Akumulatorowy sprzęt do ogrodu

Akumulatorowy sprzęt

Nie tylko na budowie, ale i w ogrodzie urządzenia akumulatorowe cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki ich dużej wydajności coraz częściej maszyny mogą konkurować nawet ze sprzętem spalinowym. Do tego, w przeciwieństwie do niego, są bardziej ekologiczne i można ich używać niemal bezkosztowo.

Ze względu na rosnące ceny prądu coraz większą popularnością cieszy się fotowoltaika, zwłaszcza w dużych gospodarstwach domowych z ogrodami i działkami. Tam właśnie narzędzia akumulatorowe znajdą najczęstsze zastosowanie. Zaletą są również niskie koszty serwisu. Silnik elektryczny jest praktycznie bezobsługowy i w przeciwieństwie do spalinowego nie wymaga okresowych przeglądów czy konserwacji. Najczęściej wystarczy wymienić szczotki, chyba że korzystamy z nowoczesnego urządzenia bezszczotkowego. Obecnie oferta sprzętu akumulatorowego do ogrodu jest bardzo rozbudowana, a jego największym atutem jest fakt, że jedną baterię wykorzystamy do zasilenia kilku różnych urządzeń. Warto więc wiedzieć, jakie urządzenia do ogrodu możemy wybrać.

Bezprzewodowo w ogrodzie

Szczególną popularnością wśród konsumentów cieszą się ogrodowe elektronarzędzia zasilane akumulatorami. W oczywisty sposób łączą one zalety sprzętu elektrycznego ze swobodą użytkowania produktów z silnikiem spalinowym. Owszem, akumulator trzeba doładować, problem ten jednak można rozwiązać w prosty sposób, wystarczy dokupić kolejną baterię oraz szybką ładowarkę i stosować je zamiennie, a przede wszystkim odpowiednio planować pracę. Producenci sprzętu ogrodniczego stosują zazwyczaj akumulatory o dużym napięciu – od 18 V do nawet 80 V. Wszystko, oczywiście, zależy od wymagań konsumenta. Jeśli dysponujemy niewielkim przydomowym ogródkiem, wystarczą rozwiązania zasilane akumulatorem o mniejszym napięciu. Do cięższych prac, gdzie mają one zastąpić sprzęty spalinowe, należy wykorzystać narzędzia z wydajnymi akumulatorami o dużym napięciu. Ponadto trzeba pamiętać, że narzędzia spalinowe wymagają znacznie bardziej pracochłonnych czynności serwisowych. Sprzęt akumulatorowy w porównaniu do nich jest praktycznie bezobsługowy. Kolejna zaleta to ekologia, czyli brak jakiejkolwiek emisji spalin. Większy jest także komfort pracy. Hałas przy korzystaniu z ogrodowych narzędzi akumulatorowych jest znacznie mniejszy. Tę ostatnią zaletę docenią również sąsiedzi czy zamieszkujące ogród zwierzęta. Jeśli chodzi o dostępność sprzętu, to jest w czym wybierać. Właściwie większość narzędzi zasilanych sieciowo ma swój akumulatorowy odpowiednik. Najpopularniejsze są nożyce do przycinania trawy, nożyce do żywopłotów, podkaszarki i kosy, piły łańcuchowe, a także dmuchawy i kosiarki. Poszczególne modele różnią się parametrami pracy, zastosowanymi funkcjami, możliwościami i oczywiście ceną. Dzięki temu każdy ogrodnik może znaleźć odpowiedni dla siebie produkt.

Akumulatorowy sprzęt

Hikoki CG36DB; Makita UR003GZ01; Tryton TJB110

Pielęgnacja trawnika

Ofertę urządzeń akumulatorowych do ogrodu otwierają, oczywiście, kosiarki. Na rynku znajdziemy modele kompaktowe, przeznaczone do niewielkich trawników, jak i te, które poradzą sobie nawet z obszarem ponad 2000 m2, więc bez trudu mogą konkurować ze sprzętem spalinowym. Modele akumulatorowe również mogą być wyposażone w takie funkcje jak napęd c zy mulczowanie. Podkaszarki nazywane również podcinarkami to urządzenia ręczne przeznaczone do cięcia trawy i chwastów o niewielkiej średnicy łodyg. Ich głównym przeznaczeniem jest przycinanie roślin w miejscu, gdzie tradycyjna kosiarka nie sięga: przy rabatach, krawędziach trawników, pod krzewami, na wąskich ścieżkach i tuż przy murach i ścianach. Przeważnie s ą to nieduże maszyny o maksymalnej średnicy cięcia do ok. 25 cm. Silnik elektryczny może być umieszczony na górnym końcu pałąka lub na dole, tuż nad głowicą roboczą. To drugie rozwiązanie stosowane jest przeważnie w najtańszych modelach podkaszarek. Dzięki takiemu umiejscowieniu jednostki nie trzeba stosować długiego wałka przekazującego moc na głowicę. Mały silnik nie waży zbyt dużo, toteż zbytnio nie obciąża operatora. Po przeciwległej stronie znajdują się uchwyt z włącznikiem spustowym i przewód zasilający lub akumulator. Podkaszarka tego typu powinna być wyposażona w jeszcze jeden uchwyt na pałąku, pozwalający podtrzymywać ją drugą ręką, co zmniejsza obciążenie i umożliwia dłuższą pracę.

Większe modele mają silnik umieszczony na końcu pałąka po przeciwległej stronie głowicy. Takie umiejscowienie napędu zapewnia naturalną przeciwwagę dla zespołu koszącego. Wymaga to jednak zastosowania wału przekazującego moc na narzędzie. Elektryczne podkaszarki z reguły korzystają z elastycznego wału umieszczonego wewnątrz pałąka. Takie rozwiązanie łatwo rozpoznać po charakterystycznym kształcie „laski”. Wyeliminowanie przekładni kątowej z mniejsza koszt maszyny jednak uniemożliwia zastosowanie noży i tarcz tnących, jako narzędzi roboczych. Można tu używać tylko głowic żyłkowych. Bardziej zaawansowane maszyny mają sztywny, ułożyskowany wał napędowy, który moc z silnika przekazuje do narzędzia przez przekładnie kątową. Takie rozwiązanie jest trwalsze od wału elastycznego i pozwala na stosowanie plastikowych lub metalowych narzędzi tnących. Warto więc przed wyborem podkaszarki zastanowić się, jakiego typu narzędzie będzie odpowiednie do naszych potrzeb. Niezależnie od tego, jakie narzędzie jest stosowane, powinno być osłonięte półkolistą osłoną, zabezpieczającą operatora przed ścinaną trawą, kamieniami i fragmentami zerwanej żyłki. Niektóre modele mają też specjalne ograniczniki sięgające końca zakresu roboczego żyłki czy noża. Zabezpiecza to maszynę przed natrafieniem na kamień albo inną przeszkodę. Ogranicznik tego typu może mieć formę sztywnego drutu lub kółka, co pozwala też na łatwe prowadzenie podkaszarki w pozycji poziomej, gdy chcemy przyciąć trawę równo wzdłuż krawędzi trawnika. Dodatkowe kółka prowadzące przydadzą się też do równego wycinania pasów. Kosa akumulatorowa sprawdza się na terenach nierównych, o sporych pochyłościach (np. rowach) i terenach podmokłych oraz wszędzie tam, gdzie nie da się wjechać dużymi maszynami. Rozszerzeniem funkcjonalności kos jest możliwość cięcia grubych chwastów o zdrewniałych łodygach, a także (przy zastosowaniu odpowiednich tarcz tnących) niewielkich drzewek. Jeśli o trawnik chcemy zadbać w pełnym zakresie, to sprzęt ogrodowy możemy uzupełnić o aerator oraz wertykulator akumulatorowy. Z kolei osoby uprawiające niewielkie działki powinny zainteresować się np. akumulatorowymi glebogryzarkami.

Akumulatorowy sprzęt

Akumulatory litowo-jonowe oferują dużą moc, co sprawia, że niektóre urządzenia dorównują sieciowym, a nawet spalinowym odpowiednikom. (Fot. Kärcher)

Przycinanie drzew i krzewów

Podstawowe urządzenia z tego segmentu to, oczywiście, pilarki łańcuchowe. Dostępne są modele kompaktowe, idealne np. do przygotowywania niewielkich ilości opału czy przycinania gałęzi. Świetnie sprawdzą się w użytku przez np. arborystów, ponieważ są lekkie, a praca z nimi jest bardzo swobodna niezależnie od pozycji. Oczywiście, dostępne są również modele o większej mocy, które sprawdzą się np. w bardziej wymagających pracach. Pilarki akumulatorowe są naturalną ewolucją modeli zasilanych sieciowo. Z racji u życia akumulatora mają jednak nieco większą masę, jednak że dzięki niemu użytkownik nie jest ograniczony przewodem. Czas pracy na zasilaniu akumulatorowym zależy głównie od pojemności ogniwa. Dlatego warto wyposażyć się w dwie baterie i szybką ładowarkę. Dostępne są również bardzo pojemne baterie plecakowe, ich wykorzystanie to także komfort dla operatora, który nie obciąża ramion większą masą urządzenia z akumulatorem.

Podkrzesywarki to specyficzna kategoria pilarek łańcuchowych. Piła zamocowana jest na wysięgniku, bardzo często teleskopowym. Dzięki temu operator, przebywając na ziemi, może np. obcinać wyżej położone gałęzie bez potrzeby korzystania z drabiny, co zresztą nie jest zalecane przy użyciu tradycyjnych pilarek. Dodatkowo w ofercie znajdziemy akumulatorowe sekatory ogrodnicze oraz nożyce do żywopłotu, przy pomocy których można go wygodnie przycinać. Zdecydowanie ułatwiają one systematyczne przycinanie żywopłotu czy kształtowanie koron drzewek. Pozwalają zazwyczaj na ścinanie gałązek o średnicy do ok. 20 mm. Elementem tnącym jest w nich zębata listwa nożowa, napędzana wałem korbowym. Wykonuje ona ruchy posuwisto-zwrotne, a ścinanie następuje na granicy między nożami ruchomymi a stałymi przeciwostrzami. Ważne jest, aby wybrać narzędzie o odpowiedniej mocy silnika i długości ostrza. Jeżeli żywopłot ma nieregularny kształt, lepsza będzie krótka listwa tnąca. Nożycami z dłuższą listwą wygodniej tnie się duże, płaskie powierzchnie. Ważne jest, aby nożyce nie były zbyt ciężkie, gdyż często pracuje się nimi w niewygodnej pozycji. Komfortową pracę zapewniają system antywibracyjny oraz obracana głowica, która ułatwia cięcie żywopłotu zarówno w poziomie, jak i pionie.

Akumulatorowy sprzęt

Hikoki CH3656DA; Stiga SPS 700 AE; Tryton TJD90

Akumulatorowy sprzęt

Kärcher CNS 36-35 Battery; Hikoki CS3635DB

Dbanie o porządek

O otoczenie należy odpowiednio zadbać, dlatego w ofercie producentów znajdziemy całą gamę odpowiedniego sprzętu ogrodowego. Dmuchawy nie tylko pomagają utrzymać porządek w ogrodzie, ale również pośrednio przyczyniają się do ochrony roślin, umożliwiają bowiem usunięcie liści spod krzewów i żywopłotów w sposób bardzo delikatny, w przeciwieństwie do grabi, które mogą poranić korzenie i korę. Dmuchawy to również idealne urządzenia, które łatwo i szybko oczyszczą dach altanki albo domku letniskowego po zimie zarówno z liści, jak i igliwia, które na nie spadły. Jesienią z powodzeniem możemy użyć dmuchawy do oczyszczenia rynien z zalegających tam liści. W tym wypadku również mamy pewność, że niczego nie uszkodzimy, ponieważ strumień powietrza na pewno nie narazi na szwank delikatnej struktury ceramicznych lub betonowych dachówek, a tym bardzie gontu albo dachu ze strzechy, który mógłby ulec zniszczeniu w wyniku wykonywania tych prac klasycznymi grabiami.

Wydajna dmuchawa ręczna powinna łączyć w sobie zarówno dużą moc wydmuchu, jak i łatwość w użytkowaniu. Powinna być dobrze wyważona, co możemy sprawdzić podczas zakupów, chwytając ją w jedną rękę i szukając jej środka ciężkości. Idealnie byłoby, gdyby środek ciężkości tego narzędzia był jak najbliższej uchwytu.

W komplecie zazwyczaj znajdują się dwie dysze: płaska i okrągła dysza. Powinny być łatwo wymienialne w zależności od prac, które będziemy wykonywać. Regulowana długość rury to również bardzo ważna sprawa – dzięki niej sięgniemy dalej i wyżej. Uzupełnienie dmuchaw w gamie sprzętu do dbania o dom i otoczenie mogą stanowić np. wycinaki do chwastów, a nawet myjki ciśnieniowe. Dzięki możliwości bezpośredniego zasysania wody sprawdzą się w trakcie prac w terenie.

Akumulatorowy sprzęt

Tryton TJE100; Stiga SAB 100 AE; Makita UB001CZ

2021-09-24
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket