Ciśnieniomierze do zastosowań domowych

Ciśnieniomierze do zastosowań domowych

Jak informuje GUS, co roku z przyczyn kardiologicznych umiera 175 tys. Polaków. Wielu zgonom można by zapobiec przez zmianę stylu życia, np. nawyków żywieniowych czy większą aktywność fizyczną. Warto również regularnie badać stan organizmu, a w tym pomogą ciśnieniomierze.

To sprzęt przystępny cenowo, a nawet podstawowy model spełni oczekiwania większości użytkowników. Klienci mają dość bogaty wachlarz tego typu produktów na rynku. Można je nabyć nie tylko w aptekach i sklepach medycznych, ale także w supermarketach czy sklepach z elektroniką. Oczywiście, aparaty manualne, osłuchowe są najdokładniejszymi urządzeniami, jednak w domowych warunkach, zwłaszcza w sytuacji nerwowej, kiedy czujemy się źle i jesteśmy do tego sami, lepiej sprawdzą się modele automatyczne. Są wyposażone w wiele przydatnych funkcji, dzięki którym obsługa urządzenia jest znacznie łatwiejsza.

Ciśnieniomierze

OROMED ORO-168; BRAUN ExactFit 3 BUA6150; Beurer BC 85 Bluetooth

Rodzaje ciśnieniomierzy automatycznych

Elektroniczne ciśnieniomierze automatyczne coraz częściej wygrywają z modelami klasycznymi. Gwarantują szybki i dokładny pomiar dzięki dodatkowym rozwiązaniom ułatwiającym obsługę urządzenia. Ciśnieniomierze można podzielić ze względu na sposób ich zakładania, czyli występują:

  • ciśnieniomierze naramienne,
  • ciśnieniomierze nadgarstkowe.

Pierwsze z nich są zdecydowanie częściej spotykane na rynku, ale także uważane za bardziej precyzyjne w pomiarze. Poszczególne modele różnią się rozmiarami mankietów, dlatego można łatwo dopasować sprzęt do użytkownika. W niektórych urządzeniach mankiet można nawet wymienić, różne rozmiary są dostępne w zestawie. Oferują one dużą dokładność pomiarów. Ciśnieniomierze nadgarstkowe z kolei wybierane są m.in. przez osoby z nadwagą, których obwód ramion nie pozwoliłby na swobodne założenie kołnierza naramiennego nawet w bardzo dużym rozmiarze. Zaletą takiego urządzenia są także niewielkie rozmiary. Ciśnieniomierz nadgarstkowy może być więc dobrym wyborem dla osoby, która często podróżuje.

Ciśnieniomierze

Ciśnieniomierz automatyczny może mieć funkcję zapamiętywania pomiarów, których historię można przejrzeć na ekranie. (Fot. Oromed)

Użytkowanie ciśnieniomierza

Czym charakteryzują się wspomniane modele automatyczne? Są wyposażone w funkcję samopompowania mankietu. Urządzenie dobiera odpowiednią ilość powierza i pomiar odbywa się automatycznie. Metoda ta nie jest tak dokładna jak manualna, ale tylko ona ma rację bytu w warunkach domowych, zwłaszcza jeśli pomiaru będziemy dokonywać samodzielnie. Ważnym elementem jest sam kołnierz, czyli mankiet, który powinien być optymalnie dostosowany do szerokości ramienia użytkownika, w przeciwnym razie pomiar ciśnieniomierzem może być mało precyzyjny. Zazwyczaj szerokość mankietu oscyluje między 20, a 32 cm, jednak na rynku znaleźć można szerokości niestandardowe – powyżej 32 cm dla osób o rozbudowanych mięśniach ramion. Jeśli mankiet będzie zbyt ciasny względem ramienia, urządzenie będzie wskazywać zawyżone wartości. Jeżeli ciśnienie będziemy mierzyć zazwyczaj samodzielnie, powinniśmy także zwrócić uwagę, aby zakładanie mankietu nie sprawiało trudności. Choć ciśnieniomierz automatyczny jest prosty w obsłudze, to mimo wszystko warto po zakupie sprzętu zapoznać się z instrukcją obsługi, która w przystępny sposób wyjaśnia, jak dokładnie powinien być użytkowany, aby dokonane pomiary były zawsze prawidłowe.

Ciśnieniomierze

OROMED ORO-N3 Compact; TEESA BPM100 ;Beurer BM 27

Funkcje ciśnieniomierzy

Dostępne urządzenia są obowiązkowo wyposażone w duży, czytelny wyświetlacz, który jest dziś standardem, zwłaszcza z tego powodu, że większość użytkowników to osoby starsze, mające problemy ze wzrokiem. Niektóre modele mają dodatkowo kolorowe wskaźniki, które czynią odczyt pomiaru jeszcze łatwiejszym. Warto sprawdzić również, czy urządzenie pokazuje na ekranie także inne użyteczne informacje, takie jak sygnalizowanie arytmii serca, źle założonego rękawa czy konieczności powtórzenia badania. Dzięki temu użytkownik będzie wiedział, kiedy warto skonsultować pomiary z lekarzem. Przydatną opcją może być również pomiar pulsu. Większość urządzeń może pochwalić się dokładnością odczytu na poziomie ±5 jednostek.

Dokładność przeprowadzonego badania to jedna z najważniejszych cech ciśnieniomierzy. Dostępne na rynku automatyczne urządzenia domowe stosują oscylometryczną metoda pomiaru, która wyczuwa przepływającą pod mankietem krew. Metoda ta jednak może być nieskuteczna w wypadku osób, które cierpią na zaburzenia rytmu serca. W takiej sytuacji warto zdecydować się na sprzęt, który oprócz metody oscylometrycznej ma możliwość dokonana pomiaru metodą osłuchową, zwaną również metodą Korotkowa. Od użytkownika wymaga ona jednak wiedzy, jak dokonywać pomiaru, nie może on też mieć problemów ze słuchem. Producenci większości ciśnieniomierzy do użytku domowego podają, że dokładność pomiaru ciśnienia wynosi ±3 mmHg. Oczywiście, jako że ciśnienie jest wartością zmienną, na którą wpływ ma wiele czynników, nawet pomiary przeprowadzone jeden po drugim będą się od siebie różnić.

Ciśnieniomierze

Mankiet ciśnieniomierza wyposażony jest w regulację, co pozwala na łatwe dopasowanie. (Fot. Beurer)

Rodzaj zasilania i pamięć wewnętrzna ciśnieniomierzy

Zazwyczaj ciśnieniomierze zasilane są bateriami typu AA lub AAA. Dotyczy to zwłaszcza modeli nadgarstkowych, ze względu na ich kompaktowe rozmiary i przenośny charakter. Jeśli dokonujemy pomiarów codziennie, ważne, aby sprawdzić, czy dany model ma możliwość zasilania sieciowego obok bateryjnego. Najczęściej funkcję taką oferują ciśnieniomierze naramienne, których używamy zazwyczaj w domu, ponieważ są większe. Wiele urządzeń ma także wskaźnik słabej baterii, co jest bardzo praktyczne. Ciśnieniomierz może być także zasilany wbudowanym akumulatorem litowo-jonowym. Dodatkowo istotną kwestią podczas zakupu ciśnieniomierza jest funkcja pamięci wykonanych pomiarów. Jeśli użytkownik bada ciśnienie codziennie, nie trzeba regularnie zapisywać wyników na kartce. W praktyce taki ciśnieniomierz pozwala zapisać ostatnich kilkadziesiąt wyników, co jest szczególnie pomocne dla rodziny, a także lekarza pacjenta, który może szybko zaznajomić się z historią pomiarów.

Ciśnieniomierze

OROMED ORO-N6 Basic; TRUELIFE Pulse B-Vision; TRUELIFE Pulse

Ciśnieniomierz w wersji smart

Rewolucja smart zawitała także do ciśnieniomierzy. Na rynku dostępne są modele wyposażone w łączność Bluetooth lub Wi-Fi. Stanowią one doskonałą propozycję dla osób, którym zależy na wygodnym monitorowaniu ciśnienia za pomocą aplikacji. Zebrane dane można następnie wygodnie przeglądać na ekranie telefonu lub tabletu. Poszczególne pomiary można także opisywać konkretnymi wskazówkami, np. jakie było samopoczucie osoby podczas badania, z której ręki dokonano pomiaru, czy był on dokonany po zażyciu jakiegoś leku. Rozwiązanie to jest nie tylko wygodniejsze, ale umożliwia także bardziej dogłębną analizę parametrów. Aplikacja może np. powiązać zmierzone ciśnienie z pogodą w danym dniu lub innymi czynnikami, które mogą mieć na nie wpływ. Dane można także wyeksportować z aplikacji oraz wygodnie przesłać, np. lekarzowi w celu konsultacji. Ze względu na niewielkie różnice cenowe warto rozważyć zakup urządzenia, które umożliwia przesyłanie pomiarów do smartfona. Niektórzy producenci dodatkowo oferują usługi chmurowe, dzięki czemu po zalogowaniu na konto historię pomiarów możemy śledzić na praktycznie dowolnym komputerze.

2022-01-07
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket