W warunkach domowych i biurowych najlepiej sprawdzają się klimatyzatory przenośne (kompaktowe), ponieważ nie wymagają skomplikowanej instalacji, jak klimatyzacja ścienna typu split i są one atrakcyjne cenowo.
Przenośne urządzenia do schładzania powietrza są proste w instalacji oraz w obsłudze. Po sezonie letnim można je schować lub wykorzystywać ich inne funkcje jak ogrzewanie czy osuszanie.
Nazywane są także monoblokami. Klimatyzatory przenośne w jednej obudowie mają parownik i skraplacz, a obudowa ma kółka do przemieszczania, wobec czego są dużo wygodniejsze w użytkowaniu przy masie kilkunastu do kilkudziesięciu kilogramów. Warunkiem koniecznym jest odprowadzanie gorącego powietrza z pokoju na zewnątrz za pomocą rury, najczęściej umieszczonej w oknie. Wystarczy doprowadzić zasilanie, aby zaczęły chłodzić. Zaletą klimatyzatorów mobilnych jest prosta instalacja, wadami są głośność pracującego wentylatora i sprężarki oraz konieczność usuwania skroplin.
Podstawową funkcją klimatyzatora jest chłodzenie. Czynnikiem chłodniczym klimatyzatora jest np. R32 Droższe modele mogą mieć funkcję ogrzewania i osuszania i wentylacji (pracuje tylko wentylator). Funkcja grzania oznacza, że urządzenie ma wbudowaną grzałkę elektryczną.
Bardzo przydatną jest funkcja osuszania w zawilgoconych pomieszczeniach np. piwnicach lub w czasie remontów np. malowanie. W czasie osuszania w zależności od wydajności urządzenia usuwają 17 – 24 l wodyna dobę, która gromadzi się w specjalnym zbiorniku.
CONCEPT KV0800; MPM 12-KPO-10; RAVANSON PAC-9000
W rozprowadzaniu schłodzonego powietrza istotne znaczenie mają żaluzje i wentylator. Mogą to być żaluzje pionowe, które kierują powietrze w płaszczyźnie poziomej, lub poziome, które kierują powietrze w płaszczyźnie góra – dół. Można nimi sterować pilotem. Im więcej ustawień żaluzji, tym bardziej precyzyjne jest kierowanie nadmuchem powietrza. Może być stosowany tryb swing, czyli równomierne rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu przez oscylacyjny ruch żaluzji. Mieszanie powietrza powoduje, że temperatura szybko się zmniejsza w całym pomieszczeniu.
Istotnymi funkcjami są też opóźniony start i timer umożliwiające włączenie i wyłącznie urządzenia po określonym czasie (1 – 24 godzin). Szczególnie wygodna jest funkcja opóźnionego startu, która powoduje, że przed powrotem do domu urządzenie zdąży schłodzić pokój.
Warto sprawdzić, ile urządzenie ma trybów pracy (np. automatyczny, nocny, z opóźnionym startem) i prędkości nawiewu (zazwyczaj dwie). Najczęściej urządzenie pamięta ostatni ustawiony tryb pracy, wartość temperatury chłodzenia i prędkość wentylatora.
Przy praktycznym użytkowaniu warto zwrócić uwagę na kółka transportowe i uchwyt, ponieważ przy dużej masie klimatyzatora przenośnego można go swobodnie przestawiać w dowolne miejsce.
Typowa obsługa urządzenia odbywa się za pomocą pulpitu z przyciskami funkcyjnymi. Najlepsze modele wyposażone są w pilota oraz aplikację na smartfon. Dzięki temu w zasięgu sieci domowej Wi-Fi można korzystać z ekranu dotykowego tabletu czy smartfona. W tym celu po pobraniu aplikacji ze sklepu Google Play trzeba założyć konto. Aplikacja łączy się z modułem Wi-Fi w urządzeniu i umożliwia wyszukanie go w sieci. Podobnie jak w pilocie możliwe jest włączanie i wyłączanie zasilania, ustawianie temperatury, timera, szybkości wentylatora, wybór trybu pracy i ustawianie timera.
Okienny system odprowadzania gorącego powietrza. (Fot. Columbia Vac)
Przy wyborze klimatyzatora przenośnego najważniejsze są jego parametry techniczne. Kupujący podstawowe informacje uzyskają z etykiety energetycznej, a szczegółowe z katalogu lub strony WWW producenta.
To możliwość ustawienia temperatury chłodzenia, zazwyczaj od 16 do 31 °C.
© 2024 InfoMarket