Rozwiązania i funkcje w smartfonach

Rozwiązania i funkcje

Rynek smartfonów co roku znacznie się rozwija, na czym najbardziej zyskują modele ze średniej półki cenowej, w których znajdziemy coraz wydajniejsze procesory, lepsze aparaty i bardziej zaawansowane wyświetlacze. Modele flagowe oferują zaś bezkompromisową jakość i są najlepszym wyborem, jeśli nie lubimy częstych zmian telefonu, ponieważ przez długi czas zapewniają bardzo dobry komfort użytkowania.

Warto wybierać sprzęt dobrej jakości i z oficjalnych źródeł dystrybucji, także ze względów ekologicznych. Takie urządzenia będą dłużej spełniać nasze oczekiwania i nie będzie potrzeby zastępowania ich innymi. Dla wielu klientów to właśnie coraz większa dostępność modeli z łącznością 5G stanowi impuls do zakupu nowego sprzętu. Z kolei użytkownikom portali społecznościowych zależy na znakomitej jakości zdjęć.

Łączność 5G w smartfonach

W tym roku mamy do czynienia ze znacznie większą adaptacją łączności 5G. Telefony wykorzystujące ten standard są już powszechnie dostępne i przestał on być wyróżnikiem najdroższych modeli. W cenie ok. 1000 zł bez trudu znajdziemy kilka różnych urządzeń kompatybilnych z nowym standardem. Standard ten przewiduje maksymalną prędkość transmisji do nawet 20 Gbit/s przy pobieraniu i do 10 Gbit/s w wypadku wysyłania danych. Oczywiście, dotyczy to jego potencjału i kolejnych wersji rozwojowych. Z dostępu do Internetu 5G może korzystać coraz więcej użytkowników – jak informuje w swoich materiałach sieć Plus, obecnie jest to nawet 12 mln mieszkańców Polski. Liczba ta stale rośnie wraz z uruchamianiem nowych stacji bazowych. W zależności od operatora wykorzystywane częstotliwości to 2600 MHz TDD – użytkuje je Plus oraz 2100 MHz – T-Mobile, Orange oraz Play. W przyszłości oferta sieci będzie poszerzona o dodatkowe pasma.

Wykorzystanie sieci 5G niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim w rejonach wykluczonych cyfrowo pozwoli ono na zaoferowanie bezprzewodowego połączenia internetowego porównywalnego pod względem stabilności i wydajności z sieciami przewodowymi. Oznacza to większe prędkości i mniejsze opóźnienia. Ma to znaczenie zwłaszcza w czasach, kiedy sposób konsumpcji mediów zmienia się bardzo dynamicznie. Na telefonach coraz częściej gramy, wykorzystując streaming, czy oglądamy filmy w dużej rozdzielczości. Jednocześnie stale rośnie liczba smartfonów i innych urządzeń wykorzystujących łączność bezprzewodową. Łączność 5G zapewni im wszystkim możliwość wydajnej pracy.

Ekrany w smartfonach

Wyświetlacz to, oczywiście, jeden z najważniejszych elementów smartfona. Obecnie w większości telefonów ze średniej półki znajdziemy ekrany IPS lub AMOLED dobrej klasy, oferujące bardzo dobrą jakość obrazu w rozdzielczości HD+ lub FHD+ bądź QHD+ w najbardziej zaawansowanych. Na rynku dużą popularnością cieszą się telefony w rozmiarze ok. 6,5 cala, a największe mają nawet niemal 7 cali. Ekrany zyskały również bardziej panoramiczne proporcje, np. 20:9, dzięki czemu można je wygodniej obsługiwać przy tak dużych rozmiarach. Oprócz tego niemal w całości wypełniają front urządzenia, pokrywając nierzadko ponad 90 proc. jego powierzchni. Dzięki temu za kompaktowe możemy uznać telefony z 6-calowymi ekranami, które można wygodnie obsłużyć nawet jedną ręką. Wcięcie ukrywające przednią kamerę często ma minimalne rozmiary lub moduł aparatu jest ukryty w wysuwanym elemencie obudowy.

Jeśli na telefonie lubimy oglądać filmy i seriale, warto postawić na model z ekranem obsługującym format HDR. Dlatego telefon powinien być wyposażony w ekran odwzorowujący szeroką paletę barw – treści wideo będą się prezentować znacznie lepiej na takim wyświetlaczu. Coraz częściej stosowane są matryce o dużej częstotliwości odświeżania, np. 90 lub 120 Hz. Ich zaletą jest przede wszystkim większa płynność obrazu, co docenimy np. w grach. Interfejs programów będzie również wydawał się bardziej responsywny, więc korzystanie ze smartfona będzie stanowić czystą przyjemność. Ekrany telefonów dysonują również coraz większą jasnością. Dzięki temu obraz jest bardzo dobrze widoczny nawet w silnym świetle słonecznym, a efekty HDR w filmach prezentują się lepiej. Standardem stają się również tryb nocny interfejsu, czyli możliwość przełączenia wyświetlania na ciemne barwy, a także opcja redukcji światła niebieskiego. Funkcje te mają za zadanie ochronę wzroku użytkownika.

Rozwiązania i funkcje

Wyświetlacz nowoczesnego smartfona powinien zapewniać wierne odwzorowanie barw oraz dużą jasność. (Fot. TCL)

Typy obiektywów

Podstawowy obiektyw szerokokątny oferuje, oczywiście, najlepszą jakość zdjęć oraz rozdzielczość. Jego ogniskowa to zazwyczaj ok. 28 mm. Dobrze się sprawdzi w codziennej fotografii oraz w trudnych warunkach oświetleniowych ze względu na stosowaną zazwyczaj stabilizację obrazu oraz duży otwór przesłony, nawet F1.4 w najlepszych smartfonach. Zauważalnym trendem jest także wzrost rozdzielczości. Bardzo dużą popularnością cieszą się matryce oferujące rozdzielczość 48, 64 lub nawet 108 Mpx we flagowych smartfonach. Czy potrzebujemy tak dużej rozdzielczości zdjęć? I tak, i nie. Przede wszystkim rejestrowany przez matrycę obraz jest zazwyczaj sprowadzany do mniejszej rozdzielczości, np. 12 Mpx. Przy matrycy o rozdzielczości 48 Mpx oznacza to, że informacje z czterech pikseli służą do uzyskania jednego piksela obrazu. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie lepszej jakości zdjęć, np. rozpiętości tonalnej czy mniejszych szumów przy fotografii nocnej. Oczywiście, niektórzy producenci dają również możliwość rejestrowania obrazu w pełnej rozdzielczości matrycy, warto jednak z niej korzystać przy dobrych warunkach oświetleniowych lub z dodatkową stabilizacją, np. małym statywem.

Teleobiektyw i funkcje zoom

Kolejnym z coraz powszechniejszych dodatków jest teleobiektyw, czyli obiektyw o ogniskowej powyżej 50 mm. W porównaniu do obiektywu standardowego – szerokokątnego oferuje on zazwyczaj przynajmniej dwukrotne zbliżenie optyczne. W praktyce, oczywiście, zależy to od konkretnego modelu telefonu, ponieważ zastosowanie obiektywów peryskopowych pozwala na osiągnięcie nawet 5-krotnego zbliżenia. Do czego jest przydatny taki obiektyw? Przede wszystkim spisze się dobrze przy fotografowaniu detali. Oprócz tego może być pożądany przez miłośników mediów społecznościowych. Obiektywy o ogniskowej 70–100 mm dobrze spiszą się w fotografii portretowej. Coraz większą popularność zdobywa także tzw. zoom hybrydowy. Stanowi on połączenie optycznego i cyfrowego zbliżenia obrazu. Pozwala na osiągnięcie nawet 100-krotnego powiększenia. Oczywiście, przy tak dużym zbliżeniu należy liczyć się ze znacznym pogorszeniem jakości obrazu, ale jeszcze kilka lat temu takie efekty w telefonie były w ogóle nieosiągalne.

Rozwiązania i funkcje

W 2021 r. znacząco powiększyła się oferta smartfonów wyposażonych w modem 5G. (Fot. OnePlus)

Obiektyw ultraszerokokątny

Obok obiektywu szerokokątnego największą popularnością cieszy się ultraszerokokątny. Jest to spowodowane jego dużą uniwersalnością. Ogniskowa wynosi np. 18 mm, co daje kąt widzenia nawet 100°. Obiektywy ultraszerokokątne dobrze sprawdzą się zwłaszcza przy wykonywaniu panoramicznych fotografii krajobrazów. Świetnie spiszą się również w ciasnych wnętrzach. Przy ich pomocy z łatwością uchwycimy szerokie kadry, stojąc nawet relatywnie blisko fotografowanego obiektu.

Nagrywanie wideo

W dziedzinie rejestracji wideo przez smartfony możemy wyodrębnić kilka punktów rozwojowych, są to wzrost rozdzielczości, zwiększenie liczby rejestrowanych klatek w celu uzyskania efektu zwolnionego tempa oraz poprawa stabilizacji obrazu. Nagrywanie w 4K jest już niejako standardem. Dlatego we flagowych smartfonach jest możliwość rejestrowania obrazu w rozdzielczości 8K. Jest on niezwykle szczegółowy, a pojedyncza klatka oferuje rozdzielczość 33 Mpx, może więc posłużyć także za fotografię. Dodatkowo połączenie stabilizacji optycznej, cyfrowej oraz matryc o dużej rozdzielczości pozwala na uzyskanie bardzo płynnego wideo bez konieczności używania statywu czy gimbala, także w wypadku kręceni z ręki.

Nagrywanie wideo w zwolnionym tempie jest już obecnie standardem. Duża część telefonów pozwala na rejestrowanie obrazu z prędkością przynajmniej 120 kl./s. Flagowe smartfony oferują jednak znacznie większą prędkość nagrywania, nawet do 960 kl./s, w dużej rozdzielczości. To daje możliwość uchwycenia np. ruchu skrzydeł owadów. Ciekawostką może być specjalny aparat do nagrywania wideo w nocnej scenerii. Stanowi to pewne rozwiniecie koncepcji aparatów w smartfonie ze specjalnym trybem nocnym.

2021-06-24
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket