Bezprzewodowy multiroom – muzyka bez ograniczeń

Bezprzewodowy multiroom

Możliwości jakie daje bezprzewodowy multiroom jest wiele. Atrakcyjna oferta modeli umożliwia tworzenie stref i podstref w oparciu o urządzenia systemu jednego producenta lub różnych tego samego standardu np. DTS Play-Fi. Urządzenia wykorzystywane w poszczególnych pomieszczeniach mogą być zarówno monofoniczne, stereofoniczne, jak i wielokanałowe.

Na rynku dostępne są urządzenia na kieszeń Kowalskiego, jak i wyrafinowane rozwiązania współpracujące z systemami automatyki domowej. Każdy system multiroom może składać się z kilku urządzeń, wykorzystujących domową sieć Wi-Fi lub Bluetooth. Domowy bezprzewodowy system multiroom to bardzo wygodne w obsłudze i uniwersalne rozwiązanie, ale jednocześnie nie należy ono do najtańszych. Koszt instalacji takiego systemu będzie tym większy, im więcej pomieszczeń będziemy chcieli nagłośnić. Z każdą kolejną strefą i podstrefą zwiększa się liczba urządzeń, które będą w nich wykorzystywane. Co ważne, instalacja czy konfiguracja poszczególnych elementów bezprzewodowego nagłośnienia wielostrefowego jest zwykle na tyle prosta, że powinniśmy potrafić wykonać ją we własnym zakresie. Unikamy przy tym skomplikowanych i często pracochłonnych, a także kosztownych przeróbek w domowej instalacji związanych z rozprowadzeniem okablowania do poszczególnych pomieszczeń domu czy mieszkania. Wykorzystując bezprzewodowe rozwiązanie, nie ponosimy też kosztów związanych z późniejszą modyfikacją instalacji nagłośnieniowej – po prostu dostawiamy kolejne urządzenie w pomieszczeniu, podłączamy je do sieci internetowej i odpowiednio konfigurujemy.

Bezprzewodowy multiroom

DENON Heos Link HS2; ANTHEM AVM 70; TRIANGLE AIO Pro A50

Wybieramy sprzęt do multiroomu

Wybierając sprzęt do bezprzewodowego systemu multiroom danego producenta, powinniśmy zorientować się, jakie będą jego możliwości, m.in. pod wykonania i brzmienia oraz konfiguracji i ewentualnej rozbudowy. Ma to swoje konsekwencje związane z obsługą systemu multiroom różnych marek. Problemem w bezprzewodowych systemach multiroom audio jest właśnie brak kompatybilności między poszczególnymi urządzeniami różnych producentów, co nie pozwala na wykorzystanie ich w jednym systemie wielostrefowym. Przykładowo urządzenia systemu Heos Denona nie będą współpracowały z system MusicCast Yamahy.

Bezprzewodowy multiroom

MARTIN LOGAN MDA-8; DENON DHT-S516H; DALI Bluesound module BluOS NPM-2i

DTS Play-Fi otwarty system bezprzewodowego audio

DTS Play-Fi to standard obsługiwany przez największą liczbę urządzeń na rynku. Wśród firm, które mają w ofercie sprzęt obsługujący rozwiązanie firmy DTS Inc., możemy wymienić m.in. takich producentów jak Anthem, Definitive Technology, Polk Audio, Martin Logan, Paradigm, Pioneer, Philips. Standard DTS Play-Fi został opracowany przez firmę Phorus, która w 2012 r. została przejęta przez DTS Inc. Pozwala on na bezprzewodowe, a co najważniejsze – bezstratne odtwarzanie muzyki (z rozdzielczością nawet do 24 bit i częstotliwością próbkowania 192 kHz) i tworzenie wielostrefowych systemów audio z wykorzystaniem domowej sieci internetowej. Urządzenia kompatybilne z DTS Play-Fi mogą być obsługiwane za pomocą jednej aplikacji mobilnej, którą można bezpłatnie pobrać za pośrednictwem Google Play lub App Store. Aplikacja dostępna jest również w wersji dla systemów Windows. Więcej informacji na temat tego rozwiązania i kompatybilnych z nim urządzeń można znaleźć na stronie play-fi.pl.

Bezprzewodowy multiroom

Audiomaster MR3 z trzema głośnikami Elac 3 ×30 W w drewnianej obudowie odtwarza dźwięk w trybie 3D-Sound z radia internetowego

i aplikacji Spotify Connect. (Fot. TechniSat)

AirPlay 2 dla posiadaczy iPhone’ów

Standard AirPlay wprowadza usprawnienie w kwestii obsługi systemu multiroom, ponieważ umożliwia przesyłanie sygnału audio z jednego urządzenia na kompatybilne głośniki rozstawione w różnych pomieszczeniach. Daje ponadto możliwość kontrolowania wielu źródeł dźwięku jednocześnie. AirPlay 2 jest obsługiwany przez urządzenia: iPhone 5s (lub nowsze), iPad Mini 2 (lub nowsze), Apple TV (4. generacji i 4K) oraz dowolny MacBook wyprodukowany w ciągu ostatnich 7 lat. Wsparcie dla AirPlay 2 ogłosiło również wielu producentów sprzętu audio. Oprócz Sonosa są to m.in. Bang & Olufsen, Bose, Bowers & Wilkins, Definitive Technology, Denon, Marantz, Naim oraz Polk Audio.

Bezprzewodowy multiroom

ArtSound Smart Hyde to wzmacniacz strefowy. Dodając kolejny można łatwo stworzyć system multiroom, w jednej sieci i sterować za pomocą dedykowanej aplikacji na tablecie lub smartfonie. (Fot. ArtSound)

Źródła muzyki dla multiroomu

Producenci mający w ofercie sprzęt do bezprzewodowych systemów multiroom starają się powiększać ofertę kompatybilnych urządzeń, wprowadzając do sprzedaży rozmaite urządzenia. Dzięki temu domowe nagłośnienie może być nie tylko bezprzewodowe, ale przede wszystkim funkcjonalne i różnorodne. Często, więc oprócz przedwzmacniaczy, wzmacniaczy czy głośników bezprzewodowych w ramach tego samego systemu znajdziemy również soundbary, a nawet amplitunery kina domowego. Dzięki temu możemy stworzyć rozmaite konfiguracje w poszczególnych strefach domowego nagłośnienia i wygodnie nimi zarządzać za pomocą aplikacji mobilnych. Funkcjonalność bezprzewodowego systemu multiroom będzie zależała od wykorzystywanych w nim urządzeń i konfiguracji, w jakiej będą one pracowały. Najczęściej obsługiwane są różnorodne internetowe serwisy muzyczne, takie jak Spotify, Deezer, Tidal. Muzykę można również odtwarzać z internetowych programów radiowych. Wykorzystując standard DLNA, system multiroom może również komunikować się z innymi urządzeniami dostępnymi w lokalnej sieci komputerowej, np. komputerami czy dyskami NAS. Co ważne nie musimy rezygnować z już posiadanego sprzętu amplitunera, odtwarzacza CD, gramofonu, a nawet telewizor, który dołączymy do jednostki centralnej systemu multiroom i uzupełnimy muzyką serwisów muzycznych ze smartfona.

Bezprzewodowy multiroom

RUARK AUDIO MRx; TRIANGLE AIO 3; TECHNISAT Audiomaster MR2

Bezprzewodowy multiroom

TECHNISAT Audiomaster MR1; SONOS Five

Głośniki w systemie multiroom

Niektóre głośniki do systemów multiroom można łączyć w pary, co pozwala na stworzenie prostego zestawu bezprzewodowego i odtwarzanie dźwięku w trybie stereofonicznym. Wówczas jeden głośnik odtwarza prawy, a drugi lewy kanał audio. W systemach multiroom niektórych producentów można nawet tworzyć wielokanałowe konfiguracje urządzeń, np. przez wykorzystanie do odtwarzania dźwięku 5.1-kanałowego soundbara, subwoofera i dwóch głośników bezprzewodowych. Takie rozwiązanie oferują np. Denon czy Sonos. Rozwiązaniem, które może być dostępne w bezprzewodowym systemie multiroom, jest Google Cast. Pozwala ono na bezpośrednie i bezprzewodowe odtwarzanie muzyki ze smartfona lub tabletu na urządzeniu kompatybilnym z Google Cast. System taki grupy i ich wykorzystywanie do odtwarzania muzyki, np. z obsługiwanych serwisów internetowych.

Bezprzewodowy multiroom

Ruark Audio R2 MK3 umożliwia bezprzewodowy dostęp do muzyki przechowywanej na komputerach i NASach podłączonych do domowej sieci. Możemy go łatwo połączyć i zsynchronizować z innymi produktami marki Ruark Audio, takimi jak MRx, R5, R7. (Fot. Ruark Audio)

Kanał IFTTT

Urządzenia w niektórych systemach multiroom obsługują kanał IFTTT (od ang. If This Then That). Służy on do zautomatyzowania różnorodnych działań w ramach „inteligentnych” urządzeń należących do jednego systemu automatyki domowej. Rozwiązanie to umożliwia m.in. współpracę systemu multiroom z wieloma innymi urządzeniami, jakie mogą być wykorzystywane w „inteligentnym” domu, niekoniecznie związanymi z odtwarzaniem muzyki. Profesjonalne rządzenia multiroomu mogą być kompatybilne z wiodącymi systemami automatyki domowej, ze sterownikami dostępnymi dla standardów: ELAN, Control 4, Crestron, RTI, Savant, URC (Universal Remote Control).

Bezprzewodowy multiroom

W większości systemów bezprzewodowych źródłem muzyki może być smartfon, a zainstalowane aplikacje umożliwiają konfigurację urządzeń w systemie multiroom. (Fot. TechniSat)

Współpraca z asystentami głosowymi

W bezprzewodowych systemach multiroom wygodne jest sterowanie głosowe, np. wykorzystujące współpracę z Asystentem Google czy Amazon Alexą – systemami wykorzystywanym nie tylko w sprzęcie audio, ale też do sterowania oświetleniem, sprzętem wideo czy AGD. Wśród urządzeń audio Alexę obsługują m.in. urządzenia marki Sonos, która nie ma opracowanego własnego, autorskiego asystenta głosowego, a także niektóre modele Yamahy, funkcjonujące w systemie multiroom MusicCast tego producenta. Sprzęt Sonosa kompatybilny z systemem sterowania Amazon Alexa może być kompatybilny także Asystent Google to drugi (po Amazon Alexa) wbudowany w urządzenia marki Sonos asystent głosowy. Tym samym użytkownik systemu multiroom opartego na niektórych urządzeniach Sonosa będzie miał możliwość wyboru, z jakiego asystenta głosowego chce skorzystać. Na przykład korzystając z Asystenta Google na modelu Beam zainstalowanym w salonie i Alexa na modelu One wykorzystywanym w kuchni, będzie można rozpocząć odtwarzanie za pomocą Asystent Google i zapytać Alexę, co jest odtwarzane i odwrotnie. Z wykorzystaniem asystenta głosowego można nie tylko łatwo rozpocząć czy zakończyć odtwarzanie muzyki, ale także sprawdzić prognozę pogody i sterować „inteligentnym” domem. Podsumowując na zakończenie, zaletą instalacji bezprzewodowej multiroom jest jej elastyczność konfiguracji, czyli możliwość jej rozbudowywania nie tylko o urządzenia audio, ale także np. o „inteligentne” oświetlenie, które stworzy odpowiedni nastrój do słuchania muzyki.

2021-10-21
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket