Akcesoria do konsol

Akcesoria

Na rynku funkcjonują obecnie ósma oraz dziewiąta generacja konsol. Zapewniają one zaawansowaną oprawę graficzną w rozdzielczości nawet 8K. Do najpopularniejszych stacjonarnych konsol należą Xbox One oraz PlayStation 4 i ich następcy: Xbox Series X/S i PlayStation 5. Oprócz tego dostępne jest Nintendo Switch, które może być użytkowane w obu trybach – stacjonarnym i przenośnym.

Konsolę warto wyposażyć w dodatkowe akcesoria. Dotyczy to przede wszystkim nośników pamięci, które pozwolą przechować więcej gier pobranych z takich platform jak PlayStation Store, Microsoft Store czy Nintendo eShop. Oprócz tego wyposażenie warto uzupełnić np. o zestaw słuchawkowy czy ładowarkę do gamepada.

Dysk do konsoli

Zarówno PlayStation 4, jak i Xbox One wyposażone są we wbudowane dyski twarde o pojemności do 1 TB. Z kolei w nowszej generacji konsol, jak PS5 i Xbox Series X/S, znajdziemy nowoczesne i szybkie dyski SSD, które do minimum skracają czas uruchamiania gier. Jednak coraz większą popularnością cieszy się cyfrowa dystrybucja gier. Sprawia to, że często 1 TB miejsca na dane zdarza się być nie wystarczający. Dlatego obecnie we wszystkich konsolach jest możliwość zastosowania dysku zewnętrznego.

Akcesoria

Silicon Power Armor B75 Pro; Silicon Power Armor A62; Silicon Power Armor A60

Jaki dysk do konsoli wybrać?

Zależy to przede wszystkim od posiadanego sprzętu. Największą popularnością cieszą się przenośne HDD w rozmiarze 2,5 cala. Ich zalety to przystępna cena, możliwość zasilania i transferu danych jednym przewodem oraz duża pojemność, nawet do 5 TB. Dyski 3,5-calowe są mniej popularne ze względu na konieczność zapewnienia dodatkowego zasilania. Oczywiście, możemy zastosować także przenośny SSD. Choć jest on droższy, to zapewni nieco krótszy czas uruchamiania gier. Urządzenie wystarczy podłączyć do portu USB konsoli, która je sformatuje i przygotuje do instalacji gier. Warto dodać, że w PlayStation 4 oraz w wersji Pro możemy łatwo wymienić wbudowany dysk twardy. Cały proces jest opisany na oficjalnej stronie internetowej konsol, gdzie jest również dostępne oprogramowanie systemowe do pobrania. Do przeprowadzenia wymiany wystarczy długi śrubokręt krzyżakowy. Ze starego dysku możemy łatwo przywrócić kopie zapisanych na nim danych. W zależności od potrzeb możemy zastosować nośnik SSD lub HDD o pojemności np. 2 TB. Wszystkie dostępne na rynku konsole współpracują z dyskami przenośnymi podłączonymi do portu USB. Jednak w przypadku PlayStation 5 oraz Xbox Series X/S obsługa jest ograniczona. Można na nich zainstalować jedynie gry w ramach kompatybilności wstecznej, czyli tytuły, które są przeznaczone na PS4 oraz Xbox One. Produkcje przygotowane z myślą o nowej generacji konsol mogą być instalowane jedynie w pamięci wewnętrznej lub na specjalnie przygotowanych dyskach. Wynika to z wymaganej znacznie większej wydajności, którą jest w stanie zagwarantować jedynie interfejs PCI-Express.

Akcesoria

Jeśli brakuje nam pamięci na cyfrowe kopie gier, wystarczy podłączyć do konsoli dysk zewnętrzny. (Fot. Silicon Power)

Dysk do PS5

Standardowo PlayStation 5 wyposażone jest w 825 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej. Znajduje się na niej jednak także system operacyjny, dlatego finalnie do dyspozycji użytkownika zostaje nieco ponad 660 GB. Obecnie nowe gry potrafią zająć nawet ponad 100 GB, dlatego Sony wprowadziło możliwość zwiększenia pojemności pamięci nowej konsoli. W Play- Station 5 umieszczono po prostu złącze typu M.2, podobne do tego, które znajdziemy w laptopach czy komputerach stacjonarnych. Po usunięciu górnej pokrywy dostępne jest gniazdo rozszerzeń. Wystarczy przy pomocy wkrętaka usunąć z niego osłonę i zainstalować w nim odpowiedni dysk. Po złożeniu obudowy i włączeniu konsoli nowy nośnik zostanie sformatowany i przygotowany do instalacji gier i programów. Warto zdecydować się na dysk, który wyposażony jest w radiator, gdyż zapewni on niższą temperaturę pracy podczas wymagających zadań. Co ważne, PlayStation 5 stawia przed dyskami konkretne wymagania. Nośnik musi obsługiwać standard PCIe 4x4, a jego pojemność powinna wynosić od 250 GB do 4 TB. Obsługiwane są dyski w rozmiarach 2230, 2242, 2260, 2280, 22110. Zalecana prędkość odczytu sekwencyjnego wynosi 5500 MB/s, lecz wolniejsze dyski również działają z konsolą. Ten sposób rozbudowy pamięci, choć wymaga podstawowych umiejętności technicznych, jest dużą zaletą, ponieważ pozwala wybrać nośniki różnych producentów.

Akcesoria

WD Black SN850; Samsung T7; SILICON POWER PC60

Dyski w Xbox Series S/X

Microsoft przygotował dwie wersje konsol nowej generacji – Xbox Series S oraz Xbox Series X. Występują między nimi różnice wydajnościowe oraz w ilości wbudowanej pamięci. Xbox Series S ma dysk o pojemności 512 GB i nie został wyposażony w napęd optyczny. Odtwarza więc jedynie gry z dystrybucji cyfrowej. Z kolei w modelu Xbox Series X zastosowano nośnik o pojemności 1 TB. Microsoft we współpracy z firmą Seagate zaprezentował karty Storage Expansion Card. Ich największą zaletą jest łatwa instalacja. Wystarczy włożyć nośnik do slotu konsoli i po kilku chwilach jest gotowy do pracy. W razie potrzeby kartę można wyjąć i zabrać, np. do znajomych, i podłączyć do ich konsoli. Pojemność karty to 1 TB, jednak zapowiedziano również pojawienie się w ofercie nośników 512 GB i 2 TB.

Akcesoria

Funkcjonalne słuchawki gamingowe sprawdzą się również przy oglądaniu filmów. (Fot. Creative)

Karta pamięci do Nintendo Switch

Również Nintendo Switch ma możliwość instalowania gier pochodzących z cyfrowej dystrybucji. Podstawowa wersja konsoli ma 32 GB wbudowanej pamięci. Jednak po zakupieniu kilku gier może się okazać, że to znacznie za mało. Dlatego warto wyposażyć się w odpowiednią kartę pamięci. Nintendo Switch jest kompatybilne z nośnikami microSDXC. Jeśli zależy nam po prostu na swobodnym użytkowaniu, to już karta 128 GB będzie wystarczająca i zmieści kilka gier. Większe pojemności, jak 256 czy nawet 512 GB, warto wybrać, gdy posiadamy naprawdę dużą bazę gier cyfrowych i nie lubimy ich usuwać lub gdy z konsoli korzysta kilka osób i każda chce mieć dostęp do ulubionych tytułów. Alternatywę stanowi także korzystanie z kilku nośników o mniejszej pojemności naprzemiennie. Karta pamięci do Nintendo Switch powinna oferować przede wszystkim dużą prędkość odczytu, aby nie spowalniała pracy urządzenia. Zalecany jest sprzęt oferujący wydajność na poziomie przynajmniej 80 MB/s, tym bardziej że różnice cenowe między szybszymi a wolniejszymi kartami nie są duże. Oprócz tego w sklepach dostępne są karty pamięci microSDXC stworzone specjalnie z myślą o Nintendo Switch. Modele takie oferuje firma SanDisk. Należy jednak dodać, że pod względem technicznym nie różnią się one od zwykłych nośników tego typu.

Akcesoria

Samsung 980 Pro; Silicon Power Armor A65

Słuchawki do konsoli

Jeśli często gramy online lub po prostu nie chcemy, żeby hałas z gier przeszkadzał domownikom, to warto dokupić słuchawki do konsoli. Do kontrolerów bezprzewodowych konsol Xbox oraz PlayStation możemy podłączyć standardowe słuchawki gamingowe z gniazdem minijack. Dobrze sprawdzą się zestawy przeznaczone do gamingu, czyli z wbudowanym mikrofonem oraz nausznikami zapewniającymi izolację od dźwięków otoczenia. Oczywiście, jeśli kable nam przeszkadzają, to znacznie lepszym wyborem będzie bezprzewodowy zestaw słuchawkowy. Łączność w tym wypadku zapewnia adapter USB, który jest podłączany do portu konsoli. Gwarantuje on stabilny sygnał oraz brak opóźnień, co jest ważną zaletą, jeżeli często gramy w sieci. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na model z kablem czy bez niego, to dobre słuchawki do konsoli powinny zapewniać odpowiednią jakość dźwięku. Przede wszystkim ważne jest jego pozycjonowanie, nawet model stereofoniczny pozwoli nam zlokalizować np. dźwięk kroków przeciwnika czy kierunek, z którego dobiegają strzały. To wszystko daje wyraźną przewagę w grze sieciowej. W tym wypadku warto zdecydować się na model słuchawek obsługujący dźwięk przestrzenny, np. Sony Pulse 3D lub Dolby Atmos.

Akcesoria

Creative Sound BlasterX H6; Creative SXFI Air Gamer

Zasilanie kontrolerów

Sony oraz Microsoft mają odmienne podejście do zasilania kontrolerów bezprzewodowych. Zarówno DualShock 4, jak i DualSense są wyposażone we wbudowany akumulator, który jest ładowany przewodem microUSB lub USB-C. Ewentualnie dostępne są stacje ładujące, zazwyczaj na dwa kontrolery. Dzięki nim mamy pewność, że pady są zawsze gotowe do gry. Urządzenia takie oferują zarówno niezależni producenci, jak i Sony. Kontrolery do konsol Xbox są zasilane dwiema bateriami typu AA. To wygodne rozwiązanie, ponieważ w razie rozładowania możemy szybko wymienić baterie na nowe lub skorzystać z tradycyjnych, uniwersalnych akumulatorków. Ewentualnie jest również możliwość dokupienia akumulatorków przeznaczonych do kontrolera – dostępne są zarówno oryginalne, dostarczane przez Microsoft, jak i zamienniki firm trzecich. Oryginalny akumulator Xbox zapewnia zasilanie przez nawet 30 godzin gry.

2021-11-29
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket