Wideorejestratory samochodowe i nawigacje GPS

Wideorejestratory samochodowe

Nawigacje GPS i wideorejestratory zwiększają komfort prowadzenia pojazdu, zwłaszcza podczas dłuższych, mniej znanych tras. Mogą poinformować kierowcę np. o zbliżaniu się do fotoradaru, czy też konieczności zmiany pasa ruchu. To jednak tylko niektóre z wielu funkcji i rozwiązań technicznych, w jakie wyposażane są te urządzenia. Podpowiadamy, czym się one charakteryzują i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Wideorejestrator czy nawigację GPS montuje się najczęściej do przedniej szyby pojazdu za pomocą specjalnego uchwytu dołączonego do zestawu. Urządzenia te są zwykle wyposażone w akumulator, który pozwala na korzystanie z nich nawet przy wyłączonym silniku. W razie potrzeby możemy je zasilać również z gniazda zapalniczki samochodowej, z wykorzystaniem przewodu znajdującego się w komplecie.

Wideorejestrator – do czego może się przydać?

Nagranie z wideorejestratora może w razie wypadku posłużyć jako dowód dla firmy ubezpieczeniowej. Takie urządzenie ma zwykle kilka gigabajtów wbudowanej pamięci na nagrania, ale może mieć także slot na karty pamięci (np. SD/SDHC lub microSD/SDHC), co daje praktycznie nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o pojemność na dane, a tym samym maksymalną długość zapisu. Kartę pamięci po zapełnieniu można bowiem wymienić na kolejną i kontynuować zapis. Niektóre modele wideorejestratorów pozwalają na tzw. nagrywanie w pętli. Funkcja ta sprawia, że urządzenie w wypadku zapełnienia pamięci usuwa stary plik i nagrywa w jego miejsce nowy.

Maksymalny czas nagrywania można zwiększyć przez zmianę trybu rejestracji. Najbardziej zaawansowane wideorejestratory obsługują rozdzielczość 4K (3840 x 2160 pikseli). Zmieniając ją na Full HD (1920 × 1080 pikseli) lub mniejszą otrzymamy nagranie, co prawda, mniej szczegółowe, ale za to na nośniku danych zmieści się więcej nagrań, bez konieczności ich nadpisywania. Wideorejestratory mogą umożliwiać nagrywanie wideo z zapisem aktualnej daty i godziny nagrania, co ułatwia odnalezienie potrzebnego pliku wideo.

Wideorejestratory samochodowe

W zestawie z wideorejestratorem może znajdować się dodatkowa kamera, która umożliwia rejestrowanie tego, co dzieje się z tyłu pojazdu. (Fot. Navitel)

Praktyczne funkcje wideorejestratorów

W wideorejestratorach przydatną funkcją jest detekcja ruchu. Umożliwia ona automatyczne uruchomienie nagrywania po tym, jak pojazd zacznie się przemieszczać, i zatrzymanie nagrywania, gdy pojazd zatrzyma się na dłużej.

Wideorejestrator może być wyposażony w G-sensor. Jest to czujnik grawitacyjny, który pozwala na rejestrację zmian przyspieszenia pojazdu. Dzięki temu nagrywanie może zostać uruchomione automatycznie w wypadku nagłego przyspieszania lub hamowania samochodu. Zapis parametrów z wykorzystaniem czujnika G-sensor umożliwia dokładne wyznaczenie momentu i kierunku zdarzenia.

Wśród złączy dostępnych w wideorejestratorach możemy spotkać najczęściej USB, które pozwala na wymianę danych między nim a komputerem i umożliwia ładowanie wbudowanej baterii. W niektórych modelach może być ponadto obecne złącze HDMI, dzięki któremu kamerę można podłączyć bezpośrednio np. do telewizora i oglądać zarejestrowane nagrania i zdjęcia.

MIO-MiVue-786-WiFi

MIO MiVue 786 WiFi

NAVITEL MR155 NV Slim

NAVITEL MR155 NV Slim

LAMAX C9

LAMAX C9

2021-05-23
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket