Funkcjonalne i kompaktowe parownice do odzieży

Funkcjonalne i kompaktowe

W wielu przypadkach żelazko nie będzie jedynym sposobem na pozbycie się zagnieceń z odzieży. Zwłaszcza jeśli mowa o delikatnych koszulach czy sukienkach, warto sięgnąć po kompaktową parownicę, inaczej steamer. Urządzenie zajmuje niewiele miejsca i przyda się np. na wakacjach.

Steamery są stosunkowo młodą kategorią produktów na polskim rynku, jednak dynamicznie się rozwijają. Wielu producentów ma je w ofercie. Przydatne są zwłaszcza w czasie podróży lub jako narzędzie do szybkiego wygładzenia tkanin bez rozkładania deski.

Rodzaje steamerów

Używane są masowo w sklepach odzieżowych, ponieważ można nimi szybko i skutecznie odświeżyć lub wyprasować wiszącą tkaninę. Modele sklepowe nie różnią się zbytnio od urządzeń do użytku domowego. Zazwyczaj widoczna jest zaledwie jedna różnica – rozmiar sprzętu. W sklepach dostępne są urządzenia gabarytowo większe, a co za tym idzie – z większym pojemnikiem na wodę i większym ciśnieniem wyrzutu pary. Modele „domowe” zazwyczaj występują w formie ręcznej albo stojącej (takiej, jakiej standardowo używa się w typowych „sieciówkach”). Działanie obydwóch rodzajów polega na tym samym. Dzięki pompce elektrycznej urządzenie działa na zasadzie ciągłego wyrzutu pary, która wnika w tkaninę, zmiękcza i rozprostowuje włókna. W ten sposób wygładza ubrania i nadaje im odpowiednią formę.

Funkcjonalne i kompaktowe

CAMRY CR 5033; Laurastar Iggi Original Red; Eldom DA100 stim

Parownice stojące

Steamery stojące są urządzeniami pomagającymi w codziennym prasowaniu bez konieczności wyjmowania deski, co dla wielu bywa uciążliwe. Urządzenie to dobrze sprawdza się przy prasowaniu np. garniturów czy zasłon, czyli rzeczy, które ciężko wyprasować na desce lub jest to wręcz niemożliwe. Steamery powinny rozważyć osoby, które nie zawsze mają czas, by oddawać kłopotliwe części garderoby do pralni. Nadają się do wszystkich rodzajów tkanin. Ich atutem jest wieszak, na którym umieszcza się prasowaną tkaninę. Zajmują więcej miejsca niż modele ręczne, jednak sama dysza parowa jest lżejsza niż cała parownica ręczna.

Funkcjonalne i kompaktowe

Szybkie odświeżenie kilku koszulek nie stanowi dla parownicy żadnego problemu. (Fot. Camry)

Parownice ręczne

Modele ręczne to mniejsze i bardziej kompaktowe wersje parownicy stojącej. Świetnie nadają się do wygładzania zagnieceń i mogą być dobrym uzupełnieniem tradycyjnego żelazka, nie zawsze bowiem ma się ochotę na tradycyjne prasowanie. Steamery ręczne szybko się nagrzewają, dlatego przydadzą się w sytuacjach wymagających szybkiego działania. Para powoduje, że nie ma ryzyka przypalenia czy nieestetycznego wyświecenia tkaniny. Dobrze sprawdzą się przy prasowaniu rzeczy, które ciężko prasować tradycyjnym żelazkiem, czyli baskinek, falban, naszywek etc. Ponadto nadają się do odświeżania ubrań, takich jak marynarki, których nie trzeba prać po jednym czy dwóch założeniach. Plusem jest to, że usunięte zostają nieprzyjemne zapachy, a bakterie zabite. Należy powiesić odzież na wieszaku, naciągnąć materiał i powoli przeciągać w górę i w dół po zagnieceniach.

Funkcjonalne i kompaktowe

Ravanson PU-1400WB; Russell Hobbs Steam Genie 25600‑56; Scarlett SC-GS135S02

2021-07-05
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket