Serie wzornicze w modzie!

Serie wzornicze

Raz na dwa, trzy lata, a niektórzy producenci nawet co roku wprowadzają nowe linie wzornicze bądź uzupełniają te, które już istnieją, o nowe produkty. Można to zaobserwować niemal w każdym sektorze wyposażenia gospodarstwa domowych – od tkanin, armatury kuchennej i łazienkowej, przez porcelanę, po duże i małe AGD.

W tych trzech ostatnich dziedzinach dzieje się chyba najwięcej. Ten trend utrzymuje się w Polsce od kilkunastu lat. Serie stają się coraz bardziej rozbudowane, ekstrawaganckie i funkcjonalne. No i oczywiście piękne!

Dlaczego lubimy serie?

Z dość błahego powodu. Konsumenci przestali się już zadowalać „jakimś” tosterem, kupionym przypadkowo czajnikiem elektrycznym czy ekspresem przelewowym z „minionej epoki”. Nie oznacza, że nie chcą go mieć. Chcą, tylko w nowej, spójnej stylistyce i wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązanie i funkcje. A skoro jest wybór, to dlaczego nie kompletować urządzeń jednolitych stylistycznie w dodatku w tym samym kolorze? Odpowiedź jest więc prosta. Konsumenci lubią serie, bo są coraz ładniejsze i lepiej wykonane, mają też ciekawsze wzory, a do ich produkcji używa się coraz nowocześniejszych technologii oraz materiałów. Wzornictwo tych urządzeń często wytyczają znani projektanci, którzy potrafią zaprojektować wszystko – od wyciskacza do cytrusów po wspaniały toster, a nawet pralkę, lodówkę czy telewizor zdobione kryształkami Swarovskiego.

Serie wzornicze

Bosch ComfortLine

Linia wzornicza czy seria śniadaniowa?

Linie wzornicze obejmują obecnie szeroki zakres produktów – nie tylko odnoszą się już do drobnego AGD. Coraz częściej spotykamy spójne wzorniczo czy kolorystycznie linie dużego AGD, sprzętu RTV i wielu innych wyrobów – mebli, szkła, ceramiki itp. Serie śniadaniowe to określenie pochodzące z Wielkiej Brytanii. Pod tym pojęciem zwykle mamy na myśli klasyczny zestaw do przygotowywania śniadania, w skład którego na Wyspach wchodzą czajnik, toster i ekspres przelewowy. Jednak rynek stale ewoluuje i pojęcie „serie śniadaniowe” znacznie się rozmyło. Wynika to z faktu, że producenci owe serie zaczęli rozszerzać o produkty, które wychodzą daleko poza przygotowywanie śniadania. Do „serii” trafiają blendery, miksery, roboty wieloczynnościowe, sokowirówki, a nawet żelazka. I dobrze! Zwiększa to bowiem możliwości funkcjonalne. Problemem pozostało jedynie nazewnictwo, dlatego proponujemy, aby zestaw, w skład którego wchodzą minimum dwa urządzenia z zakresu: toster, czajnik i ekspres (przelewowy lub ciśnieniowy), nazywać „serią śniadaniową” lub przemiennie „linią wzorniczą”, a do innych możliwych zestawów stosować zdecydowanie tylko określenia „serie wzornicze” lub „linie wzornicze”. Zdecydowanie uprości to sprawę i uporządkuje znaczny chaos informacyjny. Zwróćmy uwagę, że te dwa ostatnie pojęcia są szersze i bardziej wszechstronne. Zawierają bowiem w sobie wszystkie propozycje producentów drobnego czy dużego AGD – począwszy od klasycznych serii, po urządzenia nieujmowane jako elementy jednej kolekcji. Tak więc pod pojęciem „linia” kryje się zbiór wszystkich urządzeń spójnych stylistycznie i nawiązujących do konkretnego typu wzornictwa. Pod uwagę bierzemy przede wszystkim kolorystykę, materiał wykonania i elementy wykończenia, a także styl, w jakim zostały utrzymane.

Serie wzornicze

Amica KM 2012 + TD3021; Camry CR 1292 + CR 3217

Co i kto kreuje linie wzornicze?

Duży wpływ na popularyzację nowych kolorów, faktur i wzorów mają projektanci, styliści, międzynarodowe targi konsumpcyjne, choćby Ambiente, oraz konkursy, a wśród nich słynne na świecie „Red Dot” czy „iF”. Dzięki popularyzacji tych nowinek każdy marzy o wymianie „starego” na nowe. Coraz częściej wiąże się to także z generalnym remontem, zmianą stylu wyposażenia wnętrza oraz jego kolorystyki. Urządzeń AGD nie kupuje się już „na całe życie”. Zmieniają się mody, zmieniają się upodobania. W jednym czasie na topie są produkty z wyoblonymi kształtami, w innym akcentem są drewniane uchwyty lub szklane wstawki, w jeszcze innym królują motywy wzornicze. Niezależnie od mód mieszają się też style. Są serie nowoczesne, w stylu etno, retro, vintage, skandynawskim czy schabby chic. Mimo to pewne elementy są dla linii zawsze wspólne – najczęściej mają one tę samą stylistykę, bryłę, kolory czy wstawki. Produkty z sektora drobnego AGD to sposób na wzbogacenie kuchennego wnętrza, nadanie mu bardziej oryginalnego lub harmonijnego charakteru. Dodajmy, że ciekawy design w zestawieniu z bogatą ofertą funkcjonalną produktów wchodzących w skład konkretnej serii daje naprawdę duże kulinarne (i nie tylko) możliwości.

Serie wzornicze

Podstawowe serie śniadaniowe, jak np. Breville Mostra, składają się z tostera i czajnika elektrycznego. (Fot. Breville)

Ile „linii” w linii?

Przy okazji zaznajamiania się z tematem warto pamiętać także, że w zależności od konkretnego producenta różne są liczba i rodzaj produktów wchodzących w skład linii. Bardzo często umownie nazwany „zestaw śniadaniowy” ma nie trzy urządzenia, a tylko dwa – np. czajnik w połączeniu z tosterem. Jeszcze inni producenci dodają do zestawu trzech klasycznych urządzeń (toster, czajnik ekspres) opiekacz i sokowirówkę. Na marginesie, sama lista dodatkowych urządzeń może być bardzo długa i obejmować wiele urządzeń, włącznie ze wspomnianymi powyżej żelazkami. Z drugiej strony na rynku dostępnych jest wiele produktów spójnych stylistycznie, jednak nieujmowanych przez producentów jako urządzenia należące do jednej kolekcji. Rozróżnienie tego typu przekłada się także na sposób sprzedaży. Serie śniadaniowe czy linie wzornicze, podobnie jak garnki czy nawet meble, zazwyczaj można, ale nie trzeba kupować razem, jako jeden zestaw. Czasami można dobrać do nich inne urządzenia lub połączyć kolory albo style – wszystko zależy od inwencji kupującego. Zdarzają się jednak serie – i o tym należy pamiętać – które mają jedno opakowanie i jedną cenę. Rozbicie takiego zestawu nie wchodzi w grę. No cóż, rynek nie znosi próżni.

Serie wzornicze

Breville High Gloss

Cechy dobrej serii

Składa się na nie wiele czynników, a wśród nich są na pewno preferencje kupujących, są jednak jeszcze inne, które warto brać pod uwagę. Jedni szukają od razu zestawu wieloelementowego, inni chcą kupić tylko jeden lub dwa z danej serii produktów – ważne więc, aby była taka możliwość. Atutem każdej z linii wzorniczych jest zakres funkcjonalny danej serii, czyli od czajnika do żelazka czy sokowirówki. Im więcej urządzeń do nabycia, tym lepiej. W praktyce bowiem z czasem może zaistnieć potrzeba dokupienia takiego czy innego produktu. Oczywiście, wspólnym mianownikiem wszystkich typów serii i elementów w nich występujących są jakość wykonania, użyte do produkcji materiały i komponenty, dostępne funkcje i rozwiązania, jakże ważne łatwość i komfort obsługi oraz projekt i wzornictwo.

Serie wzornicze

Eldom Bubbles; Kalorik Retro Red

2021-08-11
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket