Forma zawsze pod kontrolą

Forma

Jeśli czynnie uprawiamy sport czy jesteśmy na etapie zrzucania paru zbędnych kilogramów, to waga osobowa jest nam praktycznie niezbędna. Nowoczesne modele wyposażone są w wiele funkcji, które ułatwiają kontrolę masy ciała oraz pomagają w uzyskaniu lepszych rezultatów treningowych.

Choć waga nie zastąpi diety czy wysiłku, to z pewnością ciągłe śledzenie postępów będzie źródłem dodatkowej motywacji. Dlatego warto wybrać sprzęt dobrej jakości, który zapewni dokładne i wiarygodne pomiary.

Forma

Concept VO4011; BEGOOD EB-316; SCARLETT SC-BS33E061

Forma

Eldom TWO500 Allie; Adler AD 8164; Concept VO2000 Monstera Perfect Health

Parametry i obsługa

Przede wszystkim, ważna jest nośność wagi, czyli maksymalna masa obciążenia, która może wynosić nawet 200 kg przy dokładności do 100 g, oraz jaki jest materiał wykonania. Ten ostatni ma wpływ nie tylko na trwałość urządzenia, ale także na wygląd i higieniczność. Najczęściej stosowanym materiałem jest szkło, które łączone jest np. z elementami ze stali, tworzywa sztucznego lub drewna. Ważnym elementem każdej wagi jest wyświetlacz LED lub LCD, który musi spełniać jeden warunek: musi być czytelny. Pokazuje on nie tylko wyniki pomiaru wagi ciała, ale także informuje o proporcjach różnych tkanek, zawartości tłuszczu, masie tkanki kostnej czy zawartości wody w organizmie. Co więcej, pokazuje także parametry pracy czy informacje na temat stanu baterii lub przeciążenia. Wyświetlacz jest integralną częścią urządzenia i jest na stałe wbudowane w szalkę wagi. Niektóre modele mają oddzielny wyświetlacz, który można np. powiesić na ścianie lub w trakcie ważenia położyć na szafce. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne w wypadku osób otyłych, którym umiejscowienie wyświetlacza w wadze może utrudniać odczytywanie wyników. Ważnym elementem, który nie występuje we wszystkich modelach, są przyciski wprowadzania ustawień. W zależności od urządzenia mogą być one klasyczne (uruchamiające się po wciśnięciu) lub dotykowe. Dzięki nim użytkownik może ustawić język, wybrać jednostkę pomiaru, regulować głośność czy uruchomić funkcję głosową. Część producentów proponuje urządzenia z podświetlanymi przyciskami, które łatwiej jest obsługiwać. 

Forma

Niektóre modele wag mają również możliwość pomiaru składu masy ciała, czyli np. ilości tkanki tłuszczowej oraz mięśniowej. (Fot. Concept)

Rozwiązania dla wymagających

Innowacyjne rozwiązania to często jedno z kryteriów zakupu konkretnego urządzenia – nie inaczej jest w wypadku wag, które mimo prostych zasad działania potrafią zaskoczyć. Jedną z ważniejszych opcji jest możliwość zapisywania wyników ważących się osób. Wbudowana pamięć wewnętrzna zapamiętuje dane kilku lub nawet kilkunastu osób i pozwala na personalizację profilu. Urządzenie może zapamiętać np. imię danego użytkownika, jego wiek, płeć, masę czy datę ostatniego pomiaru. Ponadto wyliczy BMI czy dzienną dawkę kalorii. Niektóre z modeli z pamięcią wyposażone są nawet w wejście USB, które umożliwia przesyłanie zebranych danych z wagi na komputer. Pozwala to na długoterminową analizę kondycji fizycznej użytkownika oraz często także na interpretację pomiaru przesyłanych wyników. Ciekawym rozwiązaniem są modele z możliwością podłączenia do Internetu. Moduł radiowy i specjalny kabel pozwalają na łatwą, automatyczną transmisję wartości pomiarowych. Co więcej, użytkownik w każdej chwili ma dostęp do tych danych dzięki użyciu aplikacji mobilnych (np. z systemami IOS i Android) i za pośrednictwem podanej przez producenta strony internetowej. Urządzenia tego typu gwarantują bezprzewodową i bezpieczną transmisję danych do modułu radiowego oraz ich bezpieczny zapis w chmurze. Zaawansowane modele dodatkowo samodzielnie interpretują wyniki pomiarów. Na podstawie pomiaru konkretnych parametrów (woda, tkanka tłuszczowa, masa ciała, BMI, tkanka mięśniowa) urządzenie samodzielnie interpretuje ich poziom. Co ważne, różne modele interpretują różne dane. Interpretacja może być podawana np. graficznie lub w postaci piramidy. Nieszkodliwe dla organizmu człowieka impulsy elektryczne przepływają przez ciało użytkownika i zbierają informacje o zawartości tłuszczu, wody czy minerałów. Przebiegają one przez środek każdej z komórek, a szybkość przepływu wynika z rodzaju komórki. Tylko zważenie poszczególnych rodzajów komórek pokazać może wyniki zastosowanej diety czy diety połączonej z intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi. Większość wag mierzy nie tylko masę, ale i zawartość tkanki tłuszczowej i mięśniowej, masy kostnej w organizmie czy podaje masę idealną. Niektóre modele dodatkowo informują o poziomie wody w organizmie i zapotrzebowaniu na kalorie (AMR/BMR) lub pokazują wskaźnik BMI. Modele pokazujące ilość wody nie ograniczają się jedynie do tego parametru.

Forma

GOTIE GWP-100; OROMED ORO-Scale Bamboo; Gerlach GL 8167s

Oprócz niego użytkownik dowie się o tym, jaki procent stanowi woda wewnątrz- oraz zewnątrzkomórkowa (pierwsza ma poziom stały, druga – zmienny). Wagi z funkcją obliczania zapotrzebowania na kalorie AMR/BMR należą do bardziej zaawansowanych. Parametry te podawane są na podstawie przemiany materii w kcal. BMR to wskaźnik podstawowej przemiany materii, czyli codziennego zużycia kalorii w zależności od wieku, płci, wzrostu i wagi. AMR oznacza aktywną przemianę materii obliczaną na podstawie codziennej przemiany z wprowadzeniem stopnia aktywności. Do najciekawszych rozwiązań stosowanych w wagach należą:

  • automatyczny włącznik/wyłącznik – urządzenie włącza się samo w chwili nacisku na szalkę. Wyłączenie następuje po określonym czasie bezczynności;
  • wskaźnik przeciążenia – informuje użytkownika, że przekroczona jest nośność wagi;
  • wskaźnik rozładowania baterii – wagi elektroniczne zasilane są bateriami o niskim woltażu. W zależności od modelu liczba baterii jest różna. Modele z dużym wyświetlaczem i wieloma funkcjami mogą szybciej prowadzić do wyczerpania baterii. Wskaźnik zużycia pozwala je wymienić w odpowiednim czasie. Pomiary wykonywane, kiedy baterie są słabe, mogą być błędne;
  • oddzielny wyświetlacz – przydatny jest dla osób, które z różnych względów mogą mieć trudności w odczytaniu wyników z wyświetlacza wbudowanego w wagę. Taki oddzielny wyświetlacz można umieścić np. na ścianie, na wysokości oczu użytkownika;
  • antypoślizgowe nóżki/podstawa – waga musi stać stabilnie, aby użytkownik mógł bezpiecznie i pewnie stanąć na szalce. Ryzyko poślizgu minimalizują elementy wykonane np. z gumy;
  • pomiar w różnych jednostkach – pozwala na wprowadzanie własnych ustawień. Użytkownik może sam zdecydować, w jakich jednostkach chce mieć podawaną masę działa. Do wyboru ma kg/lb/st;
  • podświetlenie zmian parametrów – w tych wagach podświetlenie służy do informowania użytkownika o zmianach masy. Kolor podświetlenia nie jest taki sam – zmienia się w miarę przyrostu lub ubytku masy ciała.

Forma

Aplikacja na telefon ułatwi kontrolę masy ciała oraz śledzenie postępów. (Fot. Eldom)

Waga z aplikacją

Coraz częściej wagi osobowe wyposażone są w moduł Bluetooth, który pozwala na bezprzewodową komunikację ze smartfonami i tabletami z systemami iOS oraz Android. Producent urządzenia zawsze oferuje dostęp do aplikacji, która na bieżąco prowadzi rejestr pomiarów. Dzięki temu możemy dokładnie obserwować, jak w danym okresie zmieniała się nasza waga. Jeśli korzystamy z kilku różnych urządzeń sportowych, np. zegarków czy opasek, oraz rejestrujemy treningi, a wszystkie dane chcemy mieć zebrane w jednym miejscu, warto z wrócić uwagę na kompatybilność wagi z innymi platformami. Są to np. aplikacja Zdrowie w urządzeniach Apple, Samsung Health czy Mi Health w urządzeniach Xiaomi. W aplikacji, oczywiście, sprawdzimy wszystkie dane, które zarejestrowało urządzenia, a więc nie tylko masę ciała, ale również jego skład czyli masę mięśni, tłuszczu czy wody, jeśli sprzęt jest wyposażony w taką funkcję. Oprócz tego można tworzyć profile dla różnych użytkowników i mieć tym samym pod kontrolą formę całej rodziny.

Forma

Wagi osobowe mają w różny sposób wykończone panele. Łatwo znajdziemy model, który będzie pasował do wystroju pomieszczenia. (Fot. Gerlach)

Skuteczne pomiary z Begood BF-913N

Skuteczne pomiary

Dostępna w ofercie marki Begood waga łazienkowa została wyposażona w łączność Bluetooth. Dzięki temu urządzenie może przesłać wykonane pomiary prosto na telefon lub tablet z odpowiednią aplikacją. Urządzenie mierzy kilka ważnych parametrów: masę ciała, masę mięśniową, masę kostną, ilość wody w organizmie, tkankę tłuszczową, otłuszczenie organów wewnętrznych V-FAT, BMR – dzienne zapotrzebowanie na kalorie oraz BMI – wskaźnik masy ciała. Czytelny wyświetlacz LED informuje o wyniku pomiaru. Płyta wagi została wykonana z hartowanego szkła. Urządzenie wyposażono w funkcję automatycznego wyłączenia oraz wskaźnik niskiego poziomu naładowania baterii. Maksymalne obciążenie wynosi 180 kg.

Funkcjonalna waga ORO-Scale Bluetooth

Funkcjonalna waga

Przy pomocy aplikacji SenssunLife na urządzenia z systemami Android oraz iOS oraz wagi ORO-Scale Bluetooth możemy na bieżąco monitorować podstawowe parametry ciała. Oprócz masy urządzenie sprawdzi poziom tkanki tłuszczowej, mięśni i kości, zawartość wody oraz współczynnik BMI. Łatwy dostęp do historii pomiarów oraz czytelnych wykresów umożliwia śledzenie postępów, a dane są synchronizowane na bieżąco. Możemy utworzyć nawet 12 profili różnych użytkowników, którzy będą automatycznie rozpoznawani przez sprzęt. Duży wyświetlacz LCD na bieżąco pokazuje wyniki, gdy akurat nie mamy dostępu do telefonu. Maksymalne obciążenie wagi to 150 kg.

2021-12-09
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket