Baterie z filtrem do wody

Baterie

Bateria kuchenna te jeden ze sprzętów, którego używamy w kuchni niemal codziennie. Od jej odpowiedniego doboru zależeć będzie komfort użytkowania, ale również wygląd przestrzeni. Równie istotne są parametry, takie jak wysokość, wyjmowana wylewka czy filtr wody w zestawie.

W kuchniach otwartych na salon, bardziej niż w przypadku zamkniętych przestrzeni, będziemy zwracali uwagę na wzornictwo. Nie musi to oznaczać, że mamy ograniczać swój wybór jedynie do wyglądu baterii. Producenci armatury kuchennej doskonale znają potrzeby współczesnych użytkowników, trendy wzornicze oraz produkcję w zgodnie z zasadą „zero waste”. Dlatego wielu z nich oferuje baterie kuchenne z wbudowanym filtrem wody lub dołącza go do zestawu. Jednym z powodów jest dbałość o nasze zdrowie, ale również troska o środowisko naturalne. Produkcja rozmaitych sprzętów codziennego użytku zgodnie z filozofią zrównoważonego rozwoju jest obecnie w fazie pełnego rozkwitu.

Baterie

AQUAPHOR Kryształ A; Grohe Blue Pure Minta; AQUAPHOR Kryształ B ECO

Baterie z nowoczesnymi systemami filtracji

Baterie z wbudowanym filtrem wody znajdują się w ofercie wielu producentów armatury, nie tylko kuchennej, ale również łazienkowej – do użytku domowego i komercyjnego. Woda filtrowana jest z zastosowaniem rozmaitych funkcji i opatentowanych systemów filtracji. W zależności od producenta będą nosiły inną nazwę i różniły się szczegółami konstrukcyjnymi. 

Marka Grohe oferuje w swoich bateriach z wbudowanym filtrem system Grohe Blue. Jest to system kuchenny, który składa się z baterii kuchennej i filtra do wody montowanego wygodnie pod zlewem. Jest to alternatywne rozwiązanie dla osób, które cenią niczym niezakłócony smak czystej wody. Podczas filtracji z wody usuwane są metale ciężkie, kamień, a także chlor. Wymienialny wkład filtra wystarczy na przefiltrowanie aż 600 l. Jego wymiana jest prosta i nie przysparza większych trudności. Przykładem opisanego systemu jest zestaw Grohe Blue Pure Minta. Marka Franke oferuje klientom nowoczesny, kapsułkowy system filtracji wody. System został opracowany w Szwajcarii, a następnie opatentowany. Uznawany jest za najmniejszy na świecie, ale także pierwszy, który łączy aktywny węgiel z membraną opartą na nanotechnologii. Filtrację wody można opisać w czterech krokach. W pierwszej fazie woda z przyłącza trafia do tak zwanego filtra wstępnego. Tu wychwytywane są i eliminowane większe cząstki zanieczyszczeń. Nanotechnologia wykorzystana w membranie o grubości 0,06 mm, umieszczonej w nylonowej siatce, usuwa również bakterie. Następnie woda przepływa przez aktywny węgiel, który zatrzymuje zanieczyszczenia, zarówno te, które są rozpuszczalne, jak i nierozpuszczalne w wodzie. Tak samo, jak w przypadku innych producentów, filtr wymaga okresowej wymiany. Sygnalizuje to specjalna dioda zmieniająca kolor z zielonego na czerwony. Wymiana filtra jest bardzo prosta. Polecanym produktem z kapsułkowym systemem filtracji opatentowanym przez Franke jest bateria Vital.

Baterie

Wiele modeli baterii bez filtra wyposażonych jest w specjalny system, do którego możemy podłączyć zewnętrzny system filtracji bez skomplikowanych czynności montażowych. (Fot. Teka)

Rozwiązania oszczędzające zużycie wody

Baterie kuchenne wyposażane są w różnego rodzaju funkcje i rozwiązania techniczne. Służą one nie tylko komfortowi korzystania z urządzenia, ale również zminimalizowaniu zużycia wody. Dostępny może być m.in. termostat, czyli blokada zapobiegająca przypadkowemu uruchomieniu wody o temperaturze powyżej 38 °C. Ustawienie odpowiedniej temperatury ułatwia tak zwany mieszacz, dzięki któremu nie tracimy czasu ani wody na każdorazowe ustawianie temperatury. Wystarczy zrobić to raz, a potem tylko podnosić uchwyt. Sterowanie może być również elektroniczne – za pomocą pilota można ustawić żądaną temperaturę. Dostępne są modele ze sterowaniem umieszczonym na wylewce lub ze sterowaniem w zlewozmywaku. Osobom, które cenią sobie oszczędność, polecamy baterie z przyciskiem „eko”, który odpowiednio dawkuje strumień wody. Oszczędzaniu sprzyja również perlator, napowietrzający wodę. Co ciekawe, w zależności od modelu może to być oszczędność nawet do 60 proc. Przydatnym rozwiązaniem mogą okazać się również głowice z blokadą, działającą na podobnej zasadzie, jak hamulec w samochodzie. Użytkownik może podnieść lub uchylić uchwyt tylko do pewnego stopnia – w tym czasie z baterii wypływa ok. 5–7 l wody na minutę, dopiero po pokonaniu oporu wypłynie większy strumień. Oszczędzić wodę pomagają również baterie bezdotykowe, które uruchamiają strumień wody wyłącznie wtedy, gdy czujnik wykryje obecność dłoni pod wylewką. Podobną funkcję spełniają baterie, w których można ustawić określony czas wypływu wody.

Baterie

Wyciągana wylewka w bateriach sztorcowych stanowi ich przedłużenie i sprawia, że możemy napełniać garnki stojące na kuchence obok czy wiadra i miski niemieszczące się w zlewie kuchennym. (Fot. Blanco (x2))

Konstrukcja wylewki ma znaczenie

Z uwagi na rozmaitość stosowanych przez producentów armatury wylewek baterie dzielimy na kila rodzajów. Do wyboru mamy na przykład takie, z których wylewka jest wyciągana. Wzornictwem przypominają nieco krany wyposażone w rączkę prysznicową. Wylewka taka połączona jest z baterią za pomocą elastycznego węża o długości wahającej się zwykle w przedziale między 100 a 150 cm, w zależności od producenta. Na drugim końcu węża umieszczony jest niewielki obciążnik, dzięki któremu wąż można łatwo wsunąć z powrotem do baterii i praktycznie ukryć pod zlewozmywakiem. W większości armatury z wyciąganą wylewką na uchwycie baterii zainstalowany jest przełącznik, który umożliwia regulację strumienia wody. W zależności od potrzeb użytkownik może przestawić strumień wody ze zwykłego na prysznicowy, czyli rozproszony – i odwrotnie.

Kolejnym rodzajem są baterie z ruchomą wylewką. Są to najpopularniejsze i klasyczne baterie, zwane również sztorcowymi. Wyposażone są w ruchomą wylewkę, która jednocześnie nie ma możliwości wyciągania. Wylewka ta może mieć możliwość obrotu (najczęściej w szerokim zakresie – od 90° do 360°).

Na rynku dostępne są również modele, w których wylewka jest nieruchoma. Przy tego typu baterii trzeba dokładnie dopasować długość wylewki do wielkości zlewozmywaka, ponieważ po zamontowaniu nie można nią manewrować.

Wśród rodzajów warto również wymienić modele profesjonalne oraz półprofesjonalne, zwane też sprężynowymi. Półprofesjonalne baterie mają zwykle kształt litery „U” i zakończone są ruchomym elementem sprężynowym, który pozwala na swobodne wyjmowanie i przemieszczanie wylewki w zależności od potrzeb. Konstrukcje tzw. profesjonalne charakteryzują się dwoma wypływami wody, które są niezależnie regulowane. Pierwszy z nich jest standardowy, a drugi sprężynowy.

Baterie

Baterie powinny odpowiadać naszym potrzebom głównie w kwestii parametrów i codziennego użytkowania, ale nie bez znaczenia jest również ich wygląd, zwłaszcza w kuchniach otwartych na inne pomieszczenia.

Baterie

BLANCO FONTAS-S II Filter; Franke Vital

2021-09-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket