Grzejniki elektryczne konwektorowe

Grzejniki elektryczne

W chłodniejsze dni przed sezonem grzewczym sięgamy po grzejniki, które pozwalają na utrzymanie w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury. Jednym z rodzajów są grzejniki konwekcyjne bardzo przydatne przez cały rok np. w domach letniskowych utrzymując w nich zimą temperaturę wyższą od zera zmniejszając wilgotność.

Z grzejników często korzystamy wtedy, gdy sezon grzewczy nie został jeszcze rozpoczęty lub moc grzejników stałych jest niewystarczająca albo, gdy ze względów konstrukcyjnych montaż grzejników jest niemożliwy. Dobrze sprawdzają się także w pomieszczeniach, w których nie ma na stałe instalacji ogrzewania, w warsztatach, sklepach czy małych biurach.

Co to jest konwekcja?

W grzejnikach wykorzystuje się różne sposoby wytwarzania i przekazywania ciepła do nagrzania pomieszania. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie zjawiska konwekcji. Grzejniki działające na zasadzie konwekcji, nazywane konwektorami, powodują nagrzewanie i ruch powietrza. Ciepło jest oddawane ścianom, meblom i ludziom. W grzejnikach konwekcyjnych grzałki elektryczne się nagrzewają i ogrzewają powietrze, co pozwala na szybkie dogrzanie pomieszczenia.

Grzejniki elektryczne

CAMRY CR 7724; CONCEPT KS4010; RAVANSON CH-9000BT

Grzejniki elektryczne

LUXPOL CH-11F; MPM MUG-18; RAVANSON CH-2000MT

Grzejniki konwektorowe z nadmuchem i bez

Stacjonarne grzejniki konwektorowe zawierają w obudowie nagrzewającą się grzałkę lub płytę. Zazwyczaj mają płaski kształt obudowy, mogą stać na podłodze lub być wieszane na ścianie i wystarczy podłączyć je do gniazdka elektrycznego. Grzejnik konwektorowy zasysa powietrze od dołu, następnie ogrzewa je, po czym ogrzane już powietrze unosi się ku górze. Grzejniki konwektorowe mają precyzyjną regulację temperatury (termostat) oraz funkcję ochrony przed mrozem (ogrzewanie włącza się, gdy temperatura spadnie w pomieszczeniu poniżej 5 °C). Zaletą lub ich wadą jest zmniejszenie wilgotności powietrza. Zatem jest to bardzo dobre rozwiązanie do dogrzania wilgotnych łazienek oraz pomieszczeń kuchennych. Stosowane w sypialniach mogą powodować wysuszanie powietrza, co jest niekorzystne dla układu oddechowego człowieka. Wadą techniki grzania konwekcyjnego jest unoszenie cząsteczek kurzu, co może być szkodliwe dla alergików. Cześć modeli wyposażona jest w nadmuch, który pozwala na szybsze nagrzewanie pomieszczenia. Mają charakterystyczne kratki do wymiany powietrza.

Grzejniki elektryczne

Wyświetlacz LCD może pokazywać funkcję oraz temperatury – bieżącą i nastawioną.

Grzejniki hybrydowe

Są też wersje grzejników hybrydowych, łączące techniki ogrzewania podczerwienią oraz ogrzewania opartego na zasadzie konwekcji naturalnej. Urządzenie samo dobierze moc grzewczą potrzebną do ogrzania pomieszczenia do zadanej temperatury i włączy oba elementy grzejne lub tylko jeden – w zależności od potrzeb. Po osiągnięciu ustawionej przez użytkownika temperatury otoczenia automatycznie przejdzie w stan jej utrzymywania i będzie wtedy emitować ciepło w postaci podczerwieni. Zaletą takiego rozwiązania jest natychmiastowe odczucie ciepła wraz z bardzo szybkim wzrostem temperatury otoczenia. Podczerwień wnika w elementy otoczenia takie jak ściany czy podłoga i zostaje zakumulowana w tej przestrzeni po to, aby oddać energię w późniejszym czasie. Jednocześnie element konwekcyjny podnosi temperaturę powietrza w razie potrzeby. Nie pracuje on jednak pełną mocą cały czas. Dostosowuje pobór mocy do faktycznego zapotrzebowania danego pomieszczenia.

Grzejniki elektryczne

Mesko MS 7713 z czasomierzem analogowym umożliwiającym włączenie i wyłącznie grzejnika w ciągu 24 godzin. (Fot. Mesko)

Jak dobrać moc grzejnika konwektorowego?

Aby stworzyć komfortowe warunki cieplne w pomieszczeniu, trzeba ogrzać ściany do temperatury min. 18 °C i powietrze do 20 – 24 °C. Wielkość mocy grzejnika jest zależna od kubatury pokoju i izolacji cieplnej budynku. Przyjmuje się, że w dobrze zaizolowanym, energooszczędnym budynku mieszkalnym o typowej wysokości pokoju 2,8 m zapotrzebowanie wynosi 85 – 100 W/m2, aby uzyskać temperaturę ok. 20 °C. Oznacza to na przykład, że w pomieszczeniu o powierzchni 20 m2 należy zamontować grzejnik o mocy 1700 – 2000 W. Taką mocą dysponują grzejniki konwektorowe. Typowa moc grzejników konwektorowych wynosi od 1 do 3 kW. Grzałka może być podzielona na dwie lub trzy sekcje, co umożliwia szybkie zwiększenie lub zmniejszenie mocy grzania. W tym celu na obudowie są przełączniki sekcji grzałki. Grzejniki konwektorowe są w stanie w ciągu godziny zwiększyć temperaturę o 5 ºC w pomieszczeniu o powierzchni 20 m2.

Dla optymalnego przepływu powietrza i bezpieczeństwa nie należy ustawiać żadnych przeszkód (meble, grube zasłony) w odległości mniejszej niż 50 cm przed urządzeniem, gdyż zasłonięte grzejniki to 50 proc. straconego ciepła.

Grzejniki elektryczne

Konwektor Concept KS4000 ze szklanym wykończeniem z uchwytem ściennym i zdalnym sterowaniem. (Fot. Concept)

Użyteczne funkcje

Do najważniejszych należy termostat utrzymujący temperaturę grzejnika o ustalonej wartości, który włącza i wyłącza grzałki. Od mocy grzałki zależy jak szybko zostanie osiągnięta nastawiona temperatura. Dokładność termostatu wynosi 2–3 °C. W najtańszych modelach grzejników temperaturę ustawia się za pomocą pokrętła termostatu. Lampki kontrolne sygnalizują wybrany tryb pracy. Gasną w momencie osiągnięcia ustalonej temperatury. Szybsze nagrzewanie powietrza zapewnia wbudowany wentylator, który można włączać lub wyłączać. W najlepszych modelach w obsłudze pomocny może być wielofunkcyjny wyświetlacz LCD. Zawiera on ikony funkcji np. jednostki temperatury, wyświetli wartość bieżącą temperatury i nastawioną. Przydatny jest timer, który włączy i wyłączy grzejnik o określonej godzinie, nawet w określonym dniu tygodnia. W grzejnikach z wentylatorem można zmieniać szybkość obrotową nadmuchu. Pilot umożliwia sterowanie funkcjami grzejnika z fotela. Ustawia się nim temperaturę termostatu, ustala moc grzałki i obsługuje timer. W grzejnikach są też montowane wyłączniki termiczne, chroniące urządzenie przed przegrzaniem. Zaletą grzejników konwektorach jest mała masa ( 2- 3 kg), więc bez większego wysiłku można je przenosić przy pomocy uchwytów w obudowie. Konwektory używane w łazience mają wodoodporną obudowę ( ochrona IP24).

Grzejniki elektryczne

CAMRY CR 7721; ADLER AD 7705; RAVANSON CH-9000WT; LUXPOL CH-11

Atrakcyjne wzornictwo

Grzejniki konwektorowe mają atrakcyjne wzornictwo. Mogą mieć na przykład szklane białe lub czarne wykończenie, dzięki czemu będą stylowo prezentować się zarówno w salonie powieszony na ścianie lub stojąc w sypialni. Estetyczna szklana powierzchnia jest łatwa w czyszczeniu.

2021-09-10
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket