Skuteczne czyszczenie bez worka

Skuteczne czyszczenie

Wielu klientów ceni odkurzacze bezworkowe za łatwość obsługi i niskie koszty eksploatacji. Na rynku znajdziemy wiele konstrukcji, które różnią się rozmiarami, skutecznością i wyposażeniem. (Fot. Thomas)

Niezależnie od tego jaki odkurzacz bezworkowy wybierzemy warto zwrócić uwagę na jego wyposażenie dodatkowe. Funkcjonalne szczotki i ssawki będą bardzo przydatne w codziennym użyciu i czyszczeniu rozmaitych powierzchni. Oprócz tego znaczenie mają dodatkowe funkcje, np. pilot sterowania w uchwycie, dzięki któremu sprzątanie jest bardziej komfortowe.

Jak działa odkurzacz bezworkowy?

Odkurzacze bezworkowe należą do grupy nowszych modeli niż te pracujące z wykorzystywaniem worków. Mają wiele zalet, co sprawia, że stale zyskują na popularności. Grupa ta, wchodząc do sprzedaży, dokonała pewnej mentalnej zmiany. Otóż zasada działania tych urządzeń jest prosta i przekonująca – nie potrzebują do pracy specjalnych worków. Wystarczy specjalny pojemnik, zwykle z tworzywa. Po odkurzaniu należy go opróżnić i oczyścić. Mają wielu zwolenników ze względów ekonomicznych i praktycznych – nie trzeba kupować i wymieniać worków.

W odkurzaczach bezworkowych ssanie wytwarzane jest dzięki zastosowaniu siły odśrodkowej, nazwanej efektem cyklonu. Śmieci zasysane są do specjalnego pojemnika, który należy opróżnić po zapełnieniu. Znakiem rozpoznawczym tej grupy urządzeń jest przezroczysty pojemnik, pozwalający na kontrolę ilości znajdujących się wewnątrz zanieczyszczeń. Zazwyczaj wykonany jest z tworzywa sztucznego. Odkurzacze z grupy bezworkowych można podzielić na dwa zasadnicze rodzaje:

  • cyklonowe – zasysane powietrze jest wprowadzane w pojedynczy ruch wirowy, a ogromna siła odśrodkowa oddziela zanieczyszczenia, które zbierają się w pojemniku;
  • multicyklonowe – technika ta oddziela kurz, często wielokrotnie, w wirujących i mieszających się strumieniach powietrza w wielu małych cyklonach. Dzięki temu siły odśrodkowe są zwielokrotnione, przez co kurz opada na dno zbiornika efektywniej.

Skuteczne czyszczenie

Thomas Cycloon Hybrid LED Parquet; Miele Blizzard CX1 Red EcoLine - SKRP3; Amica Akman VM 4011

Cechy odkurzaczy bezworkowych

Pierwsza związana jest z tym, że odkurzacz bezworkowy pracuje ze stałą siłą ssania. Druga zaś wiąże się z ekonomią gospodarstwa domowego – do tego typu urządzeń nie trzeba systematycznie dokupować worków, co ma wpływ na mniejsze wydatki związane ze sprzątaniem, ale należy pamiętać o wymienianiu filtrów. Samo czyszczenie takiego odkurzacza wyposażonego w pojemnik jest bardzo proste – wystarczy wyjąć zbiornik zgodnie z instrukcją i wysypać zawartość. Dobrze jest potem wypłukać pojemnik i osuszyć go. Jest jeszcze jedna zaleta – jeżeli pojemnik wykonany został z przezroczystego tworzywa, to dokładnie widać stan jego zapełnienia. To samo, co dla niektórych jest zaletą, dla innych może okazać się wadą. Mowa o konieczności regularnego opróżniania pojemnika na śmieci. Warto to robić z dwóch powodów – po to, aby nieczystości nie zalegały i nie wydzielały nieprzyjemnego zapachu oraz aby urządzenie nie traciło siły ssania zapchane ponad normę (wtedy siłą rzeczy efektywność musi się zmniejszyć). Warto też pamiętać, że modele te nie do końca zalecane są osobom o silnej alergii. Zbiorniki tego typu nie są zwykle konstruowane jako szczelne i sam proces otwierania czy opróżniania zbiornika jest alergogenny.

Skuteczne czyszczenie

Dzięki transparentnemu pojemnikowi w odkurzaczu bezworkowym możemy na bieżąco kontrolować jego stan zapełnienia. (Fot. Miele)

Konstrukcja pozioma lub pionowa

Na rynku dostępne są odkurzacze bezworkowe pionowe lub poziome. Modele pionowe muszą być lżejsze, ponieważ stale trzymamy je w ręce. To oznacza mniejsze gabaryty i łatwiejsze przechowywanie. Jednak konsekwencją tego jest, oczywiście, mniejsza pojemność zbiornika na zanieczyszczenia. Większość odkurzaczy pionowych jest zasilana akumulatorowo, choć na rynku wciąż znajdziemy modele z wtyczką sieciową. Jednak ich oferta jest znacznie mniejsza. Poziome odkurzacze bezworkowe, do których kształtów już przywykliśmy, są w większości zasilane sieciowo. Mają większe rozmiary, więc w pojemnikach zmieszczą więcej zanieczyszczeń.

Skuteczne czyszczenie

Concept VP5240 4A Radical Pet Expert; Kärcher VC 3 Premium Home Line; Begood VC-2E7M

2021-09-10
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket