Chłodziarkozamrażarki z zamrażarką górną

Chłodziarkozamrażarki z zamrażarką górną

Czy lodówka z zamrażarką umiejscowioną na górze to dobre rozwiązanie? W wielu wypadkach tak. Znajdziemy na rynku, co prawda, zdecydowanie mniej tego typu modeli niż tych z zamrażalnikiem umiejscowionym na dole, niemniej wciąż cieszą się one popularnością ze względu na swą wyjątkową konstrukcję.

Obecnie klasyczna lodówka to taka, która łączy w sobie funkcje chłodziarki i zamrażarki. Zwykle mrożenie umiejscowione jest na dole, a chłodzenie w górnych partiach. Obie komory są wyposażone w oddzielne drzwi. W odwrotnej sytuacji, gdy to zamrażalnik zlokalizowany jest wyżej, mamy dwie możliwości funkcjonalne. W pierwszej zamrażalnik jest ukryty wewnątrz lodówki, a całość zamykana jest wspólnymi drzwiami. W drugiej mrożenie zlokalizowane jest w oddzielnej komorze, która zamykana jest dolnymi drzwiami. Początki tego chłodniczego urządzenia wyglądały tak, że zamrażalnik był zlokalizowany na górze. Później konstruktorzy przenieśli go na dół, tłumacząc to większą pojemnością, a co za tym idzie – wysokością. Prawda jest taka, że urządzenie będzie na tyle wygodne, na ile określi to sam użytkownik. Jeśli ma problemy z kręgosłupem albo jest niewielkiego wzrostu, często wybór pada właśnie na taką konstrukcję. Jest ona po prostu bardziej praktyczna.

Wolnostojąca i do zabudowy

Chłodziarkozamrażarki z górną z zamrażarką występują zarówno w wersjach wolnostojących, jak i do zabudowy. O ile modele wolnostojące gwarantują większą swobodę ustawienia urządzenia, o tyle zabudowa ma tę zaletę, że urządzenia ukryte są ciągu meblowym, co wpływa na estetykę i aranżację kuchni. Dodatkową zaletą jest wyciszenie ich pracy. Warto zauważyć, że sprzęt do zabudowy będzie wymagał szczególnej oprawy konstrukcyjnej. Wynika to z norm i bezpośredniej bliskości mebli. Takie urządzenie wymaga dodatkowej wentylacji, którą będzie kratka wentylacyjna, umiejscowiona w dolnym cokole. Nierzadko jest to odbierane przez użytkowników jako zaburzenie aranżacji, niemniej jest potrzebne do prawidłowego działania lodówki w zabudowie.

W wypadku modeli z górną zamrażarką znacznie bardziej popularne są konstrukcje wolnostojące, a co za tym idzie, jest ich na rynku zdecydowanie więcej. Wybierając odpowiedni sprzęt, zwróćmy uwagę na gabaryty, jakość wykonania i wzornictwo. To w tej grupie sprzętów kuchennych kolor i kształt będą odgrywały szczególną rolę, ponieważ wolnostojąca lodówka jako pierwsza przyciąga wzrok w kuchni.

Chłodziarkozamrażarki

Amica FD2015.4X; Concept LFT4560ss; MPM 260-CZ-42RB; Sharp SJ-T1227M6W

Skąd się bierze chłód w lodówce?

Klasyczny układ chłodzący lodówki składa się ze sprężarki, skraplacza, parownika, czynnika chłodniczego, zwanego fachowo chłodziwem, oraz termostatu. Chłodziwo przechodzi szereg reakcji, a na końcu jest sprężane. Równocześnie ciepłe powietrze oddawane jest do otoczenia. Za pośrednictwem zaworu rozprężone chłodziwo wraca do parownika i cały cykl się powtarza.

Ważną częścią układu chłodzącego w chłodziarkozamrażarce jest termostat. Pełni on funkcję strażnika temperatury, aby ta utrzymywała się na właściwym poziomie. W przypadku jej wzrostu zadaniem termostatu jest automatyczne uruchomienie sprężarki, która ją obniży do odpowiedniego poziomu. Niesprawność na którymkolwiek z etapów przechodzenia chłodziwa czy też uszkodzony termostat mogą być przyczyną dużych strat energii i uszkodzenia agregatu.

Pierwszym symptomem, który może spowodować dalsze uszkodzenia, a który jesteśmy w stanie samodzielnie wychwycić podczas użytkowania, jest szczelność drzwiczek. Zwróćmy uwagę uszczelkę w drzwiach, która powinna być gładka i sprężysta, bez uszkodzeń i odkształceń. To ona jest w dużej mierze odpowiedzialna za odpowiednią izolację termiczną.

Chłodziarkozamrażarki

Kolorystyka wolnostojących modeli to wciąż odmiany czerni, bieli lub srebra, ale coraz częściej znajdziemy również niestandardowe i przyciągające wzrok wersje kolorystyczne retro. (Fot. Amica)

Zamrażanie, czyli co?

Chłodzenie żywności to innymi słowy obniżanie temperatury w przestrzeni, w której znajdują się produkty. W chłodziarkach stosuje się temperatury w granicach od 0 do ok. 10 ºC. Mrożenie umożliwia dłuższe przechowywanie żywności niż jej chłodzenie. Polega ono na szybkim schłodzeniu produktu do bardzo niskiej temperatury i utrzymaniu jej poniżej -18 ºC w czasie całego okresu przechowywania.

Mrożenie produktów spożywczych pozwala na ich przechowywanie w zamrażarce nawet przez kilkanaście miesięcy. Proces ten wstrzymuje rozwój i działanie drobnoustrojów powodujących psucie żywności i wywołujących zatrucia. Warto wiedzieć, że zimno lodówki czy zamrażarki, co prawda, jest niezbędne w gospodarstwach domowych, niemniej nie jest wskazane dla pewnych grup warzyw i owoców. Przykładem warzyw szybciej tracących świeżość pod wpływem niskich temperatur są pomidory, ogórki czy papryka. Producenci żywności coraz częściej umieszczają na opakowaniu informacje dotyczące tego, w jakich warunkach powinniśmy dany produkt przechowywać.

Chłodziarkozamrażarki

Sharp SJ-XG640MBE; Amica FD2385.4XI; Samsung RT38K553PS9

Lodówka bez lodu

W chłodziarkozamrażarkach z górnym zamrażalnikiem, tak samo jak w modelach z dolnym, stosowany jest system No Frost. Do niedawna spotykany był w innowacyjnych lodówkach, teraz staje się standardem. Istotą działania tak zwanej chłodziarki czy chłodziarkozamrażarki bezszronowej jest kontrola poziomu wilgotności wewnątrz urządzenia. W systemie No Frost powietrze wewnątrz lodówki cyrkuluje na bieżąco i odprowadza z niej wilgoć, z której bierze się szron i lód. Wilgoć odprowadzana jest do specjalnego pojemnika, z którego zostaje automatycznie odparowana. Modele wyposażone w ten system nie wymagają tak zwanego odszraniania, co wpływa na komfort użytkowania.

W zależności od producenta rozwiązanie to może przyjmować nieco inne nazwy. Marka Amica w swoich modelach stosuje system o nazwie TotalNoFrost. Z kolei Vestfrost rozszerza wspomniany system i nazywa go NoFrostMulti. Jest to niezależny system obiegu powietrza w komorach chłodziarki i zamrażarki, który usuwa ciepłe powietrze ze środka, a w zamian nadmuchuje chłodne.

Chłodziarkozamrażarki

Kostkarka do lodu umiejscowiona innowacyjnie na drzwiach nie zabiera pojemności w komorze zamrażarki, co było dotąd znaczną niedogodnością. (Fot. Sharp)

Chłodziarkozamrażarki

Ravanson LKK-210RC; TCL RT545GM1220; Amica FD2365.4; Sharp SJ-T1227M5W

Czyszczenie zamrażalnika

Mycie zamrażalnika rozpoczynamy od ustalenia jego rodzaju. Jeśli jest to tradycyjne urządzenie statyczne, należy podłożyć miskę i pozbyć się zbędnego lodu na ściankach i szufladach zamrażarki.

Zanim przejdziemy do praktycznego rozmrażania, jeżeli lodówka nie jest w yposażona w system No Frost, wyjmujemy z komory zamrożone produk ty. Ponieważ są w fazie głębokiego mrożenia, musimy zadbać o to, aby w miarę możliwości jak najdłużej utrzymać tę temperaturę. Wkładamy żywność do miski i przekładamy ją wkładami chłodzącymi, które utrzymają temperaturę przez kilka godzin. Dodatkową izolacją może być przykrycie produktów czystym grubym ręcznikiem.

Ważne jest, aby do usuwania nagromadzonego lodu nie używać żadnych ostrych narzędzi. W ten sposób możemy uszkodzić powierzchnię, a w skrajnych przypadkach nawet zepsuć urządzenie. Nie należy też stosować gorącej wody, która szybko rozmrozi sprzęt. Po usunięciu lodu i szronu dokładnie myjemy wnętrze zamrażarki delikatną ściereczką nasączoną ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Urządzenia z systemem No Frost lub automatycznym rozmrażaniem nie wymagają ręcznego rozmrażania. Po umyciu osuszamy i wietrzymy komorę.

2021-08-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket