Winiarki do zabudowy

Winiarki do zabudowy

Na rynku pojawia się coraz większa liczba producentów oferujących urządzenia do przechowywania wina. Dlaczego? Dlatego, że rośnie zainteresowanie jego prawidłowym przechowywaniem i podawaniem.

Winiarki to produkty przeznaczone dla najbardziej wymagających klientów – koneserów wina. Producenci postanowili odpowiedzieć na rosnące zainteresowanie przechowywaniem i odpowiednim podawaniem tego szlachetnego trunku, dzięki czemu klienci mogą przebierać w ofertach różnych marek i wybrać model, który będzie dopasowany do jego potrzeb. Winiarki, czy też chłodziarki do wina, są już standardem w takich krajach jak Francja czy Wielka Brytania. Polacy szybko się uczą, edukują podróżami, podpatrują światowe trendy, a tym samym robią rewolucję wśród sprzętu gospodarstwa domowego na rodzimym rynku.

Wielkość ma znaczenie

Podstawowym i jednym z najważniejszych parametrów winiarki jest jej pojemność. Najczęstszym oznaczeniem będzie liczba butelek, która zmieści się w środku. Rzadziej pojemność będzie podawana w litrach. Za standardową jednostkę miary chłodziarki do wina przyjmuje się butelkę bordeaux o pojemności 0,75 l. Butelka ta występuje również w dwóch wersjach: lekkiej oraz ciężkiej. Różnica między nimi to, oczywiście, masa i większe zagłębienie na dnie butelki ciężkiej (zwykle przeznaczonej do wina z wyższej półki). Duże winiarki umożliwiają przechowywanie nawet kilkuset standardowych butelek wina, z kolei w mniejszych zmieści się ich od kilku do kilkunastu. Od pojemności chłodziarki będzie zależeć jej wielkość. Im większa pojemność, tym bardziej możemy się spodziewać, że urządzenie będzie zajmowało więcej miejsca. W przypadku zabudowy chłodziarki o dużej i bardzo dużej pojemności projektowane są tak samo jak lodówki czy lodówkozamrażarki.

Winiarki

Amica WCB2K60B36.1; Vestfrost WFG 45; Miele KWT 6422 iG; Gaggenau RW404261

Temperatura dla wina

Szczególną funkcjonalnością winiarek jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury. Urządzenia te dzielimy na jednostrefowe i takie, które mają więcej niż jedną strefę chłodzenia. Różne strefy chłodzenia zapewniają optymalną temperaturę przechowywania dla różnych rodzajów wina. Co ciekawe, niektóre modele przeznaczone są specjalnie do długoterminowego przechowywania. Winiarki jednostrefowe działają na zasadzie chłodzenia grawitacyjnego. Chłodne powietrze gromadzi się na dole urządzenia, z kolei ciepłe masy powietrza unoszą się ku górze. Zatem wymagające mniejszej temperatury wino białe powinno być ułożone na dole, a czerwone na wyższych pólkach winiarki. W celu zapewnienia optymalnej temperatury dla różnych gatunków wina producenci często wyposażają ten sprzęt w regulację temperatury, aby zapewnić optymalne warunki przechowywania dla różnych gatunków wina.

Niektóre urządzenia wyposażone są w regulację wilgotności. Jej optymalny poziom sprzyja przechowywaniu trunków. Równie ważnym parametrem, obok temperatury i wilgotności, jest jakość i czystość powietrza we wnętrzu chłodziarki do wina, za który odpowiadają nowoczesne systemy filtracji.

Winiarki

Firma Vestfrost, doświadczony specjalista w segmencie produkcji chłodziarek do wina, ma w ofercie wyjątkowe modele, które oprócz spełnienia swojej podstawowej funkcji, czyli chłodzenia wina, będą doskonałym elementem wystroju domowego wnętrza. W zależności od aranżacji przestrzeni, mogą być zarówno zabudowane, jak i wolnostojące.

Cicho, ciszej, najciszej

Winiarka, w której przechowujemy trunki, jest urządzeniem, które stale pozostaje w trybie pracy. Dokładnie tak samo, jak lodówka, czy lodówkozamrażarka. Taka jest ich funkcjonalność. Cicha praca jest niewątpliwie jedną z ważnych zalet chłodziarek do wina. Głośność – mierzona w decybelach – w wielu modelach nie przekracza 45 dB, a w wypadku niektórych nawet 40 dB.

W codziennym życiu taką głośność można porównać do szmeru lub cichej rozmowy, podczas gdy w pokoju obok śpi małe dziecko. Taka funkcjonalność sprzyja instalacji winiarki nie tylko w kuchni, ale również w salonie, gdzie zwykle odpoczywamy, bo dźwięk wytwarzany podczas jej pracy nie będzie dla nas uciążliwy. Głośność urządzenia może zależeć nie tylko od kompresora i wentylatora, ale również samej obudowy. Winiarka zabudowana w ciągu mebli czy też w specjalnie przygotowanym miejscu w innym pomieszczeniu niż kuchnia może zostać dodatkowo wygłuszona. To samo dotyczy drzwiczek. Przeszklone wyglądają bardzo efektownie, ale w pełni zabudowane będą dodatkową izolacją, zapewniającą cichą pracę.

Winiarki

Fot. Amica

Światło i oświetlenie

Oświetlenie stosowane w winiarkach służy nie tylko do rozświetlenia wnętrza komory, przez co ułatwia znalezienie pożądanej butelki, ale również efektownie oświetla przechowywaną kolekcję trunków, gdy przeszklone drzwi winiarki są zamknięte. Co ważne, nadmiar światła i ciepła przyspiesza dojrzewanie wina i może negatywnie wpływać na jego smak i zapach. Dzieje się tak dlatego, że podczas tego procesu wytwarzane są związki siarki. Producenci coraz częściej stosują oświetlenie LED, które nie tylko minimalizuje koszty eksploatacji, ale dodatkowo jest bezpieczne dla samego wina. To dlatego, że świecące diody generują znacznie mniej ciepła niż żarówki czy świetlówki. Dodatkowo oświetlenie LED może przybierać różne kształty i kolory. Zabudowana w salonie winiarka wyposażona w finezyjne oświetlenie staje się dodatkowym źródłem światła, a także niebanalnym elementem wystroju wnętrza. Co więcej, oświetlane może być wnętrze, ale również dodatkowe elementy, jak drzwi, listwy czy stylizowane detale.

2021-07-29
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket