Historia magla

Historia magla

Najstarszym znanym historii modelem jest ręczna maglownica znaleziona w Norwegii niedaleko miejscowości Bergen. Data jej powstania szacowana jest na rok 1444. Pierwsza wzmianka w literaturze na temat tego urządzenia pojawia się w słowniku „World of Words” autorstwa Johna Florio w 1598 r.

Unowocześnione maglownice, wciąż domowe, w roku 1902 wprowadziła do swojej oferty produktowej firma Steel Roll Mangle Co. Siedziba firmy znajdowała się w Stanach Zjednoczonych, w stanie Chicago. Producent z Illinois skonstruował domową maglownicę ogrzewaną gazem.

Elektryczny magiel opracowany został dopiero w latach 30. XX w. Nieco unowocześnione, ale niemal w niezmienionym kształcie i o takiej samej zasadzie działania magle spotykane są do dzisiaj w profesjonalnych pralniach świadczących tego typu usługi.

Początkowo maglownica, zwana zamiennie wałkownicą, składała się z dwóch części: wałka oraz grubej deski z uchwytem, która miała karbowaną formę. Tego typu ręcznie napędzane narzędzia spotykane były u Słowian Północnych: na Wielorusi, Rusi, w Polsce, Czechach i na Słowacji.

Sprzęt był szczególnie przydatny i doceniany w czasach, gdy jeszcze ubrania prane były w rzekach, potokach i przydomowych baliach. Ówczesne tkaniny wykonane były z naturalnych włókien roślinnych, które w kontakcie z wodą i ługiem stawały się sztywne i szorstkie. Maglownicą wygładzano podsuszoną bieliznę i płótna. W praktyce wyprana tkanina była nawijana na wałek. Następnie toczono po tak zawiniętej bieliźnie drugim wałkiem, który z jednej strony był żłobkowany. W rezultacie sztywne płótna nabierały elastyczności. Maglownice ręczne nierzadko wykonywane były przez gospodarzy chłopskich, a także młodych chłopców, którzy starali się o rękę wiejskich dziewcząt. Był to sprzęt, którym można było zaskarbić sobie dziewczęcą sympatię. Domowe, ręcznie wykonywane maglownice przybierały najrozmaitsze formy i kształty. Jedne były proste i praktyczne, inne z kolei o wyszukanej konstrukcji, nierzadko pełniącej też funkcję dekoracyjną w domu. Niezależnie od finezji wykonania wszystkie spełniały swoją zamierzoną funkcję użytkową.

2021-12-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket