KAERCHER

Czyści kościół św. Jana nad jeziorem Feuersee w Stuttgarcie

Czyści kościół

Kościół św. Jana nad jeziorem Feuersee w Stuttgarcie jest jednym z charakterystycznych punktów stolicy regionu. Został ukończony w 1876 roku według planów architekta Christiana Friedricha von Leinsa w stylu neogotyckim, co czyni go pierwszą postśredniowieczną budowlą sakralną w Stuttgarcie.

W ramach programu mecenatu kulturalnego, producent urządzeń czyszczących Kärcher od 1980 roku odrestaurował i wyczyścił ponad 150 zabytków, m.in. Plac św. Piotra w Rzymie, Bramę Brandenburską w Berlinie, pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, liczące ponad 3300 lat Kolosy Memnona w Luksorze w Górnym Egipcie, czy twarze prezydentów na Mount Rushmore w USA. Kościół św. Jana w zachodniej części Stuttgartu jest świetnie znany przez mieszkańców miasta jako ich małe Notre-Dame, pięknie i malowniczo położone nad jeziorem Feuersee. Kärcher oczyścił ściany z piaskowca południowo-zachodniej fasady kościoła. Starannie usunięto narośla biologiczne niszczące powierzchnię oraz przebarwienia, które sprawiają, że kamień wydaje się ciemniejszy. Koszty kompleksowego czyszczenia, które odbywa się w ramach większej renowacji kościoła, poniesie firma Kärcher w ramach mecenatu kulturalnego.

To wspaniałe, że jako firma możemy przyczynić się do zachowania jednego z ważnych zabytków kultury w regionie – mówi Hartmut Jenner, dyrektor generalny i prezes zarządu Alfred Kärcher SE & Co. KG. – Jest dla nas ważne, aby zachować ten budynek dla mieszkańców Stuttgartu.

Pierwszym etapem czyszczenia jest usunięcie z powierzchni porostów biologicznych, takich jak mech i glony, za pomocą urządzenia wysokociśnieniowego z podgrzewaniem wody pracującego w trybie pary o temperaturze 95 °C i obniżonym ciśnieniu maksymalnie 0,5-1 bar. Para wodna nie tylko usuwa roślinność, ale również opóźnia jej ponowne pojawienie się, ponieważ zarodniki, które wniknęły głębiej, są niszczone przez wysoką temperaturę. Czyszczenie gorącą parą jest jedną z najskuteczniejszych, a jednocześnie najdelikatniejszych technik czyszczenia i konserwacji mineralnych struktur budowlanych. Następnie za pomocą niskociśnieniowej obróbki strumieniowo- ściernej mikrocząsteczkowej, usuwane są inne osady, tzw. czarne skorupy. Zasada działania zabiegu jest podobna do piaskowania, z tą różnicą, że odbywa się on w sposób znacznie delikatniejszy. Aby nie uszkodzić cennej, oryginalnej powierzchni delikatnej fasady z piaskowca, eksperci Kärcher stosują ciśnienie 1-1,5 bara, aby całkowicie usunąć niektóre osady, Szczególnie widoczne po czyszczeniu pozostają osady manganowe. Nie są to zabrudzenia, a jedynie naturalny element procesu starzenia się piaskowca.

2021-09-10
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket