APPLiA POLSKA

Etykiety energetyczne dla oświetlenia

Nowe etykiety energetyczne na pralkach, pralkosuszarkach, chłodziarkach, zamrażarkach czy zmywarkach są widoczne w sklepach już od 1 marca br. Od 1 września br. są widoczne także na lampach i nowoczesnych źródłach światła, które zostały przebadane zgodnie z zasadami nowej klasyfikacji.

Unia Europejska zdecydowała się na przeskalowanie klas energetycznych produktów i powrót do skali od A do G, a co za tym idzie – wymianę etykiet energetycznych na nowe, aby zapewnić ich lepszą czytelność dla konsumentów oraz zostawić miejsce na jeszcze wydajniejsze wyroby, które pojawią się w przyszłości. W myśl nowych założeń najwyższe klasy pozostają teraz zazwyczaj puste, zaś sprzęty oznaczane wcześniej jako A+++, trafiają obecnie do klasy C lub D. Nie zmienia się jednak i ch wydajność. Są one nadal tak samo pr zyjazne dla środowiska, ale oznaczone nowymi kolorami i klasami energetycznymi.

Na nowych etykietach energetycznych źródeł światła znajdują się informacje o: klasie efektywności energetycznej w skali od A do G (w najnowszej klasyfikacji znikają bowiem charakterystyczne plusy przy najwyższej klasie energetycznej A), zużyciu energii elektrycznej wyrażonej w kWh na 1000 godzin w trybie włączenia oraz kod QR, który po zeskanowaniu prowadzi do internetowej, bardzo szczegółowej bazy wiedzy o produkcie. Kolejna ważna data to 1 grudnia br. – od tego momentu w punktach handlowych, stacjonarnych i online nie będzie mógł być już sprzedawany sprzęt mający wyłącznie starą etykietę (w sytuacjach, w których umożliwiało to jeszcze prawo) w kategoriach produktowych, gdzie od 1 marca br. obowiązują nowe naklejki (nie dotyczy oświetlenia, tu obowiązuje termin do 28 lutego 2023 r.). Więcej informacji o nowych etykietach energetycznych można znaleźć na www.etykietaenergetyczna.pl.

 

Etykiety energetyczne

1. nazwa dostawcy lub znak towarowy
2. identyfikator modelu
3. skala efektywności energetycznej od A do G
4. zużycie energii wyrażone w kWh energii elektrycznej zużywanej
przez 1000 godzin przez źródło światła w trybie włączenia
5. kod QR
6. klasa efektywności energetycznej
7. numer unijnego rozporządzenia delegowanego Komisji UE
dla źródeł światła z dnia 11 marca 2019 r., czyli „2019/2015”

2021-09-27
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket