Organizacja przestrzeni kuchennej

Organizacja

Dobrze zaprojektowana kuchnia łączy się z jej funkcjonalnym i praktycznym wyposażeniem. Odpowiednio dobrany sprzęt gospodarstwa domowego, przydatne akcesoria, spójna aranżacja przestrzeni i przemyślane zakupy to tylko nieliczne warunki stworzenia perfekcyjnie zorganizowanej kuchni. Co jeszcze? Sprawdzamy!

Przemyślaną przestrzeń kuchenną oraz jej funkcjonalną organizację dobrze jest zaplanować już na etapie projektowania. Taki zabieg możliwy jest w wypadku aranżacji kuchni w nowym domu czy mieszkaniu, a także podczas generalnego remontu. Ale to wcale nie wyklucza możliwości urządzenia funkcjonalnego wnętrza już powstałej kuchni. Jak to zrobić? Jakie sprzęty mogą być przydatne? Zobaczmy, co oferują w tym zakresie producenci akcesoriów do organizacji kuchni.

Dobra organizacja, czyli jaka?

Dobrze zorganizowana kuchnia to taka, w której dysponujemy nie tylko odpowiednimi urządzeniami gospodarstwa domowego, ale również są one rozplanowane w jak najbardziej funkcjonalny sposób. Ustawienie może być w zasadzie dowolne. Ważnym aspektem jest rekomendacja producenta. Na przykład płytę od lodówki powinna dzielić określona przestrzeń. To samo dotyczy również okapu, który do prawidłowego pochłaniania oparów powinien być umiejscowiony w odpowiedniej odległości od płyty grzewczej. Z kolei piekarnik zyskał mowy sposób montażu i teraz najbardziej funkcjonalnie z punktu widzenia pieczenia jest wtedy, gdy zamontujemy go na wysokości ramion. Takie umiejscowienie sprawia, że dużo wygodniej wyjmuje się z niego gorące potrawy i łatwiej operuje panelem sterowania.

Co więcej, sprzęty grupuje się w ciągi funkcjonalne, dzieląc je na strefy chłodzenia, gotowania, zmywania i przechowywania. Pomimo tego, że między wymienionymi strefami widać znaczne różnice, w dobrze zaaranżowanej kuchni powinny się one funkcjonalnie przenikać, a co więcej – dopełniać. Przenikanie i dopełnianie stref zapewnią nam drobne akcesoria i dodatki, które z pozoru mogą wyglądać jak kuchenne ozdoby. W dłuższej perspektywie okazuje się, że przydatne słoje na makaron, stojaki na przyprawy, relingi do wieszania rozmaitych akcesoriów czy selektory na odpady stają się cichymi pomocnikami w kuchni, bez których gotowanie i przygotowywanie posiłków byłoby o wiele bardziej uciążliwe.

Organizacja

Kompostowniki przeznaczone do użytku domowego mają najczęściej specjalne półki, na których układamy odpadki.  

Porządek i ergonomia

Funkcjonalna organizacja kuchni to zastosowanie odpowiednich systemów, które zapewnią ład, porządek, ale też ergonomię podczas prac kuchennych. Na początek przeanalizujmy nasze potrzeby i oczekiwania. Dostosujmy liczbę i sposób rozmieszczenia mebli i sprzętów kuchennych. Oceńmy, jakie są nasze potrzeby w zakresie przechowywania niezbędnych akcesoriów, takich jak talerze, sztućce, garnki i patelnie. Przeanalizujmy też nasze zachowania w kwestiach zakupowych. Czy robimy ich dużo, ale rzadziej, czy raczej często i w mniejszych ilościach? To bardzo ważne, ponieważ określenie ilości zakupów pozwoli nam ocenić, jakiej lodówki, a może chłodziarkozamrażarki potrzebujemy. Jeśli w naszym koszyku zakupowym jest wiele produktów niewymagających przechowywania w niskich temperaturach, zastanówmy się nad sposobem ich funkcjonalnego składowania w szafkach. Jeśli kuchnia jest niewielka, a rodzina duża – może warto pomyśleć o dodatkowej spiżarni poza kuchnią. Ciekawym rozwiązaniem wychodzącym naprzeciw takim potrzebom są systemy, które pozwalają na przechowywanie produktów tak jak w lodówce, zatem zarówno na półkach, jak i na drzwiach szafki. Możemy również rozważyć rozwiązania wózkowe, które automatycznie wysuwają półkę do przodu wtedy, gdy otwieramy drzwi szafki. Takie udogodnienie jest uzyskiwane przez montaż odpowiednich zawiasów.

Organizacja

Młynek na bioodpady, instalowany zwykle pod zlewozmywakiem, rozwiązuje odwieczny problem przeciekających worków ze śmieciami i nieprzyjemnych zapachów unoszących się z kosza. (Fot. Comitor)

Nieszablonowe rozwiązania

Na uwagę zasługują również rozwiązania, które funkcjonalnie zagospodarują wąskie przestrzenie. Mowa tu na przykład o wąskich szafkach wysuwanych do przodu. Możemy w nich umieścić rozmaite produkty. Wielkość opakowań determinować będą sama powierzchnia szafki, możliwość regulacji półek, a także jej głębokość. Oprócz suchych produktów spożywczych czy przetworów możemy w niej przechowywać również zastawę stołową, butelki z napojami, wysokie wazony, a nawet przyprawy i książki z przepisami. Zaplanowanie rozmieszczenia półek i szafek jest nie mniej ważne. Warto zaprojektować je w taki sposób, aby ich użytkowanie było jak najbardziej funkcjonalne. Systemy do przechowywania żywności powinny być ulokowane w pobliżu lodówki oraz strefy przygotowywania posiłków. Ważne są m.in. wkłady do szuflad organizujące rozmieszczenie sztućców, ale też systemy, w których łatwo przechowamy garnki, pokrywki, patelnie oraz rondle. Maksymalne wykorzystanie przestrzeni uzyskamy również dzięki systemom narożnym, czyli tak zwanym karuzelom wewnątrz szafek zlokalizowanych w rogach. Przy strefie zmywania, gdzie generowana jest największa ilość odpadów, powinna znaleźć się szafka z koszem na śmieci, a nawet pełnym systemem do segregacji odpadów. Warto skorzystać też z takich rozwiązań jak zestawy koszy wstawianych bezpośrednio do głębokiej szuflady, którą z łatwością otworzymy podczas na przykład obierania ziemniaków. Niemniej ważne będą specjalnie wydzielone miejsca na detergenty. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest również młynek do odpadów.

Organizacja

Odpowiednio dobrany selektor odpadów to taki, który jest maksymalnie dopasowany do szerokości szafki kuchennej, w której jest zainstalowany.

Kuchnia przyjazna środowisku

Świadomość ekologiczna społeczeństwa stała się obecnie bardzo ważnym aspektem życia. To, w jaki sposób wykonujemy proste czynności, takie jak zakupy, gotowanie, zmywanie naczyń, ma ogromny wpływ na otaczający nas świat. Zakupy nośmy w płóciennych torbach biodegradowalnych, zrezygnujmy z plastikowych słomek i lunchboksów. Nie marnujmy wody! Jak to zrobić? Wystarczy wcielić w życie kilka prostych nawyków: wybierać prysznic zamiast wanny, myć naczynia w zmywarce, a nie ręcznie. Ważną kwestią jest przy tym segregowanie śmieci w domu i wyrzucanie ich do odpowiednio oznakowanych pojemników. Systemy segregacji o różnych rozmiarach i przeznaczeniu oferuje m.in. firma Blanco. Są to selektory do szafek z wysuwanymi lub odchylanymi drzwiczkami. Sortowniki i szuflady organizacyjne można bez problemów zainstalować w kuchennej zabudowie. Co więcej, są one dostępne w zestawach z kompatybilnym zlewozmywakiem, np. modelem Blanco Collectis 6 S, który ma centralnie umieszczoną komorę ze specjalnym wkładem na odpadki. Dzięki temu obieramy i kroimy produkty na desce, następnie jednym ruchem ręki przesuwamy resztki do pojemnika będącego elementem systemu sortującego, np. Blanco Select lub Flexon II.

Organizacja

BLANCO Botton II 30/2; Alveus Bio-waste 5l; BLANCO Select 50/2; BLANCO Botton Pro 60/3

Organizacja

INSINKERATOR Model LC-50; INSINKERATOR Evolution 250

Praktyczny zestaw Blanco Unit

Blanco to niemiecka firma z ponad 95-letnim doświadczeniem, specjalizująca się w wytwarzaniu dobrej jakości zlewozmywaków, baterii kuchennych, selektorów odpadków i akcesoriów. Zwieńczeniem najnowszych rozwiązań firmy jest rewolucyjny zestaw Blanco Unit, tworzący praktyczny pakiet urządzeń niezbędnych w każdej nowoczesnej kuchni. Ponad 90 proc. wszystkich nowych budynków wyposażonych jest w kuchnie otwarte na salon, jadalnię lub inne pomieszczenie. Nierzadko kuchnia jest częścią jednej, spójnej wizualnie powierzchni, w której domownicy spędzają większość czasu. W takim wypadku ważne jest, aby wszystkie elementy, zarówno wystroju, jak i urządzeń niezbędnych w kuchni, pasowały do siebie. Stylistyka i wzornictwo to jedno, ale przede wszystkim w kuchni liczy się funkcjonalność. Odpowiednio dobrany zlewozmywak, bateria i system segregacji odpadów świetnie ją uzupełnią. Z zestawem Blanco Unit otwarta kuchnia staje się funkcjonalna i piękna wizualnie. W skład jednego z proponowanych zestawów wchodzą bateria Blanco Carena-S Vario, zlewozmywak Blanco AXIA III XL 6 S oraz system segregacji odpadów Blanco Select II 60/3. Wszystkie sprzęty tworzą dopracowaną w najdrobniejszych szczegółach stylistyczną całość a przy tym pozwalają na codzienne użytkowanie zgodnie z filozofią „zero waste” oraz troską o środowisko naturalne. Zestaw Blanco Unit został zaprojektowany i opracowany tak, aby bez problemu zmieścić się w projekcie zabudowy kuchennej, a przy tym w pełni zagospodarować cenną przestrzeń. Projektując kuchnię, możemy zaplanować kilka samodzielnych rozwiązań. Przy tym należy sprawdzić, czy produkty będą do siebie pasowały, zmieszczą się w zaplanowanej przestrzeni i czy będą spełniały nasze oczekiwania. To dużo wysiłku, który nie zawsze może zakończyć się oczekiwanym rezultatem. Możemy również skorzystać z doświadczenia firmy Blanco i za jednym razem wprowadzić do kuchni wszystkie ułatwienia codziennych czynności. Zestaw Blanco Unit to nie tylko wygodne miejsce przygotowywania produktów do posiłków czy zawsze świeża woda, ale również selekcja odpadów zgodnie z najnowszymi rekomendacjami.

Praktyczny zestaw
2021-11-06
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket