SAMSUNG

Co pandemia zmieniła w naszych kuchniach?

Co pandemia zmieniła

Ostatni rok przyniósł wiele zmian w naszym życiu, które nie ominęły także kuchni oraz sposobu, w jaki gotujemy, robimy zakupy i przechowujemy jedzenie. Firma Samsung postanowiła zapytać Polaków o wypływ pandemii na zmiany zachodzące w najważniejszym pomieszczeniu w domu.

Z badań wynika, że aż 31 proc. Polaków postanowiło zrezygnować z częstych wizyt w sklepie w czasie pandemii. Małe zakupy stały się rzadkością – dziś wolimy wybrać się do sklepu raz w tygodniu z przemyślaną listą zakupów i wypełnić lodówkę produktami, z których będziemy korzystać przez kilka dni. Większa ilość produktów, także warzyw i owoców, wymaga od użytkowników posiadania odpowiednich warunków do przechowywania.

Znaczna część zakupów spożywczych, które przynosimy do domu wymaga przechowywania w niskich temperaturach. Tylko dzięki takim warunkom zachowamy ich wysoką jakość, niezmienioną wartość odżywczą, a także zabezpieczymy żywność przed niekorzystnymi zmianami, które zachodzą na skutek podwyższonej temperatury czy aktywności mikroorganizmów. W lodówkach, z tego samego powodu, musimy też umieszczać potrawy przygotowane w domu. Są też produkty, które nie muszą być przechowywane w warunkach chłodniczych, ale dzięki niskiej temperaturze dłużej zachowują świeżość i atrakcyjny smak i zapach. Dobrym przykładem jest tu szczelnie zapakowana kawa mielona czy orzechy. Tak więc miejsca w lodówce nigdy dosyć i każda dodatkowa przestrzeń powoduje, że dłużej zachowamy wysoką jakość kupionej czy przygotowanej żywności. Warto też wiedzieć, że lodówka nie powinna być ciasno zapakowana. Ogranicza to cyrkulację chłodnego powietrza i utrudnia równomierne schładzanie zawartości lodówki – komentuje dr inż. Monika Hoffmann, adiunkt dydaktyczny w Katedrze Żywności Funkcjonalnej i Ekologicznej na SGGW.

Jak się okazuje, ostatni rok to dla wielu Polaków powrót do domowego gotowania. 45 proc. badanych deklaruje, że gotuje w domu, a 29 proc. chętniej eksperymentuje w kuchni. Również 29 proc. ankietowanych zauważyło, że je zdrowe, dobrze zbilansowane posiłki, w których nie brakuje warzyw i pełnowartościowych składników. Aby cieszyć się doskonałym smakiem przygotowywanych w domowych zaciszu posiłków, ważne jest, aby pamiętać o tym, w jakich warunkach przechowujemy żywność.

Ogólnopolskie badanie zostało przeprowadzone dla firmy Samsung przez agencję badawczą Kantar Polska na reprezentatywnej grupie Polaków (1000 osób) w wieku od 18 do 54 lat metodą wywiadów internetowych CAWI.

2021-07-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket