Płyty współpracujące z okapami

Płyty

Płyta i okap to standardowe urządzenia, bez których trudno wyobrazić sobie współczesną przestrzeń kuchenną. „Inteligentne” rozwiązania, współpraca sprzętów i rozmaite funkcje, które ułatwiają codzienne gotowanie, stają się standardem.

Coraz częściej producenci sprzętu gospodarstwa domowego widzą potrzebę integracji rozmaitych urządzeń w służbie codziennej pracy. Współpraca płyt kuchennych z okapami staje się standardem i nawet urządzenia, które do tej pory nie miały tej funkcjonalności, na kolejnych etapach produkcji zostają w nią w yposażane. Czy to odpowiedź na potrzeby klientów? A może nieunikniony postęp techniczny? Bez wątpienia to się dzieje i warto mieć t akie rozwiązanie w kuchni, bo jest niebywałym ułatwieniem w codziennym gotowaniu.

Ten sam producent

Ważnym czynnikiem wpływającym na możliwość integracji płyty z okapem jest ten sam producent obu sprzętów. Urządzenia są wyposażone w te same rozwiązania, dzięki którym proces parowania przebiega wręcz automatycznie. Jeśli wyposażamy naszą kuchnię od nowa lub też wykonujemy remont i wymieniamy sprzęt, już na tym etapie próbujmy wybierać urządzenia tego samego producenta. Nie dosyć, że będziemy mogli je zintegrować, to mamy pewność, że będą współgrały ze sobą stylistycznie. Jeśli jednak wymieniamy lub dokupujemy tylko płytę lub tylko okap, sprawdźmy, które z nowych urządzeń będą pasowały do tego, które mamy w kuchni.

Wielu producentów płyt grzejnych widzi potrzebę współpracy tego sprzętu z okapem i wprowadza do oferty kolejne modele, które są ze sobą kompatybilne. To samo dotyczy producentów okapów, którzy działają analogicznie. Podczas wyboru urządzeń warto zwrócić uwagę na tę szczególną cechę. Odpowiednie oznaczenia znajdziemy na sprzęcie oraz samych opakowaniach zewnętrznych. Producenci dbają o umieszczanie tych oznaczeń, ponieważ klienci szukają urządzeń, które w łatwy sposób można ze sobą parować funkcjonalnie.

Płyty

Bosch PXY875KW1E; Siemens EX875KYW1E

Prosta integracja urządzeń

Oprócz tej samej maki urządzenia współpracujące będą wyposażone w ten sam moduł łączności. Jego rodzaj będzie zależał od producenta. Moduł integracji okapu z płytą jest specjalnie opracowanym rozwiązaniem twórcy produktu. I tak na przykład w urządzeniach marki AEG moduł ten nosi nazwę Hob2Hood. Marki Bosch i Siemens korzystają z funkcji HomeConnect. Producent okapów marki Faber wykorzystuje do łączności fale radiowe, a sprzęt który można parować, dla ułatwienia oznaczony jest literami KL, czyli K-Link. Z kolei Falmec opracował innowacyjny i niezwykle praktyczny moduł HobLink, dzięki któremu możemy integrować dowolną płytę z okapem tego producenta.

W większości urządzenia te łączy jeden wspólny mianownik – funkcja Bluetooth. To dzięki tej łączności bezprzewodowej będziemy mogli sparować płytę kuchenną z okapem. W zależności od producenta oraz modeli sprzętów dzięki integracji obu urządzeń ustawienia okapu dostosowywane są automatycznie. Tryby i prędkości pracy ustawiane są z uwzględnieniem regulacji temperatury i liczby używanych na płycie grzejnej stref.

Płyty

Modele okapów uruchamiające się automatycznie, zwane również „inteligentnymi”, wybierane są szczególnie chętnie ze względu na odciążenie użytkownika w obsłudze.

Korzyści ze współpracy

Połączenie płyty i okapu ma służyć użytkownikowi. To jego podstawowe zadanie. Integracja poprawia komfort użytkowania, które nierzadko odbywa się bez naszej ingerencji. Jednym z takich udogodnień jest automatyczne włączenie okapu, kiedy rozpoczynamy gotowanie. Okap uruchamia się, włącza oświetlenie i rozpoczyna usuwanie oparów z przygotowywanych potraw. Co więcej, sprzęt zacznie pracować w takim trybie, jaki jest wymagany przy ustawieniach płyty. Urządzenie wyłączy się w odpowiednim czasie po tym, gdy przestaniemy gotować. Dzięki opóźnionemu wyłączeniu mamy pewność, że opary i zanieczyszczenia z kuchni zostaną usunięte.

Kolejnym udogodnieniem jest sama obsługa okapu. Przy integracji obu sprzętów sterujemy nimi z poziomu płyty. Podczas gotowania często mamy brudne ręce, więc takie rozwiązanie wydaje się bardzo praktyczne. Na płycie możemy zmienić moc i tryb pracy okapu, wyłączyć oświetlenie czy włączyć inne funkcje, których w tym momencie potrzebujemy. Sterowanie urządzeniami tylko z jednego z nich oszczędza również nasz czas, który musielibyśmy przeznaczyć na czyszczenie. Jeśli nie dotykamy okapu, nie pozostawiamy na nim śladów palców, zatem nie wymaga czyszczenia po każdym gotowaniu.

Płyty

Faber FCH 95 BK KL; Faber FCH 64 GR KL

Moduł HobLink

Został opracowany i wdrożony przez markę Falmec. To innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu możliwe staje się połączenie okapu Falmec z płytą grzewczą dowolnej marki. Jedynym warunkiem i ograniczeniem w tym przypadku jest wyposażenie płyty w technikę łączności radiowej. To samo dotyczy okapu. Biorąc pod uwagę innych producentów, którzy parują urządzenia tej samej marki, Falmec, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, wprowadza dodatkowe urządzenie do swoich okapów, które poszerza możliwości sprzętu w zakresie kompatybilności z płytami innych producentów.

Moduł HobLink podłączamy bezpośrednio do instalacji elektrycznej, podobnie jak płytę grzewczą. Może być zainstalowany w dowolnym miejscu kuchni w bezpośredniej bliskości płyty. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zamontować go zarówno w szafce kuchennej, jak i pod nią oraz zamaskować dolnym cokołem. Taki montaż nie wpłynie na jego prawidłowe działanie, a jednocześnie urządzenie pozostanie niewidoczne w kuchennej instalacji elektrycznej. Należy pamiętać, że ze względu na poprawną komunikację bezprzewodową między okapem a HobLinkiem odległość między tymi elementami nie powinna być większa niż 3 m. Ma to szczególne znaczenie w przypadku okapów sufitowych montowanych na otwartych przestrzeniach.

Płyty

„Inteligentne” okapy często nie przypominają standardowych sprzętów kuchennych, a stylowe elementy wystroju wnętrza. (Fot. Falmec)

Fale radiowe i K-Link

K-link jest rozwinięciem skrótu KL, występującego w oznaczeniach modeli płyt i okapów marki Faber. To oznaczenie ułatwia klientom odnalezienie i takie skompletowanie sprzętów kuchennych, aby można je było ze sobą łączyć. Marka Faber do integracji okapów i płyt wykorzystuje komunikację radiową. To „inteligentne” połączenie między płytą i okapem. Wystarczy prosty gest, aby uruchomić automatyczny tryb pracy okapu. System jest zawsze aktywny, ponieważ sygnał radiowy nie jest zakłócony przez czynności związane z gotowaniem. Wydajność okapu dostosowywana jest automatycznie, co oszczędza cenną energię.

Fale radiowe w tym przypadku pełnią funkcję informacyjną, dotyczącą pomiaru zużycia energii przez płytę kuchenną. Następnie ta informacja przesyłana jest do okapu. Tryb automatyczny to taki, w którym płyta i okap działają w sposób skoordynowany. Po włączeniu płyty, automatycznie włączy się oświetlenie. Prędkość okapu również zostanie ustawiona automatycznie, za pomocą najwyższego poziomu mocy w strefach płyty kuchennej. Niezależnie od połączenia radiowego, w tym samym czasie możemy na bieżąco zmieniać wszystkie parametry, które mają znaczenie podczas procesu gotowania. W zależności od intensywności oparów możemy sterować mocą okapu, zmienić tryb pracy, a także włączyć lub wyłączyć oświetlenie. Warto zaznaczyć, że sterowanie to nie jest automatyczne, a manualne, i to my decydujemy o wszelkich parametrach czy dostosowujemy pracę obu sprzętów do naszych potrzeb.

2021-07-29
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket