TCL

Telewizor Mini LED TCL 55C825 [TEST]

Telewizor Mini LED TCL 55C825

W redakcji testowaliśmy telewizor TCL 55C825, który wyróżnia się szeregiem rozwiązań dla telewizorów LCD z wyższej półki poprawiających jakość obrazu i dźwięku.

Nowością jest najnowszej generacji podświetlenie mini-LED w wyświetlaczu VA QLED, które poprawia czerń, dzięki czemu zmniejsza się różnica w jakości obrazu w porównaniu z telewizorami OLED. Podświetlenie mini-LED zawiera 160 stref (ze znacznie mniejszymi LED niż dotychczas) z oddzielnym ich sterowaniem, co przyczynia się do zauważanego pogłębienia czerni, co było ograniczeniem typowych telewizorów LCD. 160 to nie za dużo (konkurencja ma ich więcej), a im jest ich więcej, tym lepiej odtwarzana jest czerń, ale to kosztuje. Wyświetlacz mini-LED QLED z kropkami kwantowymi, poszerzającymi zakres kolorów (zieleni i czerwieni), o dużej jasności to źródło obrazu o znacznie zwiększonej dynamice obrazu. Niski poziom czerni wraz z HDR Dolby Vision to podstawa dobrego obrazu kinowego. W czasie testów poprawę czerni (fot. 1) widać było np. filmach z akcją w kosmosie czy w scenach na kanale NASA TV 4K.  Zróżnicowane poziomy czerni zwiększają ilość szczegółów w ciemnych obszarach. W scenach przy świetle dziennym odcienie skóry twarzy aktorów są naturalne, a przyroda zachwyca naturalnymi barwami. Bardzo dobra jest też jakość zdjęć, które wydają się bardziej plastyczne.

Przed wyborem fabrycznych trybów jakości obrazu warto w ustawieniach wybrać opcję jego przetwarzania przy wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji. Funkcja „Treść adaptacyjna” (fot. 2) automatycznie wykrywa rodzaj treści obrazu, np. SD, HD, Dolby Vision, skaluje do 4 K, ustala automatycznie jasność w pokoju i dla takich warunków optymalne przetwarza obraz. Ponieważ większość kanałów TV nadawanych na żywo jest w HD i SD (np. antena DVB-T, korzystano z dekoderów Canal+BOX 4K i ), obraz niezależnie od źródła jest wtedy znacznie atrakcyjniejszy na ekranie 4K. Szybka matryca (reakcja pikseli 6,5 ms) praktycznie nie powoduje nieostrości konturów szybko poruszających się obiektów. Zauważalny jest czasami skokowy ruch przy panoramowaniu kamerą. Można skorzystać wtedy z funkcji poprawy ruchu w trzech opcjach: „Wyrazistość ruchu”, „Doskonała płynność obrazów w ruchu” oraz „Redukcja rozmazania i redukcja migotania”.

Gracze docenią szybką reakcję obrazu na ruch padem (input lag 15 ms dla 60 Hz) i możliwość dołączenia konsoli do dwóch gniazd HDMI 2.1 120 Hz (fot. 3) z aktywnymi funkcjami VRR i ALLM, poprawiającymi synchronizację i automatycznie dopasowującymi czas input lag do odtwarzanej gry.

Filmowe emocje wzmacnia wyróżniający się dźwięk systemu audio marki Onkyo. Na dole ekranu zainstalowano listwę z głośnikami frontowymi, a z tyłu obudowy solidny subwooofer (fot. 4) (moc 2 × 15 W + 20 W). Przy odsłuchu testowych sygnałów audio słyszalne były dźwięki o częstotliwości już od 45 Hz. Po raz pierwszy wyraźnie odczuwalne były niskie tony w filmach akcji z wybuchami, ryk silników, a także wysokie tony tłuczonego szkła. Znacznie zyskiwały koncerty, szczególnie gdy ścieżka dźwiękowa była kodowana w formacie Dolby Atmos.

Atrakcyjnym gadżetem jest kamera wideo, którą montuje się w złączu mocowanym w ramie telewizora za pomocą magnesów. Ma wyłącznik, jeżeli uważamy, że może być wykorzystywana do śledzenia nas. Jest ona przeznaczona do wideorozmów, np. przy korzystaniu z aplikacji Google Duo. Przy pomocy innej aplikacji – Galeria można zrobić zdjęcie selfie, a także przy odtwarzaniu plików np. filmów z pamięci USB korzystać z gestów dłonią (fot. 5) do przewijania do przodu i cofania.

Telewizor TCL 55C825 z systemem Android TV (wersja 11) umożliwia dostęp do wielu aplikacji. Zainstalowano aplikację np. Canal+ online, z której korzystano wcześniej na smartfonie. Funkcja Chromecast to wygodny sposób przysyłania obrazów czy filmów na ekran telewizora.

O dobrej jakości wykończenia telewizora świadczy metalowa, cienka ramka i obudowa „elektroniki”. Sam ekran ma grubość 25 mm, a obraz praktycznie wypełnia cały jego obszar (89,4 proc.).

Podsumowując, jest to telewizor z wyższej półki, najtańszy mini-LED na rynku z optymalnym stosunkiem jakości obrazu do ceny (4799 zł w Media Expert 12.2021), polecany do kina domowego i dla graczy, z bardzo dobrą jakością dźwięku.

2021-12-18
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket