Chłodziarkozamrażarki z zamrażarką dolną

Chłodziarkozamrażarki z zamrażarką dolną

Wolnostojące chłodziarkozamrażarki z dolną zamrażarką są uznawane za najbardziej praktyczne i najczęściej spotykane urządzenia w gospodarstwach domowych. Wyposażone w rozmaite funkcje przedłużające świeżość przechowywanej żywności i nowości techniczne poprawiające komfort codziennego użytkowania stają się nieocenionymi pomocnikami w każdej kuchni.

Produkowane obecnie modele lodówek z dolną zamrażarką mają wiele przydatnych funkcji i rozwiązań technicznych. Wśród nich znajdziemy zarówno te, które pozwalają oszczędzić energię, jak i te, które dbają o zdrowie użytkowników, stan przechowywanych produktów czy po prostu ułatwiają codzienną obsługę urządzenia. Z pozoru proste funkcje i rozwiązania, jak choćby możliwość szybkiego schłodzenia napojów czy jednorazowego skutecznego zamrożenia większej ilości produktów, mogą w praktyce okazać się nie tylko ciekawym dodatkiem, ale i bardzo oczekiwaną funkcją. Wszystko zależy tutaj od potrzeb i wymagań konkretnego użytkownika czy też zwykle raczej grupy użytkowników, domowników.

Chłodziarkozamrażarki

Samsung Bespoke RB38A7B6AAP; Bosch KGN49LBEA; MPM MPM-324-KB-36W; Amica FK3556.4DFZXAA

Wolnostojący, ale ograniczony własną przestrzenią

Chłodziarkozamrażarki wolnostojące nie różnią się funkcjonalnością od modeli przeznaczonych do zabudowy. Różnice wynikają z możliwości montażowych oraz odpowiedniego umiejscowienia. Wolnostojące modele powinny mieć zachowane odpowiednie odstępy od mebli i innych sprzętów gospodarstwa domowego, jak na przykład płyta grzejna czy piekarnik. Poza tym warto wspomnieć, że nawet przy zachowaniu odpowiednich odległości tych urządzeń nie należy zabudowywać. Zabudowanie takiego modelu może skutkować niedostateczną cyrkulacją powietrza, a w konsekwencji sprzęt może ulec uszkodzeniu. Co więcej, modele do zabudowy są inaczej skonstruowane, a ich wentylacja jest specjalnie zaplanowana od frontu. Sprzęt wolnostojący cały aparat pracujący ma estetycznie ukryty z tyłu urządzenia. W przypadku jego zabudowy możemy znacznie utrudnić jego prawidłowe działanie.

Posiadając model wolnostojący, możemy wybrać miejsce, gdzie postawimy lodówkę, bez zbędnych wymogów instalatorskich. Jedynym warunkiem jest odpowiednia odległość od ściany, taka, aby powietrze swobodnie dostawało się do kratek wentylacyjnych lub tworzyło specjalny kanał powietrzny. Zanim przystąpimy do ostatecznego umiejscowienia lodówki, warto zapoznać się z instrukcją obsługi i użytkowania oraz zaleceniami producenta względem jej ustawienia. Wolnostojące chłodziarkozamrażarki z dolnym zamrażalnikiem to grupa urządzeń, w której jednym z determinantów wyboru jest kolor. To właśnie sektor chłodniczy, obok okapów, piekarników czy zlewozmywaków, oferuje najliczniejszą paletę barw. Choć na rynku nie brakuje niestandardowych wersji kolorystycznych, to w wypadku wolnostojących modeli wciąż na topie pozostają kolory takie jak czarny, srebrny czy biały.

Chłodziarkozamrażarki

Coraz częściej chłodziarkozamrażarki z dolnym zamrażalnikiem wyposażone są funkcje, które do niedawna występowały wyłącznie w dużych gabarytowo sprzętach chłodniczych, np. dyspenser do wody czy sterowanie sensorowe. 

Czym się kierować przy zakupie lodówki

Jednego jesteśmy pewni – będzie to wolnostojąca chłodziarkozamrażarka z dolnym zamrażalnikiem. Co zatem będzie w tym wypadku istotne? Pierwszym istotnym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest pojemność. Proste stwierdzenie, że im większa lodówka tym lepiej, niewiele powie nam o jej faktycznej pojemności, bowiem producenci tego sprzętu starają się, aby współczesne modele zajmowały jak najmniej miejsca w kuchni, zachowując przy tym przestronność wnętrza komory chłodzenia i zamrażalnika. Niemniej warto wziąć pod uwagę liczebność rodziny, a także częstość robienia zakupów. Duża lodówka sprawdzi się w dużym gospodarstwie domowym, gdzie codziennie gotujemy posiłki, a także robimy duże zakupy raz na jakiś czas. W takim wypadku pojemność lodówki oraz wyposażenie w dodatkowe funkcje i strefy przechowywania będą dla nas istotne.

Równie ważna powinna być tak zwana funkcja No Frost, dzięki której tradycyjne rozmrażanie lodówki, zajmujące niekiedy cały dzień, odeszło w niepamięć. To oszczędność czasu, ale także samego urządzenia. No Frost oznacza brak lodu na przechowywanych produktach i przede wszystkim na ściankach komory lodówki. Ciepłe powietrze jest na bieżąco skraplane i spływa do specjalnego pojemnika, który okresowo czyścimy. Nie bez znaczenia jest również codzienna praca, czyli głośność urządzenia. Lodówka pozostaje w trybie pracy bez przerwy, wydobywają się z niej rozmaite dźwięki, zarówno regularnie, jak i sporadycznie. Na co zwracać uwagę, aby uniknąć zakupu hałaśliwego sprzętu? Przede wszystkim na etykiety energetyczne, na których producent umieszcza taką informację. Przy czym warto też wziąć pod uwagę, że nawet duża liczba decybeli nie musi oznaczać głośniej pracy. Emitowany przez lodówki hałas o natężeniu od 36 do 40 dB jest porównywalny do szumu wentylatora w komputerze, jest więc niemal niesłyszalny. Na rynku są także modele emitujące dźwięk od 41 do ok. 45 dB i nadal plasują się one jako stosunkowo ciche. Warto wiedzieć, że wartość podana przez producenta na karcie produktu lub etykiecie efektywności energetycznej to dźwięk badany laboratoryjnie. Dlatego w domowych warunkach dużą wagę trzeba przywiązywać do prawidłowego montażu czy wypoziomowania nóżek.

Chłodziarkozamrażarki

Dużym zainteresowaniem cieszą się chłodziarkozamrażarki z dolnym zamrażalnikiem utrzymane w stylu retro, które idealnie wpisują się w ponadczasowy klimat loftów i wnętrz o industrialnej stylistyce. (Fot. Amica, Vestfrost)

Przepływ powietrza i specjalne strefy

Wybierając odpowiednią dla rodziny lodówkę, zwróćmy też uwagę na przepływ powietrza. Może on być statyczny lub dynamiczny. Chłodziarkozamrażarki z obiegiem statycznym to najprostsze technicznie urządzenia. Wykorzystują prawa fizyki, zgodnie z którymi najwyższa temperatura panuje w górnej części, a najniższa w dolnych partiach lodówki. Dlatego decydując się na takie urządzenie, powinniśmy odpowiednio rozkładać produkty w jego wnętrzu. Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie dynamicznego obiegu powietrza, który wykorzystuje wentylator rozprowadzający zimne powietrze w komorze chłodzenia. W takim wypadku rozłożenie produktów w chłodziarce ma mniejsze znaczenie dla ich prawidłowego przechowywania, bo w praktyce zimne powietrze dostaje się wszędzie równomiernie. Wiele nowoczesnych modeli, zgodnie z oczekiwaniami klientów oraz na podstawie przeprowadzonych badań dotyczących marnowania żywności przez jej nieprawidłowe przechowywanie, wyposażonych zostało w specjalne strefy. Zaliczamy do nich na przykład pojemniki do przechowywania owoców i warzyw. W lodówkach dostępne są zazwyczaj dwa pojemniki, które mają dwojaką funkcję. Po pierwsze, pozwalają zachować porządek w komorze (warzywa i owoce mają swoje miejsce), a po drugie – co ważniejsze – zapewniają optymalną wilgoć, która potrzebna jest do przechowywania i dojrzewania takich produktów. W pojemnikach panuje nie tylko odpowiednia dla tego rodzaju produktów temperatura, ale przede wszystkich zachowany jest odpowiedni poziom wilgotności.

Chłodziarkozamrażarki

Niezależnie od modelu wszystkie chłodziarkozamrażarki z dolnym zamrażalnikiem wyposażone są w pewne standardowe udogodnienia, do których możemy zaliczyć oświetlenie, półki na drzwiach czy specjalne pojemniki do przechowywania jajek.

Zamrażalnik – prawidłowe przechowywanie i mrożenie produktów

O tym, jak bardzo przydatna jest chłodziarkozamrażarka czy zamrażarka w domu, nikogo nie trzeba przekonywać, chyba że należałoby wytłumaczyć jej użyteczność sceptykom mrożonek i miłośnikom zdrowej żywności. Jednak nawet dla nich kostka lodu dodana do szklanki świeżo wyciśniętego soku w upalny dzień to prawdziwe ukojenie. Jednak zanim włożymy cokolwiek do zamrażarki, warto zapoznać się z kilkoma ważnymi zasadami prawidłowego mrożenia, bowiem nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, że nawet mrożonki mają swój okres przydatności do spożycia. Po pewnym czasie mrożone produkty mogą, niestety, się zepsuć, a na pewno stracić walory smakowe. Produkty takie jak ryby, wędliny, gotowe potrawy, ciasto oraz pieczywo nie powinno być zamrożone dłużej niż 6 miesięcy. Ser żółty, drób i mięso mogą być w komorze mrożenia do 8 miesięcy. Warzywa i owoce można mrozić nawet do 12 miesięcy.

Higieniczność mrożenia oraz zachowanie względów bezpieczeństwa są dziś bardzo ważne. Po pierwsze, nie należy zamrażać ponownie już lekko lub całkowicie rozmrożonych produktów. Można zamrozić je znowu dopiero po przygotowaniu (ugotowaniu lub usmażeniu). Zakupione mrożonki warto wkładać od razu do toreb termoizolacyjnych. Przedłużą one niską temperaturę produktów. Świeże warzywa, aby zachowały pełnię wartości odżywczych, przed zamrożeniem należy blanszować (nie dotyczy to np. papryki, cukinii czy szparagów). Po włożeniu produktów do zamrażania warto włączyć funkcję szybkiego mrożenia. Średnio w ciągu 5 godz. produkty zamrożą się bez utraty witamin, smaku, wyglądu czy wartości odżywczych.

Chłodziarkozamrażarki

Vestfrost VR-FB492-2H0I; Concept LK5455wh; Siemens iQ300 KG56NXIEA; Miele KFN 29283 D bb

2021-09-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket