ELECTRO-SYSTEM , REMONDIS

Wymień stare urządzenia na roślinę do sadzenia

Wymień

19 czerwca 2021 r. w Skierniewicach przy ul. Rawskiej 58 (parking żłobka miejskiego Iskierka) odbyła się już 11. edycja akcji pod hasłem „Wymień stare urządzenia na roślinę do sadzenia”, organizowanej przez firmy REMONDIS Electrorecycling i ELECTRO-SYSTEM.

Zbiórki ZSEE w Skierniewicach stały się już tradycją i cieszą się niezwykłą popularnością. Z roku na rok rośnie świadomość mieszkańców, którzy coraz liczniej korzystają z tej możliwości pozbycia się elektrośmieci. Na czym polegała akcja? Każdy mieszkaniec w zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny (np. pralkę, lodówkę, monitor, telewizor, elektronarzędzia, małe AGD itp.) oraz baterie otrzymywał punkty, a te mógł wymienić na wybrane sadzonki roślin – im więcej punktów zebrał, tym miał większy wybór sadzonek.

Najważniejszy jest jednak aspekt edukacyjny akcji, czyli uświadamianie mieszkańców, że tego typu odpadów nie wolno wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci i należy z nimi postępować w odpowiedni sposób. Musimy pamiętać, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za stan środowiska naturalnego. Dlatego elektroodpady powinny trafiać do właściwych punktów zbierania, a potem do zakładów przetwarzania zużytego sprzętu, gdzie zostaną poddane procesom odzysku i recyklingu. Jak można pozbyć się elektrośmieci? Jednym z rozwiązań jest zlecenie odebrania ich specjalistycznej firmie. Elektrośmieci można także pozostawić w sklepie przy zakupie nowego urządzenia tego samego typu. Sprzęt o mniejszych gabarytach można nawet oddać w dużym markecie bez konieczności kupowania nowego. Stary sprzęt można też oddać przy dostawie nowego lub samemu zawieźć do punktu selektywnego zbierania odpadów (PSZOK). Sprzęt możemy również zostawić w punkcie serwisowym, jeśli koszt naprawy będzie wyższy niż wartość nowego urządzenia, a także wówczas, gdy naprawa okaże się niemożliwa.

W tym roku w ciągu trwającej 5 godzin akcji udało się zebrać 22087 kg elektroodpadów i 1135 kg baterii.

2021-07-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket