Suszarki do ubrań z pompą ciepła

Suszarki do ubrań

Bębnowe suszarki do ubrań z pompą ciepła są jednymi z najbardziej zaawansowanych sprzętów gospodarstwa domowego. Wśród niezliczonych zalet wyliczyć należy przede wszystkim energooszczędność i funkcjonalność, a także zachowanie estetyki wnętrza, ponieważ eliminują konieczność rozstawiania nieporęcznych i zajmujących przestrzeń balkonowych czy łazienkowych suszarek.

Automatyczna suszarka do ubrań powoli, ale skutecznie staje się standardem w naszych gospodarstwach domowych. Jeszcze kilka lat temu potencjalni użytkownicy z dystansem podchodzili do jej zakupu. Pierwszym z powodów było przeświadczenie, że zużywa dużo energii. Drugi powód dotyczył przekonania, że suszenie ubrań w automatycznym urządzeniu je niszczy. Obecnie wśród najchętniej kupowanych tego typu sprzętów wymienić należy suszarki kondensacyjne z pompą ciepła. Suszenie kondensacyjne polega na skropleniu się wody z suszonej odzieży do specjalnego pojemnika. W praktyce urządzenie pobiera powietrze z pomieszczenia i ogrzewa je za pomocą grzałki. Następnie wdmuchuje gorące powietrze do bębna i w ten sposób suszy tkaniny. Schłodzenie powietrza wiąże się ze skropleniem wilgoci w specjalnie zaprojektowanym do tego miejscu w suszarce.

Suszarki do ubrań

Amica AD2C93KISTVAD; Siemens iQ700 WT47XKH0PL; Bosch WTW85465PL

Sposoby na suszenie ubrań

Bez wyposażenia domu czy mieszkania w automatyczny sprzęt również wysuszymy ubrania, ale warto mieć na uwadze, że będzie to czasochłonne i z pewnością zajmie więcej przestrzeni, niż się spodziewamy. W okresie wiosny i lata, kiedy temperatury panujące na zewnątrz są wysokie, a w dodatku dysponujemy balkonem, tarasem lub ogrodem, jest to wygodne. Niemniej w okresie jesienno- zimowym suszenie ubrań domowymi sposobami może przysporzyć wielu niedogodności. Najstarszym sposobem suszenia ubrań jest wywieszenie ich na zewnątrz. W tej metodzie jesteśmy całkowicie zależni od warunków atmosferycznych, które mogą wspomóc, ale również uniemożliwić szybkie i skuteczne wyschnięcie ubrań. Pomocne będą oczywiście słońce, ciepły wiatr i mróz, a utrudniające – deszcz, mżawka i wilgoć. Ubrania w tym wypadku rozwieszane są na specjalnych suszarniach – rozkładanych w razie potrzeby lub zainstalowanych na stałe.

Pomocnym urządzeniem w suszeniu ubrań stała się odrębna wirówka. Była popularna zwłaszcza w okresie użytkowania pralek wirnikowych. Obecnie każda pralka automatyczna wyposażona jest w program wirowania, a liczba obrotów bębna na sekundę podczas tego programu jest jednym z kluczowych parametrów podczas wyboru sprzętu.

Rozkładane suszarki do ubrań mają, oczywiście, wiele zalet. Są lekkie i poręczne, a zatem również mobilne. W zależności od potrzeb możemy ustawić je w łazience, pokoju, na balkonie czy na tarasie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że ubrania będą schły od kilku do kilkunastu godzin, a widok suszarki, na której rozłożona jest bielizna, w salonie niekoniecznie będzie wpisywał się w wystrój wnętrza. Odpowiedzią na potrzeby związane z krótkim czasem suszenia, oszczędnością przestrzeni, a także dbałością o tkaniny będzie automatyczna suszarka bębnowa do ubrań.

Suszarki do ubrań

Suszarki kondensacyjne suszą ubranie gorącym powietrzem, a po schłodzeniu go odprowadzają wodę do pojemnika, co oznacza, że do prawidłowego działania wystarczy podłączyć sprzęt jedynie do instalacji elektrycznej.

Od wirówki po suszenie ciepłym powietrzem

Pierwszym elektrycznym urządzeniem wspomagającym suszenie ubrań była bez wątpienia wirówka. Do tej pory rozmaite rodzaje wirówek są dostępne na rynku i cieszą się niemałym powodzeniem, ponieważ w dalszym ciągu znajdują się użytkownicy, których potrzeby ten sprzęt w zupełności spełnia. Wraz z pojawieniem się na rynku pralek automatycznych wirówki wolnostojące zostały zastąpione programem wirowania, w który wyposażona była pralka.

Kolejnym krokiem technicznym wspomagającym suszenie wypranych ubrań była automatyczna suszarka. Pierwsze sprzęty nazywane były wywiewowymi, ewakuacyjnymi lub wentylacyjnymi, a do ich prawidłowego działania należało je podłączyć do sieci wentylacyjnej. Takie podłączenie nie zawsze było możliwe, więc producenci zaczęli poszukiwać nowych rozwiązań. Tak nastała era suszarek kondensacyjnych, które obecnie są głównym rodzajem tych sprzętów. Kondensacja to inaczej zmiana stanu skupienia z postaci gazowej w ciekłą. Stąd nazwa suszarki, ponieważ pranie suszone jest parą wodną, która po wykorzystaniu skrapla się. Urządzenie w ten sposób pozbywa się pary wodnej, a precyzyjnie mówiąc, gorącego powietrza. Nie musimy jej podłączać do systemu wentylacji, ponieważ skropliny trafiają do specjalnie do tego przeznaczonego zbiornika. Ich usuwanie następuje w dwojaki sposób i zależy od modelu sprzętu. Pierwszym sposobem jest podłączenie urządzenia do sieci wodno-kanalizacyjnej. Opróżnianie zbiornika odbywa się automatycznie, bez jakiejkolwiek ingerencji czy zaangażowania użytkownika. Drugi sposób to manualny, w którym to użytkownik okresowo opróżnia zbiornik. Taki sposób może wydawać się mniej komfortowy, ale za to brak specjalnych podłączeń sprawia, że urządzenie może stać w dowolnym miejscu w domu czy mieszkaniu, a do sprawnego działania potrzebuje jedynie bliskości gniazdka elektrycznego.

Suszarki z pompą ciepła pracują w tak zwanym zamkniętym obwodzie. W uproszczeniu możemy powiedzieć, że pompa ciepła zapewnia recykling energii. W tym procesie gorące powietrze zostaje schłodzone i ponownie wykorzystane. To znacznie wypływa na zmniejszenie poboru energii. Dodatkowo pompa ciepła pośrednio umożliwia szybkie i skuteczne suszenie ubrań w niższych temperaturach niż w suszarkach, w których jej nie zastosowano. Suszenie w niskich temperaturach jest dużo bezpieczniejsze dla zachowania jakości tkanin.

Suszarki do ubrań

Miele TEB155 WP; Amica AWD82LCB; Bosch WTX87EH0EU

Gdzie ustawić automatyczną suszarkę bębnową?

To kolejna zaleta tego sprzętu. Wolnostojąca suszarka bębnowa może być ustawiona wszędzie tam, gdzie uznamy, że dla naszej wygody jest to odpowiednie miejsce. Jedynym ograniczeniem mogą być sprzęty podłączane do instalacji wodno-kanalizacyjnej, w których zbiornik skraplającej się podczas suszenia wody opróżnia się automatycznie. Są również modele opróżniane manualnie i w nich umiejscowienie do sprawnego działania ogranicza się jedynie do bliskości źródła energii elektrycznej.

Najpopularniejszym sposobem montażu i najpraktyczniejszym wydaje się umiejscowienie suszarki w bezpośredniej bliskości pralki automatycznej. Wtedy po skończonym cyklu prania wyjęte z pralki ubrania bezpośrednio przedkładamy do suszarki. Oszczędza to czas przenoszenia bielizny do innego pomieszczenia, a także plecy użytkownika, ponieważ mokre pranie waży zdecydowanie więcej niż suche. Popularne są sposoby montażu w tak zwanym ciągu, czyli pralka obok suszarki, ale również w słupku, gdzie suszarka montowana jest na pralce automatycznej. Drugi ze sposobów jest szczególnie polecany do niewielkich przestrzeni, małych łazienek i mniejszych pomieszczeń pralniczych. Wszystkie elementy sterujące na sprzęcie są wygodnie dostępne od frontu, wiec nie ma obaw, że nie dosięgniemy do programatora czy będziemy mieli trudność z wyjęciem wysuszonych tkanin.

Z instalacyjnego punktu widzenia nie ma żadnego konkretnego powodu, aby automatyczna suszarka do ubrań stała w bezpośrednim sąsiedztwie pralki. Zarówno pralka, jak i suszarka są urządzeniami niezależnymi i mogą być umiejscowione w innych częściach domu. Z praktycznego punktu widzenia warto zauważyć, że wyjmowanie mokrych ubrań z pralki, która stoi w łazience, a następnie ich przenoszenie do miejsca, w którym stoi suszarka, może okazać się niewygodne, a przy tym czasochłonne i uciążliwe. Oba urządzenia wybrane od tego samego producenta lub podobne gabarytowo będziemy mogli dowolnie zestawić i konfigurować tak, aby odpowiadało to naszym potrzebom, oczekiwaniom, a przede wszystkim możliwościom, zarówno personalnym, jak i przestrzennym. Z praktycznego puntu widzenia najlepszym rozwiązaniem dla pracy i użytkowania tych sprzętów jest postawienie ich w łazience lub specjalnym pomieszczeniu wydzielonym jako pralniosuszarnia. Jeśli uznamy, że najwygodniejszy dla nas będzie montaż pralki i suszarki w kuchni, przedpokoju czy pod schodami i będziemy dysponowali odpowiednimi podłączeniami, nie ma ku temu technicznych przeciwwskazań.

Suszarki do ubrań

Przed instalacją urządzeń pralniczych konieczny jest demontaż śrub transportowych blokujących bęben oraz pozbycie się wszelkich zabezpieczeń (folii, kartonów, styropianów itp.), a następnie dokładne wypoziomowanie urządzenia.

2021-09-01
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket