Szuflady do pakowania próżniowego

Szuflady

Pakowanie próżniowe to przede wszystkim dłuższe przechowywanie żywności. Proces opiera się na wypompowaniu powietrza z worków foliowych lub specjalnych pojemników próżniowych, w których znajdują się produkty spożywcze. Na rynku dostępne są kompaktowe modele, a także większe – do zabudowy, w formie specjalnej szuflady.

Jedną z głównych przyczyn psucia się jedzenia, obok nieodpowiedniej temperatury, jest powietrze i jego skład. Zawarty w nim tlen oraz różne związki przyspieszają rozwój drobnoustrojów i bakterii, skracając trwałość produktów. Poza rozwojem procesów gnilnych, które są ostatnią fazą psucia się produktów żywnościowych, zanieczyszczone powietrze powoduje utratę właściwości odżywczych oraz ich smaku i zapachu. Aby temu zapobiec, warto przemyśleć zakup urządzenia do pakowania żywności, najlepiej próżniowego.

Metoda sous-vide

Pakowanie próżniowe jest dziś bardzo powszechną i chętnie stosowaną metodą przechowywania żywności. Nie tylko dlatego, że przedłużamy jej przydatność do spożycia, a tym samym mniej jej marnujemy, ale również w związku z rozpowszechnieniem metody wolnego gotowania sous- vide. Określenie „sous-vide” z francuskiego oznacza „w próżni”. Taki rodzaj obróbki pozwala zachować pełnię aromatu potrawy, ponieważ soki, minerały i smak mięsa, ryb, a nawet owoców i warzyw zostają w produkcie – dzięki woreczkowi, w którym wolno gotujemy, wszystko zostaje w środku potrawy. Próżniowo zapakowany produkt należy włożyć do garnka z wodą o niskiej temperaturze i gotować nawet 4 – 6 godzin na wolnym ogniu. Podobnie jest w wypadku piekarników parowych. Do woreczka, oprócz świeżego produktu, można włożyć zioła czy marynatę, a miękkość, soczystość i wyjątkowy aromat – gwarantowane. To dzięki tej metodzie producenci wprowadzili na rynek szufladę do pakowania próżniowego do zabudowy.

Szuflady

Miele ESV 7010

Praktycznie, bo w zabudowie

Urządzeń do próżniowego pakowania na rynku jest bardzo wiele. Różnią się przede wszystkim wielkością i mocą, ale łączy je jedno – są kompaktowe. Różnica między mniejszymi, czyli tradycyjnymi, urządzeniami do pakowania próżniowego a szufladą do próżniowego pakowania jest taka, że zabudowuje się ją w kuchni. Urządzenie staje się nieodłącznym elementem wyposażenia przestrzeni kuchennej, w dodatku bardzo praktycznym i niewidocznym. Kompaktowe urządzenia są, co prawda, poręczne i można je łatwo transportować, ale zajmują dodatkowe miejsce w szafce czy szufladzie. Nie są sprzętem, którego używamy codziennie, i nie stoją na kuchennym blacie, więc musimy je gdzieś okresowo przechować. Szuflada do pakowania próżniowego jest tak skonstruowana, że z powodzeniem umieścimy ją w standardowej zabudowie kuchennej. Będzie idealnie pasowała, gdy umiejscowimy ją pod piekarnikiem, np. kompaktowym. W zależności od producenta i modelu możemy wybierać spośród wersji o rozmaitej wysokości, a także pojemności tych urządzeń.

Szuflady

Szuflady do pakowania próżniowego mogą być sprzętem montowanym samodzielnie lub w zestawie z piekarnikiem kompaktowym. (Fot. Miele)

Jak działa szuflada?

Szuflada do zabudowy do próżniowego pakowania nie jest urządzeniem skomplikowanym. Składa się z kilku podstawowych elementów, z których warto wymienić pokrywę, listwę zgrzewającą, dyszę do zasysania powietrza, komorę na potrawę oraz poduszkę uszczelniającą. Urządzenia te są bardzo proste w obsłudze dzięki intuicyjnemu panelowi sterowania, który może być wygodnie umiejscowiony na froncie lub na rancie szuflady. Obsługa urządzenia może się różnić w zależności od modelu. Standardowymi funkcjami są marynowanie lub namaczanie oraz zgrzewanie. Nowoczesne modele wyposażone w wyświetlacz pokazują na nim wskaźniki związane z regulowaniem poziomu próżni oraz pozostałym czasem pakowania.

Szuflady

Gaggenau DV461110

Pakowanie w praktyce

Proces pakowania próżniowego, a następnie zgrzewania nie jest skomplikowany. Pierwszym krokiem jest wysunięcie szuflady i wybranie odpowiednich parametrów pakowania próżniowego. Następnie w komorze szuflady umieszczamy specjalny worek z żywnością lub potrawą. Należy pamiętać, że woreczek powinien być wysunięty na co najmniej 2 cm poza listwę zgrzewającą. Producenci szuflad w instrukcji obsługi i użytkowania urządzenia zamieszczają obszerne informacje na temat prawidłowego ułożenia i rozmieszczenia konkretnych produktów żywnościowych tak, aby pakowanie i zgrzewanie przebiegły w sposób prawidłowy. Na koniec zamykamy pokrywę i uruchamiamy szufladę. Zwykle włącza się ją jednym przyciskiem z oznaczeniem „Start” lub „On”. Po tym rozpoczyna się proces odsysania powietrza.

Szuflady

Panele sterowania w szufladach do pakowania próżniowego są wygodnie umieszczone na rancie urządzenia.

Co możemy zapakować próżniowo?

Szuflada do próżniowego pakowania, pomimo prostej konstrukcji, jest wszechstronnym urządzeniem. Możemy w niej pakować niemal wszystkie produkty spożywcze. Z powodzeniem zapakujemy nawet delikatne warzywa i owoce, takie jak sałata, pomidor czy maliny, również gotowany makaron, kaszę czy ryż, które dłużej przechowywane w lodówce zepsułyby się już po kilku dniach. Urządzenie wykorzystamy też do pakowania gotowych potraw, które wcześniej przyrządziliśmy. Zarówno pieczeni, kotletów, pierogów czy klusek, jak i płynnych gulaszy, zup czy sosów. Pakować próżniowo możemy również produkty surowe, takie jak mięso i ryby. Nowoczesne modele szuflad dają również możliwość próżniowego pakowania produktów w szklanych słoikach. Zwykle są wtedy wyposażone w specjalny program, który działa na najwyższym podciśnieniu.  

Szuflady

Gaggenau DVP221100

Zalety próżniowego pakowania

Dzięki pakowaniu możemy trzy-, cztero-, a nawet pięciokrotnie przedłużyć świeżość i zachować jakość przechowywanych produktów. Na przykład chleb lub bułki w temperaturze pokojowej mają trwałość ok. 3 do 4 dni, po zapakowaniu próżniowym można je przechowywać nawet o tydzień dłużej. Wołowina z kolei przechowywana w lodówce bez pakowania jest świeża przez ok. 4 dni, przy pakowaniu próżniowym przedłużymy jej trwałość o ponad 30 dni! Podobny efekt osiągniemy przy pakowaniu próżniowym drobiu, dziczyzny lub surowych warzyw i serów. Mięso zamrożone można przechowywać średnio przez ok. 6 miesięcy, przy pakowaniu próżniowym możemy mrozić je przez ok. 24 miesięcy! Inną zaletą jest przede wszystkim zredukowanie liczby pojemników czy garnków, w których przechowujemy żywność. Miejsce w zamrażarce lub szafce zwiększy się nawet cztero- lub pięciokrotnie, jeśli zamienimy tradycyjne pojemniki na próżniowo zapakowane woreczki. Pakowanie próżniowe jest także idealnym rozwiązaniem do dzielenia dużych ilości produktów spożywczych na mniejsze porcje i zamrożenia ich. Ponadto zapakowane w zgrzanym woreczku próżniowym mięso lub warzywa można włożyć do piekarnika (w zależności od typu i jakości woreczka foliowego) lub do garnka z wodą, a w przypadku szuflad do pakowania próżniowego również przygotowywać je metodą sous-vide.

Szuflady

Urządzenia wyposażone w teleskopowe prowadnice łatwo się wysuwają na całą ich głębokość i zapewniają komfortowy dostęp do pakowanych produktów.

Gdzie umiejscowić sprzęt?

O tym, że najlepszym miejscem do zabudowy szuflady do próżniowego pakowania będzie przestrzeń kuchenna, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Warto dobrze zaplanować jej położenie w zabudowie meblowej, aby w pełni wykorzystać jej możliwości wtedy, gdy będzie potrzebna. Z drugiej strony ważne jest, aby była zamontowana w takim miejscu, w którym nieużywana nie będzie zabierać cennej przestrzeni. Wielu producentów sprzętów gospodarstwa domowego do zabudowy oprócz standardowych sprzętów, takich jak płyta, okap, piekarnik czy kuchenka mikrofalowa, ma również w ofercie szufladę do próżniowego pakowania. To sprawia, że linie wzornicze są pełne, a klient może od razu wybrać wszystkie niezbędne sprzęty i mieć pewność, że nie tylko będą do siebie pasowały wzorniczo, ale również z łatwością będzie je można zestawić i funkcjonalnie wykorzystywać. W przypadku urządzania nowej kuchni lub też gruntownego remontu i wyposażania przestrzeni do gotowania w owe urządzenia warto wziąć pod uwagę, że taki praktyczny sprzęt na rynku cieszy się dużą popularnością i wyposażyć swoją kuchnię w pełny zestaw.

Pakowanie próżniowe krok po kroku na przykładzie szuflady Miele

Pakowanie próżniowe krok po kroku
2021-12-01
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket