Dekodery 4K do telewizji z anteną czy bez anteny?

Dekodery 4K

Platformy Canal+ i Polsat Box rozwijają swoją działalność mimo pandemii. Grupa Cyfrowy Polsat zdecydowała się na rebranding marki Cyfrowy Polsat ma Polsat Box. Obie platformy inwestują w dekodery 4K i produkcję filmową, aby przyciągnąć klientów do swojej oferty kanałów telewizyjnych i serwisów VoD.

Platformy Canal+ i Polsat Box, chcąc przyciągnąć klientów, oferują nowe produkty, w tym dekodery 4K DVB-S2 i dekodery IPTV bez anteny satelitarnej, które wymagają do działania tylko Internetu. To najlepszy sposób dostępu do rozrywki bez konieczności wychodzenia z domu do kina, jeśli mamy szybkie łącze internetowe i duży telewizor 4K.

Dekodery 4K

Nowy interfejs i funkcje w dekoderze Canal+ 4K UtraBox+. (Fot. Canal+)

Odbiornik Canal+ 4K UltraBOX+ z nowym oprogramowaniem

Platforma Canal+ oferuje od kilku lat zawansowany technicznie model 4K UltraBOX+ z oprogramowaniem NCP-3670SF marki ADB. Nowe oprogramowanie ADB (JADA) bazuje na systemie graphyne 3. Interfejs użytkownika, odpowiada stylem usłudze Canal+ online. Dzięki zmianom widzowie otrzymają dostęp do usługi telewizyjnej w odświeżonej wersji, łączącej kanały na żywo, treści na życzenie i aplikacje streamingowe. Nowe rozwiązanie zapewni abonentom Canal+ dostęp do najnowszych funkcjonalności na dekoderach 4K UltraBOX+ tj. możliwość oglądania treści wyemitowanych w przeszłości, bez konieczności ich nagrywania (Catch-up TV), możliwość odtworzenia od początku trwającego programu na żywo (Start-over), oraz dostęp do obszernej biblioteki treści na życzenie i aplikacji streamingowych takich jak Netflix (inne aplikacje pojawią się już wkrótce).

Dekoder obsługuje aż 8 tunerów DVB-S2 realizujących różne funkcje. Przede wszystkim służy do realizacji funkcji multirecordingu, umożliwiającej jednoczesne nagrywanie 3 kanałów TV i oglądanie czwartego z funkcją Time Shift. Dekoder może odbierać także sygnały TV kodowane w standardzie HDR HLG i jest w stanie odtworzyć filmy z 10-bitową głębią tonalną i poszerzonych zakresem kolorów WCG (Wide Color Gamut).

Największą ofertę programów 4K oferuje Canal+ 4K Ultra HD. To kanał premium w ofercie platformy Canal+, na którym są transmitowane wybrane wydarzenia sportowe oraz hity filmowe, seriale, produkcje oryginalne Canal+, widowiska muzyczne i programy dokumentalne w najlepszej jakości obrazu. Dużą popularnością cieszą się też kanał Eleven Sports 1 4K oraz kanały Museum 4K (o sztuce) i NASA TV UHD.

Dekodery 4K

Aplikacja Canal+ online umożliwia oglądanie kanałów TV na żywo oraz filmów z serwisu VoD na wielu urządzeniach. (Fot. Canal+)

Polsat Box z dwoma dekoderami 4K z funkcją Duo

Jesienią do sprzedaży weszły dwa odbiorniki: Polsat Box 4K i Polsat Box 4K Lite. Funkcja Duo umożliwia podłączenie dekoderów zarówno do telewizji satelitarnej, jak i kablowej IPTV. Dekoder Polsat Box 4K może obierać także telewizję DVB-T2/HEVC i ma kieszeń do dołączenia twardego dysku (na razie funkcja nie jest aktywna). Dekoder Polsat Box 4K Lite ma podobne funkcje, ale nie może odbierać telewizji naziemnej i pozbawiony jest kieszeni na twardy dysk. Do obsługi dekoderów służy nowy, wygodny i intuicyjny pilot Bluetooth, gwarantujący dużą szybkość i duży zasięg działania. Dekoderami można sterować niezależnie od tego, gdzie się znajdują, równie dobrze mogą stać w zamkniętej szafce. Dekoder automatycznie wyszuka dostępne sieci Wi-Fi i łatwo połączy się z wybraną siecią. Na uwagę zasługują funkcje umożliwiające zatrzymywanie, przewijanie, odtwarzanie od początku i oglądanie wybranych materiałów wideo nawet do 7 dni od ich emisji, a także nagrywanie w chmurze (usługa dostępna w TV satelitarnej i IPTV). Możliwe jest oglądanie kanałów satelitarnych DVB-S2 4K Insight TV UHD, Fashion TV UHD, NASA TV UHD i Eleven Sports 1 4K. Nowa dekodery 4K umożliwiają dostęp do aplikacji Polsat Box. Abonenci obydwu dekoderów Polsat Box mają również dostęp do płatnych filmów VoD w jakości 4K dostępnych na urządzeniach mobilnych.

Usługa IPTV działa z internetem stacjonarnym Plusa oraz internetem szerokopasmowym Netii i Orange o min. prędkości 8 Mb/s dla kanałów w jakości HD i min. 25 Mb/s dla kanałów w jakości 4K. Między „telewizjami” będzie można swobodnie przełączać się w dowolnym momencie w ramach jednego i tego samego pakietu programowego.

Dekodery 4K

Dekoder Polsat Box 4K z funkcją Duo umożliwia korzystanie zarówno z telewizji satelitarnej, jak i kablowej IPTV oraz serwisu VoD Polsat Box Go. (Fot. Polsat Box)

Odbiorniki IPTV i OTT – wygoda i atrakcyjne funkcje

W dużych ośrodkach miejskich Internet jest standardem, ma coraz większą szybkość oraz stabilne działanie, co umożliwia wykorzystanie go do przekazu telewizyjnego, dzięki czemu zastępuje on tradycyjną antenę naziemną i satelitarną. Popularność zyskuje telewizja internetowa, która wykorzystuje sieć szerokopasmową jako źródło kanałów TV streamowanych na żywo i usług VoD. Takie dekodery od roku oferują platformy: Canal+ – Canal+ BOX 4K z usługą telewizja internetowa oraz Polsat Box – Evobox Stream i Evobox IP. Ich przewagą są mniejsze koszty transmisji kanałów TV na żywo (dla nadawcy) i brak anteny satelitarnej, która wymaga dachu czy balkonu oraz doświadczenia w instalacji. W telewizji internetowej wystarczy dołączyć kabel ethernetowy lub wybrać łącze Wi-Fi w odbiorniku, aby odbierać kanały telewizyjne na żywo i filmy VoD. Są dwa rozwiązania techniczne telewizji internetowej – IPTV (Internet Protocol TV) i OTT (Over The Top). Telewizja IPTV, nazywana kablową, opiera się na systemie multicast, wykorzystującym zamkniętą sieć operatora internetowego, np. Orange, Netii, Plusa, UPC, tak jak jest to w wypadku telewizji kablowych. Drugi wariant telewizji internetowej – OTT to możliwość korzystania z sieci dowolnego operatora internetu, z którym współpracuje dekoder. Telewizja może być oglądana także na różnych urządzeniach po zainstalowaniu aplikacji na smartfonie, tablecie, laptopie czy przez stronę WWW.

Dekodery 4K

Aplikacja Canal+ online działa oprócz urządzeń mobilnych także na telewizorach marki Samsung. (Fot. Canal+)

Dekoder Canal+ BOX 4K z wyszukiwaniem głosowym

Canal+ BOX 4K – dekoder z systemem operacyjnym Android TV (9.0) przeznaczony dla serwisu Canal+ online umożliwia dostęp do wyselekcjonowanych kanałów na żywo oraz treści na żądanie dostępnych w ramach usługi Canal+ online, kanałów cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC (po podłączeniu anteny) oraz hitów kinowych do wypożyczenia. Z bogatego zbioru biblioteki VoD (obecnie ponad 800 filmów) oraz serwisu Premiery Canal+ z tytułami, które dopiero miały swoje kinowe premiery. W ofercie są też popularne serwisy VoD Netflix i HBO oraz setki innych aplikacji ze sklepu Google Play. Urządzenie obsługuje najpopularniejsze formaty audio i wideo oraz standard 4K HDR (HDR10 i HLG). Canal+ BOX 4K ma również certyfikację Netfliksa, co gwarantuje bezproblemową aktywację, obsługę i odtwarzanie treści, w tym również 4K. Canal+ BOX 4K można podpiąć do dowolnej sieci internetowej – bezprzewodowo lub kablem. Urządzenie zostało wyposażone w czterordzeniowy procesor, 16 GB pamięci flash, porty HDMI i USB, cyfrowe wyjście audio S/PDIF, tuner DVB-T/T2. Pilot Bluetooth pozwala m.in. na głosowe wyszukiwanie treści dostępnych w Canal+ online. Dekoder Canal+ Box 4K jest obecnie oferowany bez umowy w cenie 199 zł (Media Expert) lub z umową na 12 miesięcy.

Dekodery 4K

Dzięki aplikacji TechniSat Connect można w prosty sposób sterować dekoderem TechniBox UHD S i urządzeniami smart home, nie tylko w domu, ale także z dowolnego miejsca w zasięgu sieci internetowej. (Fot. TechniSat)

Multimedialne odbiorniki satelitarne 4K

Mimo rozwoju nowych urządzeń do korzystania z rozrywki bezpośrednio z Internetu najwięcej klientów platform korzysta z odbiorników satelitarnych z dostępem do sieci oferujących tą drogą bogatą ofertę filmów VoD. Największą zaletą odbiorników DVB-S2 jest niezawodność odbioru telewizji na całym terytorium kraju niezależnie od liczby odbiorników. Pandemia powoduje duże obciążenia sieci internetowej, co skutkuje chwilowym zmniejszeniem szybkości transmisji strumieniowych (np. Netflix). W ofercie platform podstawą są odbiorniki DVB-S2 z Wi-Fi, przede wszystkim do odbioru kanałów na żywo, głównie w jakości HD. Zwiększa się oferta dekoderów 4K DVB-S2, chociaż oferta kanałów telewizyjnych 4K jest skromna.

2021-12-22
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket