Niewidzialne okapy szafkowe

Niewidzialne okapy szafkowe

Modele szafkowe to jedna z najpopularniejszych konstrukcji okapów. Niejednokrotnie zupełnie płaska powierzchnia w tych urządzeniach sprawia, że zabudowany w szafce okap staje się niewidzialny dla oka, a tym samym nie zaburza odpowiednio wystylizowanej przestrzeni kuchennej. Do tego jest również praktyczny, nie tylko w kwestii oczyszczania powietrza, ale również dodatkowego oświetlenia płyty i blatu roboczego.

Okapy szafkowe, ze względu na ich subtelny montaż, doskonale wpisują się w najnowsze trendy projektowe i wzornicze. Nie wymagają przy tym większych przemyśleń projektowych. Co więcej, odwzajemniają się jakością i efektywnością wentylacji tak samo, jak modele sufitowe, wyspowe czy przyścienne. Dzisiejsza oferta okapów projektowana jest tak, aby jak najtrafniej dobrać je do kuchennej zabudowy. Niezależnie od tego, czy mamy niewielkie mieszkanie, czy duży przestronny dom z kuchnią otwartą na salon – model szafkowy będzie dobrym rozwiązaniem.

Niewidzialne

Ciarko Su Mini; Bosch DFS097A51; Amica OMC6661BG

Czym rożni się okap przyścienny od szafkowego?

Przede wszystkim konstrukcją. Co ciekawe, oba są montowane w praktyce przy ścianie, z tą istotną różnicą, że okap przyścienny, zwykle montowany z kominem, przymocowany jest bezpośrednio do ściany, podczas gdy okap szafkowy jest zainstalowany bezpośrednio w szafce, która wisi nad płytą lub kuchenką i jest przymocowana do ściany. Różnica jest dość istotna nie tylko od strony wizualnej, ale właśnie praktycznej. W wypadku okapu szafkowego część szafki, w której został zamontowany, zostanie wykorzystana przez jego mechanizm i obudowę. W wypadku modeli przyściennych nie montuje się nad nimi szafki. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w mniejszych kuchniach, gdzie przestrzeń jest na wagę złota i każda, nawet najmniejsza półka w szafce ma znaczenie. W takich wypadkach praktycznym rozwiązaniem będą modele uniwersalne, czyli okapy podwieszane, podszafkowe, które równie często mylone są z szafkowymi.

Niewidzialne

Faber Ilma Touch; Falmec Grupa Silnikowa Pro

Bez okapu ani rusz

Okap kuchenny pojawił się na polskim rynku w latach 90. XX w. Od tego czasu wciąż zyskuje na popularności. Jest dziś standardowym sprzętem instalowanym w przestrzeni kuchennej i z całą świadomością należy stwierdzić, że kuchnia bez okapu nie będzie ani funkcjonalna, ani bezpieczna. Nie będzie również zdrowa i nowoczesna. Okap przede wszystkim pochłania, ale też neutralizuje zapachy. Tym samym chroni meble kuchenne, jak również, w przypadku kuchni otwartych na salon, meble, które znajdują się w dalszych częściach mieszkania, przed wilgocią i tłustym osadem. Zapobiegają również skraplaniu się pary wodnej na szybach okien. Coraz więcej modeli tych urządzeń neutralizuje wirusy, bakterie, drobnoustroje, a także alergeny. Dzięki okapowi powietrze w domu czy mieszkaniu jest przefiltrowane i zdrowe dla wszystkich domowników.

Niewidzialne

Ciarko Su Mini; Samsung NK24M1030IS; Gaggenau AF210192

Zwróćmy uwagę na filtry

Niezależnie od rodzaju okapu ważnym aspektem związanym ze skuteczną wymianą powietrza oraz jego oczyszczaniem są filtry. Sam filtr, zarówno podczas pracy wywiewowej w trybie wyciągu czy recyrkulacyjnej w trybie pochłaniacza, ma istotny wpływ na eliminację cząstek tłuszczu i różnego typu oparów. Wpływa to nie tylko na nasze zdrowie, ale też stan całej kuchni, mebli i innych sprzętów znajdujących się w przestrzeni kuchennej. Filtry należy okresowo myć lub wymieniać. Rodzaj i typ filtra, a także jego wykonanie i użyte do produkcji materiały będą miały znaczenie dla skuteczności oczyszczania powietrza. Wraz z zabrudzeniem filtra zmniejsza się efektywność pracy okapu. Nie wystarczy przy tym, żeby okap był piękny i miał największą wydajność i najlepszą skuteczność. Istotniejsze są odpowiednie jego dobranie do wielkości pomieszczenia oraz prawidłowy montaż, a także okresowa pielęgnacja i konserwacja, także filtrów.

Niewidzialne

Energooszczędne oświetlenie LED w okapach szafkowych stało się standardem. Może ono przyjmować formę źródeł punktowych lub wąskiego paska LED-owego.

Pochłaniacz czy wyciąg?

To, z której opcji skorzystamy, zależy od konstrukcji domu, a więc tego, czy jest to blok, mieszkanie czy segment, oraz od rodzaju jego kominów wentylacyjnych. Te mogą być pojedyncze, ale również podwójne, może występować tak zwany szyb zbiorczy, mechaniczny, a także pion grawitacyjny i inne. Okap w trybie wyciągu powinien zostać podłączony do własnego, odrębnego szybu kominowego. Nawet jeśli jest niewielkim konstrukcyjnie okapem szafkowym. W pomieszczeniu, poza nim, znajdować się powinna dodatkowo niezależna kratka wentylacyjna. Wszystkie nowoczesne domy oraz bloki mieszkalne są w nie już dziś zazwyczaj wyposażone. Trzeba to jednak zawsze bardzo dokładnie sprawdzić. W wielu starej generacji budynkach czy domach mieszkalnych podłączanie okapów do kanałów grawitacyjnych jest zabronione, ponieważ mieszkania lub pomieszczenia są wyposażone w tzw. kanały zbiorcze. Gdy do takiego kanału zostanie podłączony okap, wtedy powietrze usuwane z jednego pomieszczenia będzie wtłaczane do innego. W takim wypadku jedynym dopuszczalnym rozwiązaniem są okapy o obiegu zamkniętym, czyli tak zwane pochłaniacze.

Niewidzialne

MPM MPM-60-OW-01; Samsung NK24M1030IB; Amica OME7135I

Dobór okapu szafkowego

W okapach szafkowych, a także innego rodzaju, bardzo ważnym parametrem jest możliwość pochłaniania. To ona powinna determinować dobór urządzenia do pomieszczenia. Wydajność okapu wyznacza się prostą metodą. Mnożymy powierzchnię podłogi pomieszczenia, w którym będzie zainstalowany okap, wartość tę przyjmujemy w metrach kwadratowych, przez jego wysokość. Uzyskamy wtedy kubaturę kuchni mierzoną w metrach sześciennych. Następnie wynik mnożymy przez 6, jeśli chcemy dobrać urządzenie pracujące w absolutnym minimum zalecanej skuteczności, lub przez 12, gdy chcemy uzyskać maksymalną wydajność. Za optymalny, uśredniony stan wymiany powietrza w pomieszczeniu można więc przyjąć zakres od 8 do 10 razy w ciągu godziny. Założenie to odnosi się do kuchni zamkniętych. W przypadku kuchni otwartych na salon czy większe pomieszczenia należy uwzględnić w obliczeniach powierzchnię całej otwartej przestrzeni.

Niewidzialne

W zależności od modelu okapy wyposażone są w aluminiowe filtry, które pochłaniają tłuszcz. Nierzadko można je łatwo wyjąć i bezpiecznie myć w zmywarce. 

Praktyczne oświetlenie

Oświetlenie w okapie pełni rozmaite funkcje. Nierzadko wieczorami staje się jedynym źródłem światła w kuchni, czyniąc ją przytulną i elegancką. W praktyce ma ono służyć oświetleniu płyty grzewczej lub kuchenki. Zwłaszcza okapy szafkowe, które stanowią element zabudowy kuchennej i znajdują się w ciągu górnych szafek kuchennych, spełniają to zadanie idealnie. Górna zabudowa sprawia, że dostęp światła, zarówno dziennego, jak i sufitowego, jest utrudniony. Do tego stoimy do kuchenki przodem, zasłaniając górne oświetlenie. Wyposażenie okapu w lampy LED lub inne staje się wtedy praktycznym walorem, bez którego przygotowywanie potraw byłoby znacznie trudniejsze. Oświetlenie w nowoczesnych okapach jest energooszczędne i zapewnia dobre doświetlenie strefy roboczej w kuchni. O ile do niedawna najważniejszym parametrem była moc żarówki, o tyle obecnie, w wypadku LED-ów, istotna jest także temperatura barwowa. W praktyce w zależności od wielkości tego parametru uzyskujemy światło „zimne” lub „ciepłe”. To „ciepłe” sprzyja wypoczynkowi, relaksowi czy spożywaniu posiłków, „zimne” z kolei zalecane jest do aktywności i pracy. Barwa światła emitowanego przez okap powinna być też dopasowana do pozostałych elementów oświetleniowych stosowanych w kuchennym wnętrzu.

Niewidzialne

MPM MPM-61-OWS-67; Amica OMP6341I; Ciarko Aura

Wygodne sterowanie

Tak jak w przypadku każdego urządzenia kuchenne, tak również w przypadku okapu ważne są sposób jego obsługi i możliwości sterowania. Wiele modeli wyposażonych jest w klasyczne sterowanie za pomocą przycisków mechanicznych, a także ergonomicznych pokręteł. Nierzadko występują też panele dotykowe z czytelną ikonografią i podświetlanymi polami wyboru. Wiele modeli obsługiwanych jest również za pomocą pilota zdalnego sterowania. Pilot działa na zasadzie przekazywania fal podczerwieni, rzadziej fal radiowych, i łączy się w ten sposób z okapem. Pozwala sterować urządzeniem w odległości od kilku do kilkunastu metrów. Jeśli okap ma możliwość obsługi za pomocą pilota, wówczas jest on często dodawany jako element wyposażenia. Coraz częściej znajdziemy również modele sterowane gestami. Okap sterowany w ten sposób wykorzystuje czujnik ruchu, który umożliwia bezdotykową kontrolę ustawień parametrów i trybów pracy urządzenia. Rozwiązuje problemy związane z obsługą okapów, do których dostęp jest często utrudniony. Sterowanie gestami ułatwia utrzymanie tego typu modeli w czystości. Parametry okapu możemy bez trudu zmienić nawet wtedy, kiedy mamy brudne ręce. Na rynku nie brakuje również modeli obsługiwanych z wykorzystaniem aplikacji mobilnej, a także takich, które komunikują się z płytą grzewczą i włączają dokładnie w tym czasie, kiedy zachodzi taka potrzeba.

2021-12-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket