Jaki telewizor do oglądania sportu?

Jaki telewizor

W tym roku odbywają się dwie duże imprezy sportowe: trwają mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2020 i olimpiada w Tokio. Euro 2020 można oglądać w jakości 4K na kanale TVP 4K w telewizji naziemnej DVB-T2. W artykule wyjaśniamy, na co zwracać uwagę przy wyborze telewizora do oglądania sportu w zależności od budżetu, jakim dysponujemy.

Telewizory Ultra HD mają zróżnicowaną konstrukcję. Przy ich wyborze warto sprawdzić parametry techniczne i funkcje, które mają decydujące znaczenie przy oglądaniu widowisk sportowych. Ma to swoje odzwierciedlenie w cenie telewizora.

Wielkość i rozdzielczość ekranu

Wybierając telewizor do sportu, powinniśmy zwrócić uwagę na jego rozmiar. Powinien być dopasowany do indywidualnych preferencji oraz warunków w pomieszczeniu. Warto zainwestować w ekrany 55-calowe, 65-calowe i większe, coraz przystępniejsze cenowo. Na dużym, dobrej jakości telewizorze łatwiej dostrzeżemy wszelkie detale obrazu i będziemy mieli wrażenie, że uczestniczymy w wydarzeniu. Wspólną cechą wyświetlaczy telewizorów Ultra HD 4K jest liczba pikseli, która wynosi 3840 × 2160 px.

Euro 2020 w UHD w telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC

W tym roku posiadacze telewizorów z tunerem DVB-T2/HEVC Euro 2020 mogą oglądać w jakości UHD/4K HDR. Nowy standard będzie obowiązywał za rok, ale trwa nadawanie testowe, więc można sprawdzić, czy posiadany telewizor jest zgodny z nowym standardem. W Polsce wyłączne prawa do transmisji meczów ma Telewizja Polska, która każde spotkanie pokaże w TVP Sport oraz w TVP 1 lub TVP 2. Na czas trwania mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2020 Telewizja Polska uruchomiła na wszystkich 49 nadajnikach emisję programu telewizyjnego w jakości UHD w standardzie DVB-T2/HEVC. Na specjalnym kanale TVP 4K będą transmitowane wszystkie mecze rozgrywane podczas mistrzostw. Emisja będzie się odbywać w standardzie HDR HLG z dźwiękiem obiektowym Dolby Atmos. Większość telewizorów jest wyposażonych w tuner DVB-T2/HEVC. Wystarczy dołączyć antenę telewizyjną zewnętrzną lub pokojową, aby oglądać kanał TVP 4K. Oprócz tego TVP 4K będzie dostępne przy wykorzystaniu dekoderów wybranych operatorów, takich jak Canal+, UPC, Toya, Inea, Asta-Net i innych. Wtedy można wykorzystać starsze telewizory Ultra HD, dołączając dekoder do wejścia HDMI.

Jaki telewizor

Tegoroczne modele telewizorów OLED marki LG o przekątnych aż 88 (seria Z1), 83 (seria C1) i 77 cali (seria G1) konkurują wielkością z obrazem projektorów. (Fot. LG)

Oglądasz sport sam czy ze znajomymi?

Nie zagłębiając się w budowę matryc LCD, można powiedzieć, że różnią się one budową cząsteczek ciekłokrystalicznych i ich ułożeniem, co wpływa na ich parametry optyczne, a w konsekwencji na jakość obrazu. W telewizorach LCD najczęściej są stosowane matryce VA i IPS. Od rodzaju użytej przez producenta matrycy LCD w dużej mierze będzie zależeć jakość obrazu, na którą wpływają takie parametry jak kontrast, poziom czerni, kąty widzenia i szybkość reakcji piksela. Należy mieć świadomość, że różnice w obrazie dostrzeże wyrobione oko w odpowiednich warunkach oświetleniowych, a także aparatura pomiarowa. Według testów matryce VA mają lepszy kontrast, poziom czerni, charakteryzują się dobrą ostrością obrazów w ruchu, ale jakość obrazu pogarsza się, jeśli nie siedzimy na wprost. W wypadku dynamicznego ruchu obiektu na ekranie jego ostrość (brak smużenia) jest zależna nie tylko od matrycy, ale także skuteczności działania układów eliminujących smużenie. Na zakup telewizora z matrycą VA powinny decydować się osoby, które lubią oglądać telewizję tak jak w kinie, w mocno zaciemnionym pokoju. Zdecydowane większe kąty odtwarzania obrazu bez pogorszenia jasności i barw mają matryce IPS. Najlepsze telewizory IPS z podświetleniem Direct LED (z miejscowym wygaszaniem) będą miały kontrast porównywalny z matrycami VA. W praktyce oznacza to, że warto kupować telewizor z takim wyświetlaczem, jeżeli oglądamy transmisje sportowe ze znajomymi i w pokoju nie musi być mocno przygaszone światło.

Telewizory z poszerzonym zakresem barw

Kolejnym cechą, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze telewizora do oglądania sportu, jest zdolność odtwarzania kolorów. Przy widowiskach sportowych, np. piłce nożnej, na ekranie dominują kolory: zielonej murawy, czerwony (np. stroje piłkarzy) i niebieski kolor nieba. Najtańsze wyświetlacze telewizorów są w stanie odtworzyć zaledwie 36 proc. palety barw, jakie rozróżnia ludzki wzrok. Najbardziej tracą na jakości kolory zieleni i czerwieni. Zdecydowaną ich poprawę uzyskuje się w wyświetlaczach z poszerzonym zakresem barw (Wide Color Gamut) – odtwarzanych jest do 76 proc. palety barw. Poszerzony zakres kolorów mają wyświetlacze z wyższej półki, np. LCD QLED TV i LCD NanoCell LG z kropkami kwantowymi, LCD z LED-ami hybrydowymi ze specjalnymi luminoforami oraz OLED (LED organiczne) – nawet 95 proc. standardu DCI-P3.

Jaki telewizor

JVC LT-55VU3000; TECHNISAT TechniPlus 55; TCL 65C728

2021-06-24
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket