Grzejniki elektryczne olejowe

Grzejniki elektryczne

Klasycznymi grzejnikami elektrycznymi są olejowe, które po nagrzaniu i wyłączeniu prądu oddają ciepło jeszcze przez dłuższy czas. Nie powodują hałasu, a więc są zalecane do sypialni. Są bezpieczne dla alergików, ponieważ naturalna konwekcja ciepła nie powoduje unoszenia kurzu, w którym mogą znajdować się alergeny.

W chłodniejsze dni przed sezonem grzewczym sięgamy po grzejniki, które pozwalają na utrzymanie w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury. Z grzejników olejowych często korzystamy wtedy, gdy sezon grzewczy nie został jeszcze rozpoczęty lub moc grzejników stałych jest niewystarczająca albo gdy ze względów konstrukcyjnych montaż grzejników jest niemożliwy. Dobrze sprawdzają się także w pomieszczeniach, w których nie ma na stałe instalacji ogrzewania, w warsztatach, garażach, sklepach, małych biurach, domach letniskowych.

Grzejniki olejowe „trzymają długo ciepło”

Z wyglądu przypominają typowe kaloryfery zbudowane z żeberek, których liczba jest różna w zależności od konkretnego modelu. Od ich liczby zależy powierzchnia grzejna, a więc ilość wywarzanego ciepła. Są też grzejniki panelowe, ale ich powierzchnia grzejna jest mniejsza. Mogą być one wieszane na ścianie. To grzejniki energooszczędne, ponieważ najdłużej oddają ciepło po wyłączeniu zasilania. Zastosowany olej w grzejnikach ma kilka właściwości, dzięki czemu idealnie nadaje się do kumulacji ciepła. Ma wysoką temperaturę wrzenia i dużą pojemność cieplną. Oznacza to, że substancja w grzejniku magazynuje dużą ilość ciepła, nie ulegając przy tym wrzeniu. Olej jest podgrzewany przez grzałki, magazynuje ciepło i nagrzewa ścianki obudowy, a potem długo utrzymuje temperaturę w pomieszczeniu, nawet po wyłączeniu z gniazdka. Nie zmniejsza się jego ilość w czasie użytkowania, więc nie musi być uzupełniany. Niestety, także wolno się nagrzewa, dlatego też wybierając grzejniki tego typu, należy pamiętać, że dopiero po kilkunastu minutach nagrzewają się w sposób odczuwalny. Nagrzewanie można przyspieszyć, wybierać grzejnik z jak największą liczbą żeberek, a w czasie grzania ustawiając maksymalną moc grzałek. Mogą mieć wbudowany termostat do regulacji temperatury i przełącznik mocy grzania. Grzałki mogą być podzielone na dwie lub trzy sekcje, co umożliwia szybkie zwiększenie lub zmniejszenie mocy grzania. W tym celu na obudowie są przełączniki mechaniczne sekcji grzałki. Duża bezwładność cieplna oleju powoduje, że termostat będzie się włączał rzadziej, oszczędzając energię. Po wyłączeniu prądu będzie jeszcze oddawał ciepło do momentu, kiedy temperatura oleju i powietrza się zrównają. Nowością są grzejniki z funkcja wentylatora, który szybciej rozprowadzi powietrze, ale większe jest zużycie prądu. Moc silnika wentylatora wynosi ok. 400 W.

Grzejniki elektryczne

LUXPOL DF-200P3-9; CONCEPT RO3307; CONCEPT RO3311

Jak dobrać moc grzejnika olejowego?

Aby stworzyć komfortowe warunki cieplne w pomieszczeniu, trzeba ogrzać ściany do temperatury min. 18 °C i powietrze do 20 – 24 °C. Potrzebna wielkość mocy grzejnika jest zależna od kubatury pokoju i izolacji cieplnej budynku. Przyjmuje się, że w dobrze zaizolowanym, energooszczędnym budynku mieszkalnym o typowej wysokości pokoju 2,8 m zapotrzebowanie wynosi 85 – 100 W/m2, aby uzyskać temperaturę ok. 20 °C. Oznacza to na przykład, że w pomieszczeniu o powierzchni 20 m2 należy zamontować grzejnik o mocy 1700 – 2000 W. Taką mocą dysponują grzejniki olejowe. Grzałki mogą mieć moc od 600 do 2500 W. Dla optymalnego przepływu powietrza nie należy ustawiać żadnych przeszkód (meble, grube zasłony) w odległości mniejszej niż 50 cm przed urządzeniem, gdyż zasłonięte grzejniki to 50 proc. straconego ciepła.

Grzejniki elektryczne

Grzejniki olejowe wykorzystują naturalną konwekcję do ogrzewania powietrza. (Fot. Trotec)

Podstawowe parametry techniczne

Przy wyborze grzejnika olejowego warto zwrócić uwagę na następujące parametry techniczne:

  • zakres temperatury grzania [°C] – regulowany płynnie w zakresie 15 – 35 °C;
  • moc maksymalna [W] – określona mocą grzałek. Zazwyczaj regulowana jest skokowo za pomocą przełącznika;
  • liczba żeberek – są to poszczególne moduły, z których składa się grzejnik (od 5 do 13), które w zależności od producenta różnią się kształtem i powierzchnią grzania;
  • masa [kg] –. grzejniki olejowe mają dużą masę (do 10 kg), zależną od materiału, z którego wykonano żeberka, i ilości oleju;
  • klasa ochrony – w wypadku grzejnika do łazienki obudowa powinna mieć ochronę przed bryzgami wodnymi IP20;
  • wymiary [cm] – podawane są wysokość, szerokość, długość obudowy z kółkami (np. Camry CR 7810: 60 × 24 × 38 cm).

Grzejniki elektryczne

Grzejniki olejowe Trotec TRH 23 E i MPM MUG- 17 mają wbudowany wentylator do szybszego ogrzewania powietrza.

Zalety grzejników olejowych

Grzejniki olejowe mają precyzyjną regulację temperatury. Zatem jest to bardzo dobre rozwiązanie do dogrzania wilgotnych łazienek oraz pomieszczeń kuchennych. Ciepło, które emitują urządzenia, nie wysusza również powietrza. Dużą zaletą jest bezgłośna praca, a więc polecane są do sypialni. Nie powodują wysuszania powietrza, co jest korzystne dla układu oddechowego człowieka. Są one również dobrym rozwiązaniem dla alergików. Nie powodują ruchów powietrza, kurzu, a tym samym przemieszczania się alergenów.

Grzejniki elektryczne

Grzejnik marki Ravanson bardzo łatwo się obsługuje. Za pomocą pokrętła termostatu ustala się temperaturę, a dwoma przełącznikami moc grzania. (Fot. Ravanson)

Użyteczne funkcje w grzejnikach

Do najważniejszych należy termostat, utrzymujący temperaturę grzejnika o ustalonej wartości, który włącza i wyłącza grzałki. Od mocy grzałki zależy, jak szybko zostanie osiągnięta nastawiona temperatura. Dokładność termostatu wynosi 2–3 °C. W najtańszych modelach grzejników temperaturę ustawia się za pomocą pokrętła termostatu. Lampki kontrolne sygnalizują wybrany tryb pracy. Gasną w momencie osiągnięcia ustalonej temperatury. Najlepsze modele mają pilot, który umożliwia sterowanie funkcjami grzejnika z fotela. Ustawia się nim temperaturę na termostacie, ustala moc grzałki i obsługuje timer.

W droższych modelach w obsłudze pomocny będzie wielofunkcyjny wyświetlacz LED do nastawiania parametrów grzania. Zawiera on podświetlone ikony funkcji i wyświetla nastawioną temperaturę. Przydatny jest timer, który włączy i wyłączy grzejnik o określonej godzinie, programowany np. w 1-godzinnych odstępach do 12 lub 24 godzin. Ze względu na dużą masę (do 10 kg w zależności od liczby żeberek) do ich przemieszczania niezbędne są kółka. Warto sprawdzić, jaką mają konstrukcję. Im bardziej kółka wystają poza obudowę, tym grzejnik będzie stabilniejszy i trudno będzie go przewrócić. Ważny jest także uchwyt w obudowie do transportu. W obudowie można schować przewód elektryczny, który zazwyczaj ma długość do 2 m.

W domach letniskowych przydatna jest funkcja ochrony przed mrozem – ogrzewanie włącza się, gdy temperatura spadnie w pomieszczeniu poniżej 5 °C, np. chroniąc instalację wodną przed zamarzaniem.

Grzejniki elektryczne

ADLER AD 7811; MESKO MS 7804; RAVANSON OH-9

Ważne bezpieczeństwo

Jednym z zabezpieczeń jest wyłącznik termiczny. W razie przegrzania wyłączy się automatycznie zasilanie grzejnika. W niektórych modelach nastąpi także automatyczne wyłączenie grzejnika w wypadku jego przewrócenia. Grzejnik olejowy skutecznie ogrzewa pomieszczenia nawet o metrażu 40 – 60 m2. Są energooszczędne, prawie w 100 proc. przekształcają energię elektryczną w ciepło. Cena zależna jest od liczby żeberek i wyposażenia.

2021-11-11
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket