Pilarki tarczowe ręczne na budowie

Pilarki tarczowe ręczne

Cięcie materiałów twardych, takich jak budowlane elementy betonowe, bloczki, rury, cegły i płyty marmurowe, stanowi wyzwanie dla maszyny. Podpowiadamy, jaką pilarkę tarczową wybrać do cięcia najtwardszych materiałów.

Do cięcia twardych materiałów mamy do wyboru pilarki elektryczne przewodowe, akumulatorowe i spalinowe, w których stosowane są głównie tarcze diamentowe.

Wybieramy pilarkę tarczową

Przecinarki tarczowe elektryczne są najczęściej wykorzystywane przez profesjonalnych wykonawców. Przy ich pomocy możemy sprawnie wykonać cięcia trudnych w obróbce materiałów.

Zanim wybierzemy odpowiednie urządzenie, warto zwrócić szczególną uwagę na rodzaj silnika elektrycznego. Najczęściej pilarki tarczowe są wyposażone w silniki szczotkowe 2- lub 4-polowe lub w silniki bezszczotkowe. Warto dokładniej przyjrzeć się tym ostatnim, bo stosowanie ich w elektronarzędziach to naprawdę innowacyjne rozwiązanie. Ten rodzaj silnika, jak wskazuje na to nazwa, nie zawiera w swojej budowie szczotek, a także komutatora, czyli elementów eksploatacyjnych, które się bardzo szybko zużywają. Dzięki temu napędy tego typu pracują długotrwale bezobsługowo.

Niezależnie od decyzji co do rodzaju silnika dobrze, jeśli będzie on wyposażony w zabezpieczenie antyprzeciążeniowe oraz wyłącznik bezpieczeństwa. Wskazane jest, żeby maszyna była wyposażona również w ważne funkcje, takie jak regulacja prędkości obrotowej i stabilizacja obrotów pod obciążeniem. Istotny jest, szczególnie ze względu na bezpieczeństwo dłoni operatora, elektroniczny hamulec tarczy. Warto sprawdzić, jak łatwo otwiera się pokrywa, która ułatwia wymianę tarczy oraz chroni operatora przed odpryskami ciętego materiału.

Dobrym rozwiązaniem są przyłącza do doprowadzenia wody (cięcie na mokro) i do dołączenia odkurzacza (cięcie na sucho). Pobór wody odbywa się przez szybkozłącze. Warto sprawdzić średnicę wejścia odkurzacza, w niektórych jest adapter do innych średnic. Podczas cięcia na mokro wlot do odkurzacza zakrywa się gumową zaślepką, która służy za dodatkowy uchwyt (rozwiązanie Rubi TC-125). Może być stosowany także podwójny system odprowadzania pyłów – na sucho lub na mokro.

Należy sprawdzić, jakiej średnicy tarcze można stosować. Ważnym wyposażeniem przy cięciu dużych powierzchni są prowadnice. Istotne jest, aby głowica pilarki była przechylana do kąta 45º i miała regulację wysokości, czyli tego, jak głęboko ostrze zagłębi się w materiał. Dzięki temu ukosowanie jest bardzo precyzyjne.

Pilarki tarczowe ręczne

HIKOKI CM75EBP WAZ; HUSQVARNA K760

Parametry użytkowe

Przy wyborze pilarki tarczowej istotne są parametry, które będą decydować, czy maszyna poradzi sobie z cięciem materiału – oczywiście, przy zastosowaniu odpowiedniej tarczy. Zwrócić uwagę należy na:

  • moc użyteczną – im jest większa, tym większa jest wydajność cięcia – tarcza mniej zwalnia podczas zagłębiania się w materiał;
  • maksymalną średnicę piły tarczowej – ta wartość mówi, jak dużą tarczę można zainstalować w urządzeniu;
  • średnicę otworu tarczy – informuje o tym, jaki powinien być rozmiar otworu montażowego tarczy tnącej;
  • prędkość obrotową – oznacza maksymalną prędkość obrotową, jaką pilarka może nadać tarczy tnącej. Tarcza powinna być dobrana do tej wartości. Jeśli jest przeznaczona do pracy z mniejszymi prędkościami, jej użytkowanie może być niebezpieczne i może zostać uszkodzona;
  • szerokość cięcia – zależy od rodzaju tarczy. Informuje, jaką szerokość będzie miał rzaz cięcia;
  • głębokość cięcia – czyli jaka może być maksymalna grubość przecinanego elementu. W zależności od kąta cięcia jego głębokość będzie się zmieniać;
  • maksymalną szerokość cięcia poprzecznego, ukośnego i podłużnego – czyli jakiej maksymalnej szerokości może być przecinany element;
  • wymiary i masę urządzenia.

Pilarki tarczowe ręczne

Zestaw akcesoriów do pilarki tarczowej Rubi TC-125 umożliwiający cięcie płytek ceramicznych, kamienia naturalnego i spieków. (Fot. Rubi)

Pilarki tarczowe akumulatorowe

Swobodę ruchów w czasie pracy zapewniają urządzenia zasilane akumulatorami. Najlepiej stosować systemy akumulatorowe najbardziej renomowanych marek. Narzędzia takie są zasilane prądem o dużym napięciu stałym – 36 czy nawet 54 V. To jednak wraz z odpowiednio wydajnym akumulatorem pozwala na uzyskanie mocy dorównującej urządzeniom sieciowym, ale czas pracy będzie krótszy niż w modelach sieciowych, zależny od twardości materiału i oporów przy cięciu. Najlepsze pilarki tarczowe mają silniki prądu stałego bezszczotkowe BLDC. Jeśli decydujemy się na ten rodzaj zasilania, warto sprawdzić, czy akumulator wyposażono w system elektronicznej ochrony ogniw podczas pracy i podczas ładownia. Dobrze, jeśli zastosowane są elektroniczna optymalizacja poboru prądu i wskaźnik naładowania baterii. Warto wyposażyć się także w szybką ładowarkę, która znacznie skróci czas ładowania akumulatora.

Z funkcji użytkowych warto zwrócić uwagę na łagodny rozruch silnika (z ogranicznikiem prądu rozruchowego) oraz hamulec silnika. Innym pożytecznym rozwiązaniem jest automatyczne dostosowanie prędkości oraz momentu obrotowego podczas pracy (technika ADT – Automatic Torque Drive Technology – Makita). Drugi z systemów Makity AWS (Auto-start Wireless System) umożliwia bezprzewodowe połączenie odkurzacza oraz elektronarzędzia za pomocą łącza Bluetooth, dzięki czemu odkurzacz uruchamia się w momencie uruchomienia elektronarzędzia. Podwyższona odporność na pył i wilgoć, zmniejsza konieczność przeprowadzania kontroli okresowych.

Pilarki tarczowe ręczne

Chłodzenie wodą skutecznie chłodzi tarczę i minimalizuje powstający pył korzystając z pilarki Makita DCC501Z. (Fot. Makita)

Pilarki spalinowe do najcięższych prac

Charakteryzują się największą mocą, a więc poradzą sobie z cięciem betonu, asfaltu, kamienia przy zastosowaniu odpowiedniej tarczy. Przeniesienie napędu odbywa się za pomocą paska klinowego z półautomatycznym systemem napinania. W najlepszych modelach jest system tłumienia wibracji. Stosuje się silniki spalinowe dwu- lub czterosuwowe. Przecinarki spalinowe nie wymagają podłączenia do prądu. Mają większe wymiary i masę ze względu na konstrukcję silnika i paliwo. Silniki wymagają przeglądów, wymiany oleju w ściśle określonych okresach, wymiany filtrów oleju, powietrza i paliwa, regulacji gaźników. Trzeba o tym pamiętać, zwłaszcza, gdy zamierzamy korzystać z nich nieregularnie. Długotrwała bezczynność urządzenia może powodować osadzanie się zanieczyszczeń w układzie paliwowym silnika.

Pilarki tarczowe ręczne

Przy cięciu kamienia na sucho w przecinarce akumulatorowej Makita DCC500RTE większość pyłu zbiera się w worku. (Fot. Makita)

2021-07-28
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket