Pralki i inne kompaktowe urządzenia AGD

Pralki

Kompaktowe, czyli jakie? Kompaktowe urządzenia gospodarstwa domowego to takie, które są ponadstandardowo niższe, wyższe lub węższe. Będzie to lodówka o niestandardowej szerokości, pralka, której głębokość pozwoli zmieścić się w wąską łazienkową szczelinę, a także zmywarka, którą możemy postawić na blacie. Wszystkie te urządzenia łączy jeden wspólny mianownik – zmieszczą się wszędzie tam, gdzie przestrzeń jest towarem deficytowym.

Kompaktowe sprzęty gospodarstwa domowego już na dobre zagościły w ofertach większości producentów pralek, zmywarek czy lodówek. Cieszą się dużą popularnością ze względu na niewielkie wymagania przestrzenne, co wcale nie ujmuje im funkcjonalności. W lodówkach z powodzeniem można trzymać wysokie garnki, a komory podzielone są na specjalne strefy przechowywania. Zmywarki wyposażone są w praktyczne kosze, w których nawet kieliszki są bezpieczne podczas zmywania. Z kolei pralki, pomimo mniejszych gabarytów, są w stanie pomieścić w bębnie ubrania z całego dnia czteroosobowej rodziny.

Pralki

Candy AQUA 1042DE/2-S; INDESIT EWUD41251WPLN

Kompaktowe pranie ubrań

Pralki automatyczne o niestandardowo małych wymiarach wybierane są głównie do niewielkich pomieszczeń. Praktyczne urządzanie łazienki, szczególnie w budownictwie wielorodzinnym starszej generacji, rządziło się szczególnymi prawami. Kuchnia nie była łączona z żadnym z pokoi, chyba że nie miała okna, ale wtedy bardziej przypominała niewielką wnękę niż wydzieloną część kuchenną. Z kolei łazienka, nierzadko również połączona z toaletą, musiała pomieścić też umywalkę i wannę, która była do niedawna standardem. Kabina prysznicowa oszczędza cenną przestrzeń w naszych łazienkach dopiero od niespełna 15 lat. Do tego niezbędnego wyposażenia dołączamy również pralkę automatyczną i może się okazać, że jedyne miejsce, gdzie możemy ją postawić, znajduje się pod umywalką. Co w takim wypadku? Do takich właśnie miejsc przeznaczona jest kompaktowa pralka automatyczna. Ładowana od frontu i o głębokości mniejszej niż 40 cm z powodzeniem zmieści się pod umywalką i nie będzie przeszkadzała, np. podczas porannej toalety. Kompaktowa konstrukcja zostaje tu uzyskana przez zastosowanie mniejszego bębna. Zwykle pomieści on od 3 do 4 kg wsadu. Pełnogabarytowe pralki pomieszczą go dwukrotnie więcej, niemniej jeśli stajemy przez wyborem kompaktowej pralki automatycznej albo jej braku – wybór staje się oczywisty.

Pralki

Niestandardowe wymiary kompaktowych pralek automatycznych sprawiają, że zmieszczą się one pod umywalką lub w innym miejscu, gdzie przestrzeń jest bardzo ograniczona. (Fot. Candy)

Kompaktowe zmywanie naczyń

Producenci oferują szerokie spektrum rozwiązań, które odpowiedzialne są za efektywne, skuteczne i komfortowe zmywanie naczyń, również w wersji kompaktowej. Wiele z nich jest standardem, ale istnieją też rozwiązania nowatorskie. Kompaktowe zmywarki wolnostojące są przede wszystkim bardzo mobilne. Niewielkie gabaryty sprawiają, że możemy je np. postawić na blacie w kuchni lub na specjalnie wydzielonej szafce. Jeśli np. wybieramy się na dłuższy wypoczynek na działkę, na której dysponujemy przyłączem wodociągowym i elektrycznym, zabranie takiej zmywarki ze sobą będzie bardzo dobrym pomysłem. Jest niewielka i lekka, co sprzyja jej transportowaniu. Gabaryty gwarantują łatwe przewożenie i przechowywanie, a przede wszystkim możliwość użytkowania w nawet niewielkich przestrzeniach. Zmywarka kompaktowa, w zależności od modelu, z powodzeniem pomieści około 6 – 7 kompletów naczyń. Jej wymiary to ok. 45 cm wysokości, ok. 55 cm szerokości oraz ok. 50 cm głębokości. Zmywarki kompaktowe wolnostojące mogą mieć standardowy panel sterowania albo zintegrowany w rancie drzwi. Co więcej, oferują szereg rozwiązań, jakie są również dostępne w pełnogabarytowych urządzeniach tego typu.

Pralki

Bosch SKS51E32EU; Electrolux ESF2400OS; Siemens iQ300 SK26E822EU

Pralki

Zmywarki kompaktowe, podobnie jak normalnogabarytowe, wyposażone są w większość podobnych programów i funkcji oraz charakteryzują się tym samym sposobem pobierania detergentów do mycia. (Fot. Bosch)

Kompaktowe chłodzenie produktów

Lodówka jest podstawowym sprzętem gospodarstwa domowego w każdej kuchni. Trudno zastąpić ją innym urządzeniem, a funkcjonowanie bez niej jest w zasadzie niemożliwe. Jednym z czynników mających istotny wpływ na zakup konkretnego modelu jest przestrzeń, w jakiej możemy ją umiejscowić. Względnie, najpierw planujemy miejsce na lodówkę, a potem resztę sprzętów oraz meble. Jeśli jednak kuchnia jest niewielka, a chcemy ją maksymalnie wykorzystać, zarówno pod względem przestrzeni, jak i funkcjonalności – zwróćmy uwagę na lodówki o niestandardowych wymiarach, czyli tzw. kompaktowe. Nie chodzi tu wyłącznie o szerokość czy wysokość, ale o stosunek obu wielkości. Takie lodówki mogą mieć np. standardową szerokość 50 cm, ale odznaczać się niższą niż standardowe 180 cm wysokością. Tego typu sprzęty do przechowywania żywności możemy ustawić pod blatem kuchennym i jeszcze u góry zostanie nam miejsce na jedną szufladę. Możemy je również postawić na blacie, jeśli są niskie. Trzecia opcja to ustawienie w ciągu dolnych szafek kuchennych, ale w taki sposób, że nad lodówką mamy wystarczająco dużo przestrzeni na zamontowanie nie tylko górnych szafek, ale nawet dodatkowych półek. To miejsce jest niejednokrotnie wykorzystywane do postawienia wolnostojącej kuchenki mikrofalowej. Wolnostojące lodówki kompaktowe mogą być wyposażone niemal w te same funkcje co chłodziarki o standardowych wymianach. Mogą mieć zamrażalnik, który nierzadko usytuowany jest wewnątrz komory chłodzenia, choć modele wyższe często dysponują oddzielną komorą zamrażania. Wewnątrz urządzenia mamy do dyspozycji półki na produkty o rozmaitych wielkościach, a także pojemniki do przechowywania owoców i warzyw. Również przestrzeń na drzwiach jest praktycznie wykorzystana. Niewielkie półeczki i pojemniki do przechowywania jajek są niemal standardem.  

Pralki

Ravanson LKK-90S; MPM MPM-87-CZ-14

2021-10-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket