APPLiA POLSKA

Kupujemy sprzęt do kuchni. Na co zwrócić uwagę?

Kupujemy sprzęt do kuchni.

Każdy, kto choć raz zaaranżował od podstaw kuchnię, z pewnością potwierdzi, że to wymagające zadanie. Przestrzeń ta musi być bowiem zarówno estetyczna, jak i funkcjonalna. A wiele w tym względzie zależy od właściwego doboru sprzętów AGD. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Wybierając AGD do kuchni, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na parametry związane z oszczędzaniem energii i wody. Dzięki temu będziemy płacić mniejsze rachunki, a w dodatku przysłużymy się naszej planecie. Wiedzę tę uzyskamy bez problemu, gdy przyjrzymy się dołączonej do produktu etykiecie energetycznej. Znajdziemy na niej charakterystyczną skalę efektywności energetycznej. Nie wszyscy jednak wiedzą, że część urządzeń kuchennych, zgodnie z rozporządzeniem unijnym, zostało przeskalowanych według nowych wytycznych narzuconych producentom.

Obecnie zmiana dotyczy lodówek, zamrażarek, chłodziarek do wina i zmywarek, które jako jedne z pierwszych przeszły ten proces. Od marca br. każde AGD należące do tych czterech kategorii ma więc nowe etykiety z uproszczoną skalą energetyczną: od A do G, już bez plusów. W wyniku przeskalowania sprzęty z klasą A+++ trafiły więc do klasy C lub D, a A+ do klasy F lub G, choć są nadal tak samo wydajne. Tym sposobem Unia Europejska zrobiła miejsce na jeszcze bardziej energooszczędne rozwiązania, dając producentom impuls do badań nad nowymi ekotechnologiami – tłumaczy Radosław Maj, APPLiA Producenci AGD.

Kolejnym ważnym aspektem, na który powinniśmy koniecznie zwrócić uwagę przy wyborze AGD, jest poziom emitowanego hałasu. Parametr ten nabiera tym bardziej na znaczeniu w dzisiejszych czasach z uwagi na upowszechnienie się pracy w trybie home office. Na nowej etykiecie energetycznej znajdziemy informację o klasie hałasu od A do D – jego poziom jest podany również w decybelach. Aby uzyskać szczegółowe informacje o produkcie (parametrach technicznych i zaletach funkcjonalnych), który jest w kręgu naszego zainteresowania, możemy też przy użyciu smartfona zeskanować kod QR na jego etykiecie. Przekieruje nas on do specjalnej bazy online stworzonej z myślą o konsumentach.

AGD do kuchni kupujemy raz na kilkanaście lat, warto zatem dobrze przyłożyć się do wyboru urządzeń, aby w pełni spełniły nasze oczekiwania i nie stały się skarbonką bez dna. Energooszczędne sprzęty to najlepsza inwestycja. Więcej informacji o nowych etykietach energetycznych można znaleźć na www.etykietaenergetyczna.pl.

2021-06-02
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket