Maglownice i systemy do prasowania

Maglownice

Domowe maglownice i systemy do prasowania z każdym rokiem zyskują na popularności, gdyż ułatwiają codzienne życie w tym zakresie. To nowoczesne sprzęty, dzięki którym w domowym zaciszu możemy zadbać o tkaniny, które poddawane były tym zabiegom jedynie w profesjonalnych pralniach.

Magiel kojarzy nam się z profesjonalną usługą wykonywaną zwykle poza domem. Nierzadko było to miejsce wydzielone w pralni, do której okresowo zanoszone były firany, zasłony, ręczniki i pościel, rzadziej ubrania, które – co prawda – nie wymagały maglowania, ale za to warto je było poddać zabiegom oferowanym przez komercyjne pralnie, zwłaszcza w zakresie odplamiania czy końcowego, właściwego dla danej części garderoby, prasowania. Jak to wygląda dzisiaj? Dzisiaj ten sprzęt możemy mieć do użytku domowego.

Od magla do maglownicy

Magiel, czyli miejsce, w którym tkaniny są poddawane specjalnym zabiegom wygładzająco- -usztywniającym powoli odchodzi w zapomnienie. Jesteśmy coraz bardziej zabiegani i chcemy jak najwięcej codziennych czynności móc wykonywać w miejscu i czasie, które sami sobie wyznaczymy. Zanoszenie tkanin do magla wiązałoby się z przygotowaniem bielizny, pogrupowaniem jej i na koniec z wyprawą do punktu pralniczego. Odpowiedzią na potrzeby konsumentów w tym zakresie są domowe maglownice.

Nowoczesne maglownice oferowane obecnie na rynku różnią się wyglądem od tradycyjnego magla używanego w profesjonalnych punktach pralniczych. Skonstruowane są z dwóch płaskich powierzchni, między które wkładamy uprany i wysuszony materiał. Magiel tradycyjny, inaczej zwany też prasowalnicą, to urządzenie, które dzięki systemowi długich walców lub dwóch płaskich powierzchni wygładza duże powierzchniowo partie prania, takie jak obrusy, firany, zasłony, pościel, ręczniki. Profesjonalny magiel wykorzystywany jest zwykle do wygładzania powierzchni, z którymi nie radzi siebie tradycyjne żelazko lub których prasowanie jest zbyt pracochłonne i czasochłonne. Wiele modeli domowych maglownic wyposażonych jest w dodatkową funkcję wykorzystującą działanie gorącej pary wodnej. Perfekcyjnie potrafią wygładzić duże fragmenty materiału, jednak wymagają od użytkownika sprawności i dokładności. Materiał należy ułożyć równomiernie, w innym wypadku mogą powstać zagniecenia, które później będą bardzo uciążliwe, a nawet niemożliwe do usunięcia. Niemniej modele te są o wiele bardziej poręczne niż magiel tradycyjny, który sprawdza się idealnie w wypadku gładkich powierzchni, ale za to nie nadaje się do odzieży mającej skomplikowane szycia, jak na przykład koszule, falbany czy plisy.

Maglownice

Przechowywanie i transportowanie sprzętów z uwagi na ich gabaryty ułatwiają przemyślana konstrukcja urządzeń i dodatkowe rolki jezdne. (Fot. Miele)

Gabaryty, o których warto wiedzieć

Warto wiedzieć, że domowe maglownice i systemy do prasowania są urządzeniami o dużych gabarytach. Dlatego przed zakupem należy dobrze przemyśleć, czy dysponujemy odpowiednią powierzchnią nie tylko do użytkowania tych sprzętów, ale również ich przechowywania. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku będzie przeznaczenie jednego pomieszczenia na tak zwaną prasowalnię czy wydzielenie powierzchni z części garderoby. W każdym razie nie jest to sprzęt, który złożymy i schowamy wygodnie w szafie lub za drzwiami pokoju. Warto być tego świadomym. Wskazane urządzenia z pewnością będą nieocenionymi pomocnikami wszędzie tam, gdzie przyjmowani są goście. Do takich miejsc możemy zaliczyć hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, ale również restauracje. Z pewnością znajdą swoje zastosowanie również w przedszkolach i żłobkach, całodobowych domach opieki, hospicjach czy szpitalnych oddziałach, niezależnie od rodzaju. Posiadanie takiego sprzętu eliminuje odświeżanie i prasowanie tkanin w profesjonalnych pralniach, co z kolei oszczędza czas i pieniądze.

Maglownice

Systemy prasowania parowego wykorzystują parę wodną podgrzaną do wysokiej temperatury, skutecznie odświeżają tkaniny i eliminują z nich drobnoustroje, bakterie i alergeny. (Fot. Miele)

Przeznaczenie i udogodnienia

Domowe maglownice i systemy do prasowania z pewnością znajdą zastosowanie w każdym domu czy mieszkaniu. Bez względu na to, czy mieszkamy sami, czy mamy wieloosobową rodzinę. Wszystko zależy od tego, jakie prowadzimy życie codzienne, z jakich ubrań korzystamy, czy naszymi domownikami są zwierzęta albo czy jesteśmy alergikami. Wszystkie powyższe wyznaczniki mają wpływ na zadowolenie z posiadania maglownicy czy sprzętu do prasowania w domowym zaciszu. Z pewnością urządzenia te docenią rodzice małych dzieci, a także duże rodziny. Liczba osób w gospodarstwie domowym, jak również niemowlęta czy dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym to zawsze spora ilość codziennego prania.

Maglownice

Maglownice i systemy do prasowania oferowane przez producentów sprzętu gospodarstwa domowego, pomimo swoich gabarytów, przeznaczone są właśnie do użytku domowego. (Fot. Miele)

Wysoka temperatura a alergeny

Higieniczne prasowanie z wykorzystaniem wysokiej temperatury pary wodnej dotyczy nie tylko ubrań, ale również ręczników i pościeli. Wysoka temperatura pary generowanej przez nowoczesne urządzenia prasujące to przede wszystkim sposób na eliminację z tkanin bakterii i wirusów. Co więcej, urządzenia te docenią alergicy, ponieważ wysoka temperatura pary usuwa z pościeli, ręczników, firan i zasłon większość uciążliwych alergenów. Warto tu wspomnieć, że firany i zasłony są częściami wystroju domu, które w zasadzie nie poddają się większym zabrudzeniom niż osiadanie na nich kurzu. Oznacza to, że zamiast częstego prania możemy je okresowo odświeżać. Pomocne przy tym będą sprzęty odświeżające. Z kolei wygodne prasowanie dużej liczby zasłon zapewni nam domowa maglownica, zwana również prasowalnicą.

Maglownice

Miele B 995 D; Laurastar Smart 1980; Miele B3847 FasionMaster

Systemy prasowania parowego

Urządzenia tego typu zajmują więcej miejsca, jednak są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy szukają produktów kompleksowych, zapewniających pełny komfort prasowania. Są wygodne, efektywne i niezwykle pomocne przy częstym prasowaniu. Nierzadko są też wyposażone w szereg innych akcesoriów, co wydatnie zwiększa funkcjonalność i wszechstronność tych urządzeń. Oprócz żelazka do takiej deski dołącza się często np. steamer, pozwalający wygładzać tkaniny w pionie.

Systemy prasowania parowego to stacje pary zintegrowane z deskami do prasowania. Różnią się budową i zastosowanymi rozwiązaniami. Do grupy tej należą także stanowiska do prasowania, składające się z deski oraz parownicy z żelazkiem. W wypadku systemów możemy mówić o większym wydatku. Są jednak doskonałą propozycją dla tych osób, które dużo i często prasują oraz oczekują najlepszych efektów. Urządzenia te zajmują, co prawda, więcej przestrzeni niż rozwiązania tradycyjne, niemniej efekt prasowania rekompensuje tę niedogodność. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednią przestrzenią do przechowywania tego sprzętu, z pewnością nie będziemy rozczarowani efektami jego pracy, a poniesiony wydatek potraktujemy nie jako koszt, a raczej inwestycję w efekt końcowy i odzyskany czas.

Prasowanie na miarę XXI wieku

Codzienne prasowanie jest jedną z czynności domowych uznawanych za uciążliwe. Nowoczesny system prasowania B 3847 FashionMaster marki Miele sprosta temu wyzwaniu i nawet z najbardziej uciążliwymi do prasowania tkaninami z jego pomocą poradzimy sobie bez większego wysiłku. System prasowania FashionMaster jest dużym zestawem prasowalniczym do użytku domowego. W skład zestawu wchodzą żelazko, generator pary oraz deska współpracująca z wymienionymi urządzeniami. Generator pary B 3847 FashionMaster marki Miele wyposażony jest w stopę o strukturze plastra miodu, dzięki której żelazko doskonale rozprowadza gorącą parę podczas prasowania. Cienka warstwa pary powstała między żelazkiem a prasowanym materiałem sprawia, że ruch żelazka jest płynny i delikatny, co dodaje komfortu użytkowania i nie wymaga użycia siły fizycznej. Co więcej, struktura plastra miodu poradzi sobie z rozprasowaniem zagnieceń na bardzo grubych i wielowarstwowych tkaninach, w dodatku bez konieczności ich obracania. Nieprzywierająca nakładka na stopę żelazka dodatkowo chroni naszyte lub naklejone na ubrania cekiny i inne delikatne aplikacje. System prasowania B 3847 Fashion- Master marki Miele to również aktywna deska do prasowania wyposażona w 3 nowoczesne funkcje. Pierwszą z nich jest funkcja nadmuchu, która delikatnie rozprostowuje położone na desce tkaniny. Druga to funkcja zasysania, która wzmacnia aktywne działanie pary z żelazka. Ostatnią funkcją jest możliwość sterowania nadmuchem oraz zasysaniem z poziomu przycisków umieszczonych na żelazku. „Inteligentna” deska zapamiętuje kierunek nadmuchu i uaktywnia go przy następnym użyciu według preferencji użytkownika. Dodatkowym i niezwykle praktycznym elementem zestawu jest niewielkie, ale za to niezwykle wygodne w użyciu urządzenie pozwalające na prasowanie tkanin wiszących. Dzięki niemu wyprasujemy firany i zasłony wiszące na karniszu lub na przykład garnitur czy delikatną suknię wiszące na wieszakach. Niewielki steamer wyprasuje ubrania i tekstylia w pionie lub poziomie – zależnie od preferencji i upodobań użytkownika. System prasowania B 3847 FashionMaster marki Miele wyposażony jest dodatkowo w dwustopniowy system składania i rozkładania. Całą konstrukcję rozłożymy i złożymy zaledwie dwoma prostymi ruchami. To sprawia, że nie potrzeba dużej przestrzeni do przechowywania sprzętu, gdy nie jest użytkowany. Urządzenie zostało również wyposażone w wygodne rolki jezdne, które pozwolą je bez trudu przesuwać. Bezstopniowe ustawianie wysokości pozwala na dopasowanie urządzenia do indywidualnych potrzeb i prasowanie w najbardziej dogodnej dla użytkownika pozycji. O bezpieczeństwo podczas pracy zadba funkcja CoolDown, która automatycznie wyłączy sprzęt, gdy nie jest użytkowany przez 3 minuty.

2021-12-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket