom przedłużającym. Można na nich zamontować wibrujący pad oraz myjkę. Teleskopowa konstrukcja sprawia, że długość z łatwością dopasujemy do naszych wymagań.  
 • Środki czyszczące – do czyszczenia okien możemy użyć standardowych płynów, dostępnych w supermarketach. Jednak firmy zajmujące się urządzeniami czyszczącymi profesjonalnie, jak Kärcher, oferują także własne detergenty. Takie specjalistyczne środki dobrze sobie radzą z usuwaniem uporczywych tłustych plam czy zanieczyszczeń emisyjnych. Po ich użyciu woda spływa szybciej, nie powstają zacieki oraz zapobiegają późniejszemu osadzaniu się brudów.  
 • Szybka ładowarka – jeśli czyścimy dużo powierzchni, warto wyposażyć się w szybką ładowarkę, która znacznie skraca czas ładowania baterii. Dzięki temu sprzęt jest szybciej gotowy do pracy.

Łatwe mycie okien

Mała głowica ssąca ułatwia czyszczenie węższych powierzchni. (Fot. Kärcher)

Kompaktowa myjka Concept CW1010 Perfect Clean

Kompaktowa myjka

Fot. Concept

Dostępna w ofercie marki Concept myjka CW1010 Perfect Clean ma trzy funkcje – spryskiwanie, mycie i odciąganie nadmiaru wody i zanieczyszczeń z powierzchni okna. Urządzenie jest lekkie i łatwe w obsłudze. Wyposażone jest w akumulator Li-Ion, dzięki czemu żaden przewód nie przeszkadza podczas pracy. Jedno ładowanie wystarcza na 40 minut działania. Myjka nadaje się do czyszczenia nie tylko okien, ale także natrysków, płytek, luster oraz szyb samochodowych. Wystarczy napełnić zbiornik czystą wody i dodać niewielką ilość płynu do mycia okien. Następnie naciskamy dźwignię spryskiwacza i spryskujemy roztworem obszar, który chcemy wyczyścić. Okna myjemy specjalną ściereczką z mikrofibry, która ma doskonałe właściwości czyszczące i jest wyjątkowo miękka i chłonna. W ostatnim kroku myjka zasysa zanieczyszczoną wodę z powierzchni do zbiornika. Dodatkowo gumowa ściągaczka poleruje szybę. Dzięki elektrycznemu wyciągowi szyby pozostają czyste, bez smug. Ściereczka do czyszczenia jest przymocowana do odkurzacza na rzep. Po skończonej pracy można ją łatwo zdjąć, wyprać i ponownie użyć.

Wszechstronne czyszczenie – Kärcher WV 5 Plus N Black Edition

Wszechstronne czyszczenie

Fot. Kärcher

Myjka do okien Kärcher WV 5 Plus N Black Edition zapewnia mycie okien i innych płaskich powierzchni bez smug i zacieków, a także najmniejszego wysiłku. Dłuższe prace czyszczące, dzięki wydłużonemu czasowi działania akumulatora, nie są już problemem. Z kolei praktyczny system wymiany i możliwość zakupienia dodatkowego akumulatora ułatwiają ciągłe mycie okien. Dzięki miękkiemu uchwytowi urządzenie WV 5 Plus przewyższa poprzednią linię urządzeń pod względem obsługi i ergonomii. Urządzenie ma również odbojniki na ssawce. Ta funkcja pozwala na lepsze mycie okien tuż przy ramie. W zestawie znajduje się wąska ssawka do dzielonych okien (ze szprosami). Idealne połączenie butelki ze spryskiwaczem i pada z mikrofibry gwarantuje skuteczne czyszczenie, a w połączeniu z akumulatorowo zasilaną myjką idealnie czyste okna.

2022-01-09
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket