Grzejniki gazowe, promiennikowe i konwektorowe

Grzejniki

Gaz z butli zasilający grzejnik to doskonałe paliwo, którym możemy ogrzewać pomieszczenia tam, gdzie nie ma prądu, a więc na terenach słabo zurbanizowanych, w domkach letniskowych, garażach czy wielu innych miejscach.

Grzejniki gazowe spełnią swoje zadanie wszędzie tam, gdzie nie ma centralnego ogrzewania, dostępu do prądu lub gdzie nie przebywamy cały czas. Niewielki promiennik typu słoneczko to również idealne rozwiązanie do domku na działce.

Piecyki gazowe – tanie grzanie

W piecykach gazowych paliwem wykorzystywanym do ogrzania powietrza z wykorzystaniem butli gazowej jest propan-butan. Duża wydajność i niewysokie koszty związane z eksploatacją powodują, że piecyki gazowe z pewnością sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża efektywność ogrzewania. Szeroki zakres mocy grzewczych urządzeń przenośnych (od 3 do 10 kW) umożliwia wybór urządzenia stosownie do wielkości ogrzewanego pomieszczenia. Ogrzewają pomieszczenie znacznie szybciej niż grzejniki olejowe, dlatego też ogrzewacz gazowy to niedroga alternatywa także dla ogrzewania elektrycznego. Do wyboru mamy promienniki lub konwektory gazowe.

Grzejniki

XARAM ENERGY HT-H-003; FERRETTI Camilla 3100

Jak działa promiennik gazowy?

Podstawowym grzejnikiem zasilanym butlą gazową jest promiennik gazowy, który odznacza się też dużą sprawnością cieplną, która może wynosić nawet do 99 proc. Płomień gazowy ogrzewa płytki ceramiczne, które nagrzewają się do temperatury kilkuset stopni, w wyniku czego emitują promieniowanie w podczerwieni. Energia cieplna powstaje dopiero po dotarciu do ciała człowieka i elementów pokoju (podłoga, ściany, zasłony itp.). Powietrze ogrzewane jest wtórnie na drodze konwekcji przez nagrzane przedmioty. Przyjemne ciepło pochodzące od rozgrzanego źródła odczuwalne jest już po krótkiej chwili od włączenia urządzenia. Promieniowanie w podczerwieni nie przyczynia się do powstawania ruchów powietrza, co oznacza, że w pomieszczeniu, w którym zastosowano tego typu rozwiązanie, panuje korzystny mikroklimat – powietrze nie jest zbyt suche, a kurz się nie unosi. Jednocześnie promienniki nagrzewając ściany, zmniejszają tym samym ryzyko powstawania pleśni oraz grzybów. Dla zapewnienia prawidłowego procesu spalania gazu należy używać ich tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, w których zapewniony jest stały dopływ powietrza.

Promienniki z katalizatorem

To najbezpieczniejszy sposób dogrzewania pomieszczeń, w których pracują ludzie. Katalizator w postaci płyty grzewczej (panel z materiałów ceramicznych zawierający aluminium oraz platynę) poprawia wydajność i eliminuje występowanie jakichkolwiek zapachów przy spalaniu. Powoduje całkowite spalanie gazu. Charakteryzują się mniejszą mocą grzewczą – ok. 3, 4 kW.

Grzejniki

Piecyk gazowy Alpen Camping IK-1100 na kartusze gazowe i butle turystyczne. (Fot. Alpen Camping)

Jakie funkcje przenośne mają piecyki gazowe?

Promienniki gazowe są przenośne i zasilane z butli gazowej turystycznej 2 kg lub stacjonarnej 11 kg. Większe modele piecyków zasilane z dużych butli gazowych mają kółka do przemieszczania, aby postawić je w dowolnym miejscu. Instalacja urządzenia jest bardzo prosta i polega jedynie na podłączeniu butli z gazem za pomocą reduktora do piecyka z palnikiem gazowym.

Piecyk gazowy zasilany dużymi butlami na propan-butan zazwyczaj jest wyposażony w wyłącznik antyprzechyłowy. W razie przewrócenia grzejnika lub jego przechylenia automatycznie odcinany jest dopływ gazu.

W droższych modelach analizator CO2 analizuje zawartości tlenu w powietrzu. Piecyk wyłączy ogrzewacz, jeśli zawartość tlenu nie będzie wystarczająca do prawidłowej pracy urządzenia. Trzystopniowa regulacja mocy grzania umożliwia dobór szybkości nagrzewania.

W modelach piecyków na kółkach system składanej podłogi umożliwia złożenie ich po sezonie grzewczym, a bez butli zajmują one mniej miejsca.

Grzejniki

Nagrzewnica gazowa Master BLP 11 M, stosowana w warsztatach samochodowych. (Fot. Master)

Obsługa piecyka przenośnego

Do dołączenia butli do piecyka gazowego wymagany jest zestaw: reduktor, wężyk gazowy i obejmy do bezpiecznego zamocowania reduktora i przyłączenia butli gazowej. Aby uruchomić piecyk gazowy typu słoneczko, należy odkręcić zawór gazu i do palnika zbliżyć płomień zapałki lub zapalarki. Płomień powinien obejmować płytki ceramiczne. W dużych piecykach należy nacisnąć i przekręcić pokrętło sterujące w piecyku do pozycji zapłonowej. Podczas przytrzymywania pokrętła sterującego nacisnąć przycisk zapłonnika kilka razy, do momentu pojawienia się płomyka zapalacza. Zwolnić nacisk na pokrętło sterujące 10 – 20 s po zapaleniu. Pokrętło sterujące umożliwia ustawienia mocy minimalnej, średniej i maksymalnej.

Grzejniki

FUJIYAMA FHS 5000EF; MASTER 44 CR; ORGAZ SB-601

Konwektory gazowe

Konwektory gazowe z zamkniętą komorą spalania są idealne do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, biurowych oraz sklepów i warsztatów. Gaz spalany jest wewnątrz komory spalania, natomiast spaliny wydostają się na zewnątrz pomieszczenia przez rurę o mniejszej średnicy. Rurą zewnętrzną natomiast pobierany jest tlen niezbędny do spalania gazu. Piecyk gazowy jest połączony na stałe do kanału wentylacyjnego lub trzeba wykonać otwór w ścianie zewnętrznej, aby zamocować rurę i umożliwić dopływ tlenu i usuwanie spalin. Piecyki konwektorowe mogą być zasilane gazem ziemnym, propanem lub propanem-butanem (LPG). Modele z zapłonem elektronicznym mają dodatkowo możliwość podłączenia termostatu, który pozwala precyzyjnie ustawić wymaganą temperaturę w pomieszczeniu, co znacznie zmniejsza koszty eksploatacji.

Część piecyków konwektorowych może mieć wbudowany wentylator do szybkiego rozprowadzania ciepła. Konwektor gazowy nie zużywa tlenu w pomieszczeniu. Może być bezpiecznie użytkowany w pomieszczeniach mieszkalnych.

Grzejniki

Ravanson LD-168N

Parametry piecyków gazowych na butlę

Aby przenośny grzejnik gazowy spełnił nasze oczekiwania, musimy szczególnie zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • moc grzewczą, od której zależy wielkość ogrzanego pomieszczenia (do 10 kW);
  • ciśnienie gazu [mbar] – zbyt wysokie ciśnienie gazu może poważnie uszkodzić ogrzewacz. Zbyt niskie powoduje nieodpowiednie działanie ogrzewacza;
  • zużycie gazu [m3/h] – pozwoli ocenić koszty użytkowania;
  • regulacja mocy – płynna lub skokowa (trzy stopnie).

Grzejniki

Piec ceramiczny Ravanson LD-168N z zapalarką piezoelektryczną, analizatorem CO2 i zabezpieczeniem termoelektrycznym z odcięciem dopływu gazu w razie przerwania procesu spalania. (Fot. Ravanson)

Grzejnik gazowy – bezpieczeństwo

Ogrzewacze gazowe bez odprowadzania spalin wymagają do właściwego działania wentylacji w postaci świeżego powietrza z zewnątrz. W żadnym wypadku nie wolno uruchamiać ogrzewacza w zamkniętych pomieszczeniach, ponieważ w procesie spalania zużywa się tlen i powstają produkty spalania.

Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo, warto wybierać przenośny ogrzewacz gazowy tylko sprawdzonego producenta, który ma odpowiednie certyfikaty i atesty. Dla bezpieczeństwa warto w miejscu użytkowania zainstalować detektor gazu czy tlenku węgla.

Ogrzewacz jest przystosowany do postawienia na podłodze. Należy zapewnić łatwy dostęp do elementów sterowania, w tym zaworu znajdującego się na butli gazowej. Powinien stać w takim miejscu, aby był swobodny dostęp powietrza na trasie odpływu spalin. Odległość od tylnej i bocznych ścian ogrzewacza powinna wynosić minimum 1 m, natomiast minimalna odległość od przedmiotów znajdujących się z przodu ogrzewacza powinna wynosić minimum 2 m. Piecyki gazowe bez odprowadzania spalin i wentylacji nie nadają się do pomieszczeń sypialnych i łazienek.

2021-12-09
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket