Stylizacja zarostu

Trymery są coraz popularniejsze. Dzięki opcji stosowania dodatkowych końcówek pozwalają na wszechstronną stylizację. (Fot. Remington)

Typy nasadek

To właśnie nakładki, nasadki, grzebienie odpowiadają za możliwości tych niewielkich urządzeń. Ich główne zadanie polega na regulacji długości włosków, ale można ich użyć także do nadawania kształtu fryzurze intymnej. Do wyboru mamy kilka rozwiązań i kilka typów końcówek – poniżej przedstawiamy najpopularniejsze.

  • Nasadka do precyzyjnego przycinania – czyli podstawa każdego trymera. Nasadka tego typu pozwala precyzyjnie wymodelować linie, a także maksymalnie skrócić włoski.
  • Regulowany grzebień trymujący – może mieć np. trzy ustawienia, o długości: 2, 4, 6 mm. Nasadkę nakłada się na trymer i ciągnąc ją w górę lub w dół, ustawia się długość przycinania.
  • Wymienne nasadki grzebieniowe – czyli standardowe rozwiązanie. Do większości urządzeń dołączane są nasadki, które przycinają włoski na określoną długość – najczęściej są to dwie końcówki. Warto zwrócić uwagę na ich rodzaj oraz długość, na jaką przycinają włoski. Dostępne są zestawy pozwalające uzyskać długość np. np. 2 i 4 mm lub 5 i 8 mm.
  • Nasadka do kształtowania brwi – nie jest standardem. Umożliwia wyrównywanie długości brwi (np. 2 i 4 mm). Wystarczy założyć nasadkę grzebieniową na głowicę przycinającą, aby uzyskać precyzyjny i symetryczny efekt. Czasami w zestawie dołączana jest pęseta do precyzyjnego usuwania włosków.
  • Szczotka złuszczająca – końcówka tego typu już jakiś czas temu pojawiła się w depilatorach – w trymerach jest jeszcze rzadkością. Szczotka złuszczająca gwarantuje komfort golenia i pomaga zapobiegać wrastaniu włosów. Głowica obraca się łagodnie, usuwając martwe komórki i pozostawiając skórę jedwabiście gładką.
  • Nasadka zabezpieczająca – chroni trymer przed zniszczeniem i gwarantuje bezpieczne przechowywanie.

Stylizacja zarostu

Babyliss T890E; REMINGTON PG9100 Heritage; Zelmer ZHC6205

Cechy trymerów

Na początku warto zwrócić uwagę na to, że na rynku dostępnych jest coraz więcej urządzeń gwarantujących komfort użycia i precyzję cięcia. Jednak by tak było, warto zaopatrzyć się w model, który idealnie sprosta konkretnym potrzebom. Na co zatem należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na ostrze. Dobrym rozwiązaniem są te wykonane w innowacyjnej technologii EST – cechujące się trójwymiarowym kształtem, zapewniające ostry kąt cięcia, tak istotny przy stylizacji włosów i zarostu. Ostrze powinno być oczywiście także wykonane z hartowanej stali nierdzewnej, która gwarantuje wytrzymałość i stabilność.

Kolejnym istotnym elementem jest liczba ustawień długości przycinania. Niektóre z modeli mają ich nawet pięćdziesiąt, dzięki czemu zapewniają precyzję stylizacji. To istotne, ponieważ nie na całej twarzy zarost powinien być przycinany na równą długość. Ponieważ trymer ma być domowym stylistą, powinien być wygodny w użyciu. Warto zwracać uwagę na to, czy jest wodoodporny oraz czy ma ergonomiczny kształt i wygodnie leży w dłoni. Warto też zaopatrzyć się w model, którego akumulator pracuje po naładowaniu ponad 30 minut. Dodatkową zaletą jest system zapamiętujący preferencje użytkownika, dzięki któremu nie trzeba każdorazowo wprowadzać ustawień.

Stylizacja zarostu

Atutem trymerów jest wodoodporność, która pozwala na ich łatwe czyszczenie oraz wygodne golenie, np. pod prysznicem. (Fot. Eldom)

Maszynki do strzyżenia włosów

Maszynki do strzyżenia włosów wyposaża się w możliwość regulacji długości cięcia, samoostrzące się ostrza czy trymer do bardziej precyzyjnego strzyżenia. Obok klasycznych modeli można znaleźć także urządzenia służące do samodzielnego przycinania włosów, które charakteryzują się kształtem, dzięki któremu mieszczą się w dłoni.

Stosowane są przez wielu mężczyzn i spełniają funkcję domowego fryzjera. Służą do skracania włosów na głowie, które można ścinać na kilka długości. Jest to możliwe dzięki temu, że większość modeli ma wymienne końcówki, tzw. grzebienie, które pozwalają na regulację długości strzyżonych włosów. Z kolei strzyżenie bez grzebienia oznacza przycinanie włosów przy samej skórze. Ważną cecha maszynek jest właśnie liczba ustawień długości strzyżenia. Im jest ona większa, tym łatwiej i precyzyjniej można ustawić długość włosów. W najlepszych modelach do wyboru jest nawet 15 różnych ustawień. W większości modeli ustawienia zmienia się przez wysunięcie grzebienia. Niektóre urządzenia mają specjalne pokrętło na rączce maszynki, które precyzyjnie odmierza daną długość. Występują także urządzenia, które zamiast wysuwanego grzebienia mają wymienne nakładki, odpowiednie do długości włosa.

Na rynku dostępne są dwa typy urządzeń: klasyczne oraz służące do samodzielnego przycinania włosów; w wypadku drugiej kategorii największe znaczenie ma kształt urządzenia, które musi gwarantować wygodę obsługi przy jednoczesnym zachowaniu skuteczności. 

Stylizacja zarostu

Golarki wielofunkcyjne przekonują użytkowników praktycznością, mogą służyć do skracania zarostu na całym ciele. (Fot. Remington)

Stosowane rozwiązania

Decydując się na maszynkę do strzyżenia, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów i funkcji. Z pewnością najważniejszy jest zespół tnący. Najczęściej ostrza wykonane są ze stali szlachetnej. To popularny materiał zapewniający dużą wydajność i trwałość. Samoostrząca konstrukcja ostrzy sprawia, że nie trzeba martwić się o ich ostrość. W modelach najbardziej zaawansowanych stal szlachetną zastępuje się tytanem. Materiał ten zapewnia najlepszą trwałość. Niektórzy producenci stosują powłokę tytanową lub ceramiczną na ostrzach ze stali szlachetnej, co również jest rozwiązaniem korzystnie wpływającym na ich trwałość. Głowica z ostrzami może być również zdejmowana, co znacznie ułatwia jej czyszczenie.

Długość cięcia w maszynkach jest oczywiście regulowana. Podstawowe modele urządzeń pozwalają wybrać między kilkoma różnymi długościami, podczas gdy w urządzeniach bardziej zaawansowanych będzie to nawet ponad 50 różnych długości. Umożliwia to bardzo precyzyjne cięcie. Dostępne są maszynki z cyfrową regulacją długości cięcia z dokładnością do 0,1 mm, co pozwala na niebywałą precyzję i wybranie spośród 400 różnych ustawień.

W przeciwieństwie do damskich urządzeń do stylizacji, takich jak suszarki czy lokówki, maszynki do strzyżenia nie wymagają dużej ilości energii, dlatego też na rynku znajdziemy wiele modeli zasilanych akumulatorowo. Jest to wygodne rozwiązanie oferujące dużą swobodę. Niektóre modele zasilane akumulatorem mogą pracować nawet do 2 godzin. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ładowania. Jeśli strzyżemy się rzadko i zdarza nam się zapomnieć o naładowaniu akumulatora, przydatna będzie funkcja szybkiego ładowania. Innym wyjściem jest możliwość zasilania także bezpośrednio z sieci elektrycznej. Niektóre maszynki mogą być wyposażone w tzw. stację ładującą. Jest ona podłączona do sieci i odkładamy do niej maszynkę bezpośrednio po użyciu. Akumulatory są więc zawsze naładowane.

Decydując się na maszynkę, warto zwrócić uwagę także na dodatkowe wyposażenie. Najczęściej dostarczane akcesoria to, obok ładowarki, także szczoteczka czyszcząca, grzebień, nożyczki, peleryna fryzjerska czy klipsy rozdzielające. Warto zwrócić uwagę na obecność etui, które pozwoli wygodnie przechowywać i transportować sprzęt.

Stylizacja zarostu

MPM MMW-04

Czyszczenie maszynek

Wszelkie maszynki do strzyżenia czyści się po każdym użyciu. Pozostałości włosów można usunąć z urządzenia pod bieżącą wodą (o ile to możliwe) lub ręcznie za pomocą specjalnych pędzli lub szczotek czy miękkiej ściereczki. W tym celu można też zdemontować ostrze i po wysuszeniu zamontować je na miejsce. Równie prosta jest sama konserwacja sprzętu, która pozwoli długo i optymalnie korzystać z dobrodziejstw techniki. Po wyczyszczeniu ostrzy i nakładek należy na ostrza maszynki nałożyć kilka kropel specjalnego olejku. Po tym zabiegu należy maszynkę włączyć, aby olejek rozprowadził się. Olej może być dołączony do opakowania ze sprzętem lub można go nabyć w sklepach internetowych producentów lub hurtowniach kosmetycznych. Olejek ma nasmarować ostrza, dzięki czemu nie będą się zacierać ani stawiać oporu – nie będą także szarpać przez przypadek włosów. Ostrza maszynki do strzyżenia należy smarować dość często, najlepiej po każdym strzyżeniu. Zapewni to także dłuższą trwałość ostrzy.

Rada: Oznaką tego, że ostrza wymagają nasmarowania olejkiem, jest podwyższona temperatura tych elementów podczas pracy.

Wśród dostępnych na rynku urządzeń występują modele z samosmarującym systemem ostrzy. Nie znaczy to jednak, że maszynka nasmaruje się sama. W takich modelach należy wlać olej do zbiorniczka pod ostrzem, a urządzenia automatycznie pobierze odpowiednią ilość.

2021-09-09
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket