Systemy stereo

Wzmacniacz strumieniowy Roksan Attesa może współpracować z odtwarzaczem CD i gramofonem w tej samej stylistyce i kolumnami kompaktowymi lub podłogowymi np. Monitor Audio 300 7G.

Kolumny do zestawów stereofonicznych

W zestawach kina domowego dźwięk odtwarzany jest przez minimum pięć kolumn głośnikowych, w zestawie stereo są tylko dwie kolumny. Aby zapewnić przetwarzanie dźwięku na odpowiednim poziomie, muszą one być dobrej jakości. Są w końcu ostatnim ogniwem łańcucha przetwarzania sygnału audio. Do zestawów stereo najlepiej nadają się konstrukcje podłogowe lub podstawkowe. Ich wymiary w dużej mierze determinuje wielkość pomieszczenia odsłuchowego. Nie ma sensu kupować dużych kolumn do mieszkań o niewielkiej kubaturze. Z kolei w dużych pomieszczeniach nie poradzą sobie niewielkie modele podstawkowe. Trzeba, zatem znaleźć ten „złoty środek”, jeśli chodzi o wymiary kolumn i kubaturę pomieszczenia odsłuchowego. W wypadku zestawów stereofonicznych można również zwrócić uwagę na to, czy kolumny głośnikowe pozwalają na połączenie w tzw. bi-wiringu. Pozwoli to na uzyskanie brzmienia lepszej jakości przy wykorzystaniu odpowiedniego wzmacniacza lub wzmacniaczy. Dźwięk stereo można oczywiście odtwarzać także z wykorzystaniem kolumn frontowych zestawu kina domowego. Przy zakupie kolumn głośnikowych nie należy zapominać o testach odsłuchowych. W wypadku zakupu kolumn do zestawu stereo są one szczególnie wskazane. Brzmienie kolumn najlepiej oceniać na podstawie odtwarzania płyt CD z dobrze znanymi nam utworami lub wykorzystując specjalnie przygotowane płyty testowe z nagranymi sygnałami sinusoidalnymi z zakresu pasma akustycznego, czyli od 20 Hz do 20 kHz.

Systemy stereo

DENON D-T1

Dopasowanie parametrów systemie audio

W wzmacniaczach czy amplitunerach ważne jest dopasowanie ich parametrów technicznych z parametrami kolumn głośnikowych, które są do nich podłączone. Mowa tutaj, oczywiście, o dopasowaniu pod względem mocy i impedancji. Dla kolumn głośnikowych znacznie bardziej szkodliwy jest wzmacniacz o zbyt małym wzmocnieniu.  Aby uzyskać odpowiednio głośny sygnał, musi on pracować często niemal na górnej granicy wzmocnienia. Konsekwencją tego jest przesterowanie sygnału wychodzącego ze wzmacniacza, co w rezultacie może spowodować wzrost obciążenia i uszkodzenie kolumn głośnikowych lub poszczególnych głośników je tworzących. „Ofiarami” takiego zjawiska padają najczęściej głośniki wysokotonowe. Z kolei, jeśli moc wzmacniacza będzie zbyt duża, wówczas uszkodzeniu mogą ulec głośniki średnioi niskotonowe w kolumnie głośnikowej. Jeśli chodzi o dopasowanie pod względem impedancyjnym, sprawa wydaje się znacznie prostsza. Teoretycznie impedancja kolumn głośnikowych powinna być równa bądź większa od impedancji wzmacniacza. Jednakże obecnie produkowane kolumny głośnikowe i wzmacniacze są tak konstruowane, że w większości wypadków po zakupie wzmacniacza czy amplitunera i zestawu kolumn nie powinno być problemu z dopasowaniem impedancyjnym tych elementów.

Systemy stereo

System muzyczny all-in-one Cambridge Audio Evo 150 z dużym wyświetlaczem LCD. Można do niego dołączyć odtwarzacz CD, gramofon i telewizor. Walory dźwiękowe wiernie odtworzą głośniki Monitor Audio Silver 500. (Fot. Cambridge Audio/Monitor Audio)

Odtwarzacze CD, DVD i Blu-ray

Trudno sobie wyobrazić stereofoniczny system audio bez możliwości odtwarzania płyt CD. To właśnie ten nośnik optyczny jest podstawowym elementem wielu systemów audio, zarówno tych jedno-, jak i wielosegmentowych. Obecnie płyta CD to wciąż jedno z najpopularniejszych źródeł dobrej jakości materiału audio, choć coraz popularniejsze stają się cyfrowe formaty audio przewyższające jakością ten nośnik optyczny. Częstotliwość próbkowania w wypadku płyty CD to dobrze znane 44,1 kHz, a rozdzielczość wynosi 16 bitów na pojedynczą próbkę. W systemie wielosegmentowym zamiast odtwarzacza CD można wykorzystać odtwarzacz płyt DVD lub Blu-ray. Można je zastosować nie tylko do oglądania filmów nagranych na tych nośnikach, ale także do odtwarzania płyt CD. Odtwarzacze płyt te mogą mieć wbudowane złącze USB, co umożliwi współpracę z przenośnymi nośnikami pamięci – dyskami i pendrive’ami. Pamiętajmy jednak, że odtwarzacze wideo DVD i Blu-ray mogą być zbudowane w oparciu o gorszej jakości układy elektroniczne, jeśli chodzi o przetwarzanie sygnału audio, niż odtwarzacze CD, np. gorszej jakości przetworniki cyfrowo-analogowe.

Systemy stereo

TECHNISAT DigitRadio 750

Radio FM i DAB+

W miniwieżach główną funkcją jest odtwarzanie stacji radiowych, najczęściej tych wykorzystujących modulację FM i również stacji radiowych nadawanych w standardzie DAB+ lub internetowych. Najczęściej mają pamięć do wyboru ulubionej stacji radiowej. Należy pamiętać o instalowaniu anteny. Jeśli mieszkamy daleko od nadajnika radiowego najlepiej zamontować antenę radiową zewnętrzną.

Systemy stereo

W miniwieżach popularne jest łącze Bluetooth i złącze USB udostępniające muzykę ze smartfona, czy pendrive’a. (Fot. Sharp)

Gramofony i winyle

Odtwarzacze „winyli” wciąż są popularne wśród miłośników dobrego, analogowego brzmienia. Wśród gramofonów można spotkać modele za kilka, jak i kilkadziesiąt tysięcy złotych. Cenę kształtuje bardzo wiele czynników, które przekładają się m.in. na brzmienie dźwięku wytwarzanego przez urządzenie i możliwość manipulowania nim, jak i trwałość konstrukcji urządzenia jako całości. Niektóre z gramofonów mają już zintegrowany przedwzmacniacz. Droższe, hi-endowe konstrukcje są zwykle jednak go pozbawione i wymagają zastosowania zewnętrznego przedwzmacniacza. Konstrukcje do stereofonicznych systemów audio wykorzystują zwykle napęd paskowy. Są ubogie w różnorodne złącza audio. Często mają jedynie wyjście analogowe 2 × RCA. Gramofony mogą być wyposażone w złącze USB, dzięki któremu można zgrać zawartość „winyla” do plików MP3 na podłączony do gramofonu pendrive.

Systemy stereo

CAMRY CR 1173; KRÜGER&MATZ KM1908

Odtwarzacze sieciowe, smartfony i aplikacje

Odtwarzacz strumieniowy (sieciowy) to funkcjonalne niezawodne urządzenie, wykorzystujące do swojej pracy domową sieć bezprzewodową. Łączy się z wszystkimi odtwarzaczami np. kinem domowym, głośnikami Hi-Fi czy też telewizorem, a ulubioną piosenkę włączysz przy pomocy smartfona. Odtwarzacz strumieniowy może mieć przedwzmacniacz. Wybrane modele wyposażono w wyświetlacz LCD, na którym można zobaczyć okładkę płyty i zapoznać się tekstem utworów muzycznych. Co więcej, odtwarzacz sieciowy synchronizuje pracę sprzętów za sprawą funkcji multiroom. Popularność urządzeń mobilnych sprawiła, że coraz częściej współpracują one z systemami audio – od prostych głośników bezprzewodowych po rozbudowane, wielosegmentowe zestawy kina domowego. Smartfon lub tablet w takim systemie audio może być zarówno urządzeniem źródłowym, z którego odtwarzane będą rozmaite pliki multimedialne, jak i sterownikiem, pozwalającym (z wykorzystaniem odpowiedniej aplikacji mobilnej) na obsługę sprzętu audio. Niektóre aplikacje do sterowania dostępne są wyłącznie na tablety, m.in. ze względu na rozbudowany interfejs użytkownika, którego nie obsługiwałoby się zbyt komfortowo na niewielkim ekranie smartfona.

Zależnie od aplikacji możliwe jest np. sterowanie odtwarzaniem plików audio, przeszukiwanie internetowych stacji radiowych oraz przeglądanie zdjęć. Aplikacja i smartfon czy tablet z pewnością nie zastąpią tradycyjnego pilota zdalnego sterowania, ale są dla niego świetną alternatywą, ciekawym i przydatnym dodatkiem wspomagającym odtwarzanie multimediów.

Estetyka zestawów

Na koniec przy wyborze miniwieży czy zestawu warto zwrócić uwagę na wzornictwo, materiały i kolorystykę poszczególnych zestawów. Modele do systemów wielosegmentowych (np. wzmacniacze, tunery radiowe czy odtwarzacze CD) dostępne są najczęściej w kolorze srebrnym lub czarnym, podczas gdy systemy jednosegmentowe charakteryzują się znacznie bardziej zróżnicowaną kolorystyką. Tutaj również dominują kolory czarny i srebrny, ale możemy też spotkać zestawy wieżowe w kolorach takich jak biały, brązowy, a nawet niebieski czy czerwony, włączając w to kolorystykę kolumn głośnikowych, które w takim zestawie się znajdują.

2021-12-22
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket