Stylizacja zarostu i fryzury

Stylizacja zarostu i fryzury

Czasy pandemii i zamknięcia salonów fryzjerskich oraz barberskich skłoniły wiele osób do samodzielnego zatroszczenia się o zarost i fryzurę. Znacznie ułatwia to odpowiedni sprzęt. Producenci dynamicznie reagują na potrzeby konsumentów i dostarczają urządzenia, dzięki którym zadbanie o wygląd jeszcze nigdy nie było tak łatwe.

Pomogą w tym, oczywiście, golarki i trymery oraz maszynki do strzyżenia. Nowoczesne urządzenia są niezwykle funkcjonalne. Przede wszystkim oferują bezprzewodową swobodę i długi czas działania na baterii. Ma to znaczenie zwłaszcza na początku, gdyż pierwsze stylizacje na pewno zajmą więcej czasu. Standardem jest już również wodoodporność, która pozwala na wygodne użycie pod prysznicem. Dzięki licznym dodatkom i nasadkom stylizacja jest łatwiejsza, zajmuje mniej czasu oraz możemy przycinać w łosy praktycznie na całym ciele.

Rodzaje golarek elektrycznych

Do najpopularniejszych urządzeń zdecydowanie należą golarki, które przeszły prawdziwą ewolucję. Obok klasycznych, służących do usuwania zarostu z twarzy, można znaleźć także modele podróżne czy do golenia ciała. Milowym krokiem było wprowadzenie urządzeń typu wet & dry, które pozwalają na usuwanie zarostu zarówno na sucho, jak i na mokro, a także z użyciem np. pianki. Całkowicie szczelna obudowa pozwoliła także na czyszczenie urządzeń pod bieżącą wodą, co dla wielu użytkowników oznacza duże ułatwienie. Golarki do twarzy różnią się przede wszystkim rodzajem elementu golącego oraz zastosowanymi rozwiązaniami. O głowicy mówimy zwłaszcza w kontekście golarek – to właśnie jej rodzaj decyduje o ich klasyfikacji. Wyróżniamy dwa zasadnicze typy golarek:

  • golarki foliowe,
  • golarki rotacyjne.

Pierwszy typ ma bardzo charakterystyczną budowę – ostrza pokryte są specjalną siatką lub folią, która chroni je przed stępieniem, a także osłania skórę przed skaleczeniem. Siatka to cienka blaszka z otworami, przez które zarost dostaje się do ostrzy – im bardziej folia przylega do skóry, tym krócej obcięty jest zarost. Klasyczna folia oscylacyjna ma okrągłe otwory. Niektórzy producenci proponują folię z otworami o zróżnicowanym kształcie, dzięki czemu urządzenie dobrze wychwytuje włoski rosnące pod różnym kątem. Inaczej element golący zbudowany jest w modelach rotacyjnych, które najczęściej mają system trzech głowic tnących. Zespół golący składa się z głowic, z których każda ma osłonę, pod którą znajdują się ostrza. Pracują one pod różnymi kątkami i są idealnie dostosowane do nacisku, co w praktyce oznacza także bardzo dobre dopasowywanie się golarki do konturów twarzy. Ostrza unoszą, a następnie ścinają długie i krótkie włosy, zapewniając szybkie golenie.

Stylizacja zarostu

REMINGTON MB7050 T-Series; Babyliss E986E Lithium Power; Concept ZA7035; Eldom G53 HIIS

Działanie głowicy

Głowica goląca składa się z kilku elementów. Najważniejszym jest system tnący, który najczęściej jest dwu- lub trójfazowy i dodatkowo zawiera trymer lub tzw. środkową przycinarkę, które mają usunąć dłuższe włosy i które współpracują z częścią golącą – najpierw przycinane są dłuższe włosy, potem usuwane krótkie. Dodatkowo włosy zostają delikatnie uniesione i skierowane w stronę ostrzy.

Istotny w obu typach golarek jest blok ostrzy – zasadnicze znaczenie ma tu materiał wykonania zarówno ostrzy, jak i samej siatki lub głowicy. Ostrza muszą być też odpowiednio wyprofilowane, aby zapewnić precyzyjne golenie; wpływają także na redukcję hałasu i wibracji. Odpowiedni materiał wykonania powierzchni czoła golarki zapobiega powstawaniu podrażnień i sprawia, że golenie jest dużo bardziej komfortowe.

Nie mniej istotną kwestią są ruchome głowice, które mogą mieć różny kąt nachylenia, np. 19° czy 40°, dzięki czemu dostosowują się do rysów twarzy, a golenie podbródka, szczęki i szyi jest dokładniejsze i bezpieczniejsze dla skóry. W zależności od marki i modelu może się ona poruszać na kilka sposobów. Najbardziej wysublimowane modele mogą poruszać się w pełnej izometrii, czyli pod każdym kątem. Mówimy wtedy zazwyczaj o modelach z głowicami 3D. W praktyce urządzenia z głowicami 3D mają powierzchnie tnące poruszające się i/lub uginające ruchem tył-przód, a także na boki. W części rozwiązań dzięki blokadzie można je zatrzymać – wtedy głowica jest wychylona najbliżej frontu golarki, najdalej do tyłu lub ustawiona w pozycji centralnej.

Stylizacja zarostu

Concept ZA7010; MPM MMW-01; Concept ZA7030; Gerlach GL 2829; Eldom MG100G CLIPP

Tryby pracy golarek

Decydując się na zakup konkretnego modelu, warto zwrócić uwagę nie tylko na regulację prędkości pracy, ale też możliwość zmiany trybów pracy. Co to oznacza? Niektóre golarki elektryczne mają różne tryby. W zależności od ustawienia i golonych partii twarzy użytkownik może wybrać delikatny, zwykły lub intensywny tryb usuwania zarostu. Dzięki temu urządzenie dopasowuje się do indywidualnych cech zarostu i skóry. Aby urządzenie było bardziej funkcjonalne, producenci stosują wymienne końcówki, dzięki którym można nie tylko golić zarost, ale też skracać go, modelować i przycinać.

Niekiedy w zestawach dostępne są także małe trymery do włosów w uszach i nosie. Do przechowywania akcesoriów służy specjalna podstawka lub praktyczne etui. Oczywiście, istotnym elementem jest także napięcie zasilania. Jeśli model ma zmienne ustawienia 110/230 V i dodatkowy adapter, stanie się wygodny użyciu we wszystkich niemal zakątkach świata.

Stylizacja zarostu

Z maszynek do strzyżenia korzystają również panie, które często decydują się na odważne stylizacje. (Fot. Remington)

Trymer – do czego służy?

Trymery to urządzenia, które kojarzą się nam przede wszystkim z przycinaniem męskiego zarostu lub usuwaniem włosków z trudno dostępnych miejsc, takich jak nos czy uszy. Warto jednak na pierwszy plan wysunąć ich jakże ważną funkcję, jaką jest możliwość przycinania brody i wąsów. Te niewielkie, lecz poręczne urządzenia pozwalają uzyskać i utrzymywać zarost o równej długości. Trymery pozwalają też zachować równowagę między dwoma dość odległymi biegunami: całkowitą depilacją lub jej brakiem. To doskonałe rozwiązanie dla tych panów, którzy chcą mieć elegancką brodę i/lub wąsy odpowiedniej długości, tzn. takiej, która najbardziej pasuje do kształtu twarzy, typu urody, a czasem też okoliczności. Dużą zaletą tych urządzeń jest także wyżej wspomniana poręczność. Doskonale sprawdzają się podczas wakacyjnych wyjazdów, a także wtedy, gdy czas jest na wagę złota. Ponadto pomagają zachować higienę osobistą, a dzięki materiałom wykonania i dodatkowym rozwiązaniom nie powodują podrażnień na skórze.

Stylizacja zarostu

Camry CR 2925; Remington Style Series Aqua R6; Remington F4005 Style Series Manchester United Edition

Budowa trymera

Najważniejszym elementem każdego trymera jest tzw. trymer precyzyjny, czyli głowica, która odpowiada za przycinanie, a właściwie już prawie golenie włosków. To właśnie na nią nakłada się nasadki, pozwalające zmieniać ich długość. Jeśli chcemy uzyskać efekt idealnie gładkiej skóry, wystarczy korzystać z trymera precyzyjnego, który skraca je nawet do 0,2 mm!

Ważne, aby ostrza urządzenia były wykonane z trwałego, ale też bezpiecznego dla skóry materiału. Dlatego producenci sięgają po stal nierdzewną, która stosowana jest też w golarkach do stylizacji męskiego zarostu. Trymer precyzyjny albo jest integralną częścią urządzenia, albo trzeba go nałożyć. Regulację długości włosa można ustawić samemu za pomocą specjalnych nakładek. Ważny jest fakt, że część urządzeń może działać bezprzewodowo nawet przez 60 minut.

W wypadku trymerów warto wybrać te modele, które pracują zarówno na sucho, jak i na mokro. Po pierwsze – ułatwia to korzystanie z urządzenia i zapewnia większy komfort, po drugie – pozwala na szybkie czyszczenie pod bieżącą wodą. Dobrym rozwiązaniem są także trymery bezprzewodowe, które można w każdej chwili naładować. Już na początku warto sprawdzić, czy wybrany przez nas model jest wodoodporny i jak jest zasilany. Przy wyborze najlepiej przyjrzeć się także temu, jaki urządzenie ma kształt. Musi dobrze „leżeć w dłoni” i być poręczne – inaczej trudno będzie precyzyjnie wystylizować niektóre partie ciała, a o wygodę i komfort tu właśnie chodzi.

2021-09-09
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket