Lampy i urządzenia

Oprawy do dezynfekcji marki Philips skutecznie dezaktywują wirusy zarówno z powietrza, jak i powierzchni, chroniąc pracowników i klientów.

Dezynfekowanie niewielkich przedmiotów

W sklepach pojawiły się komory UV-C, wykorzystywane do dezynfekcji osobistych przedmiotów. Niebezpiecznym źródłem zarazków mogą być zarówno przedmioty osobistego użytku, takie jak telefony komórkowe, portfele, torebki, ale również przesyłki listowe czy paczki oraz narzędzia pracy. Podczas codziennych czynności często bezwiednie dotykamy oczu, twarzy i możemy w ten sposób nieświadomie się zakazić. Z tego względu komory UV-C mogą znaleźć zastosowanie w wielu miejscach, takich jak biura, sklepy czy zakłady pracy, w pomieszczeniach takich jak recepcje, centra dystrybucji, pomieszczenia pocztowe, warsztaty, a także w domu. Przeważnie są to niewielkie pudełka, w których źródłem promieniowania UV-C są niewielkie LED-y. Zasilane są z akumulatora USB, a więc można je zasilać np z powerbanku. Urządzenia takie są wyposażone w automatyczny wyłącznik wbudowanego promiennika UV-C w momencie otwarcia obudowy.

Lampy i urządzenia

PHILIPS UV-C disinfection box 10L TC EU

Wybieraj promienniki UV-C nieemitujące ozonu

Jeżeli urządzenie do dezynfekcji będzie wykorzystywane w pomieszczeniach, w których na co dzień przebywają ludzie, należy bezwzględnie sprawdzić przed zakupem, w jakiego typu promienniki jest wyposażone. Należy unikać promienników UV-C emitujących promieniowanie powodujące dodatkowo wytwarzanie ozonu. Jest to bowiem gaz toksyczny, który powoduje u człowieka uszkodzenie błon biologicznych. Może powodować kaszel, drapanie w gardle, senność i bóle głowy, a nawet wzrost ciśnienia tętniczego, przyspieszenie tętna i obrzęk płuc. Norma PN–Z–04007–2:1994 NDS określa najwyższe dopuszczalne stężenie ozonu w miejscu pracy na 0,15 mg/m³. Stosowanie promienników wytwarzających ozon (w szczególności tych emitujących promieniowanie 185 nm) powoduje konieczność intensywnego przewietrzania pomieszczenia po dezynfekcji. 

Lampy i urządzenia

LEDVANCE Ultraviolet Air Sanitizer 32 W

Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia UV-C?

Niestety, w supermarketach pojawiają się coraz częściej w sprzedaży produkty UV-C, w tym oprawy, które nie mają odpowiednich parametrów technicznych. Ze względów marketingowych producenci wprowadzają konsumentów w błąd, podając na opakowaniu zakres promieniowania 240 254 nm, przybliżający się do wartości maksymalnej, tj. 265 nm.

Wybierając lampę wirusobójczą, należy zwrócić uwagę na:

  • zakres promieniowania – lampy biobójcze powinny emitować promieniowanie UV-C prawie wyłącznie przy długości fali 253,7 nm, co zapewnia do 85 proc. maksymalnej skuteczności działania biobójczego;
  • producenta – jeżeli jest to firma profesjonalnie zajmująca się produkcją i sprzedażą sprzętu oświetleniowego, można mieć pewność, że lampa UV-C jest skuteczna i stosowana zgodnie z przeznaczeniem i instrukcją obsługi nie spowoduje stanów zapalnych oczu czy oparzeń;
  • cenę – zbyt niska na pewno nie będzie świadczyła o odpowiedniej jakości danego produktu;
  • brak emisji ozonu, szkodliwego dla zdrowia;
  • trwałość użyteczną promienników, gdyż z czasem użytkowania efektywna ilość UV-C maleje. Dłuższa trwałość użyteczna promiennika pozwoli na efektywniejszą dezynfekcję UV-C w dłuższym czasie;
  • certyfikaty, np. atest PZH potwierdzający właściwości biobójcze;
  • instrukcję obsługi.

Lampy i urządzenia

Marka Vestfrost wprowadziła do oferty gamę oczyszczaczy powietrza z diodą UV-C LED, która unieszkodliwia m.in. bakterie. (Fot. Vestfrost)

Oczyszczacze powietrza z lampami UV-C.

Na rynku jest wiele rodzajów oczyszczaczy, różniących się konstrukcją, zastosowaniem, parametrami i funkcjami. Od ich budowy zależne jest skuteczne usuwanie różnego rodzaju zanieczyszczeń. Oczyszczacze powietrza działają w oparciu o pasywny lub aktywny system filtracji albo wykorzystują obydwa jej rodzaje. System pasywny wykorzystuje filtry mechaniczne (wstępny, węglowy), a aktywny różne zjawiska fizyczno-chemiczne, takie jak fotokataliza, działanie pola elektrostatycznego, promieniowanie UV-C i jonizacja. Popularność zyskują oczyszczacze z lampą UV-C. Aby wiedzieć, czy działanie lampy UV-C jest skuteczne, warto sprawdzić jej moc i długość emitowanej fali. Moc lamp UV-C jest w oczyszczaczach powietrza znacznie mniejsza niż w sterylizatorach, ale pozwala skutecznie usnąć mikroorganizmy przechwycone przez filtry HEPA czy węglowy. Przeciętna trwałość lampy UV-C wynosi od 1 do 2 lat i można wymienić ją samemu.

2021-07-06
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket